Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Polská vláda schválila návrh zákona o profesi lékárníka, přináší nadstandardní služby

Vloženo: 28.01.2020, 05:38 | Čteno: 16437×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Jak informoval portál APATYKÁŘ®, minulý týden přijala polská vláda na zasedání Rady ministrů návrh zákona o profesi lékárníka. Příslušný zákon má zvýšit roli a postavení farmaceutů v systému – budou se moci podílet na činnostech souvisejících s prevencí, podporou zdraví a farmakoterapií. Otázkou zůstává, jak bude farmaceutická péče financována, protože to zákon neřeší.

Hlavní body

Hlavním cílem projektu je implementovat postuláty obsažené ve vládním dokumentu „Státní léková politika 2018-2020“.

Projekt předpokládá, že lékárníci budou moci provádět farmaceutické konzultace. Toto řešení, podle ministerstva, usnadní pacientům přístup ke spolehlivým znalostem o farmakoterapii a omezí užívání zbytečných produktů, které s léčebným procesem nesouvisí.

Lékárníci budou také moci provádět revize léčiv. Jedná se o zjišťování možných nežádoucích interakcí mezi užívanými léčivými přípravky nebo mezi léčivými přípravky a jinými produkty (např. doplňky stravy apod.). Ministerstvo tvrdí, že v současné době neexistují nástroje, které by takové problémy účinně detekovaly.

Podle návrhu by rovněž lékárníci mohli vypracovat individuální plány farmaceutické péče. Jedná se o systematizaci a racionalizaci procesu farmaceutické péče – jak v oblasti užívaných léčivých přípravků, tak v oblasti alternativních řešení, se zvláštním důrazem na výchovu ke zdraví, prevenci a propagaci zdravého životního stylu. Tato řešení mají zvýšit účinnost farmakoterapie.

Návrh zavádí legislativní možnosti pro lékárníky provádět jednoduché diagnostické testy související s farmakoterapií. Toto řešení má zvýšit přístup pacientů k běžným diagnostickým testům, které nevyžadují provedení v ordinaci lékaře.

V zákoně je jasně stanoveno, že při poskytování farmaceutické péče postupuje lékárník zcela nezávisle na vlastníkovi lékárny.

Návrh také předpokládá, že lékárníci zaměstnaní v nemocnicích se budou moci účastnit práce v léčebné komisi, klinických hodnocení, dohlížet na hospodaření s léčivými přípravky a podávat léčiva a zdravotnické prostředky na odděleních. Tyto činnosti se mají konat po konzultaci s ošetřujícím lékařem pacienta.

Změny se mají týkat i postgraduálního vzdělávání, kdy zákon přináší novou formu – tzv. kvalifikační kurzy. Ty umožní lékárníkovi získat dodatečnou kvalifikaci a dovednosti nezbytné k plnění konkrétních odborných úkolů.

Stejně tak bude možné lékárníkovi, který má vědecké nebo profesionální úspěchy v oblasti farmacie, uznat tento úspěch za rovnocenný specializačnímu programu.

Návrh zákona se týká výhradně lékárníků. Žádné ustanovení nepočítá s účastí farmaceutických techniků, ani nijak neupravuje nebo omezuje svobodu výkonu jejich profese.

Kdo to zaplatí

Problémem zákona je, že neobsahuje definici standardní lékárenské péče a rovněž její financování. Již dříve náměstek polského ministra zdravotnictví uvedl, že zákon nepředpokládá úhradu nadstandardních služeb lékáren z veřejných prostředků.

Lékárníci rovněž budou muset kvůli zavedení farmaceutické péče zásadně upravit svůj SW. I v tomto případě se však s financováním změn z veřejného rozpočtu nepočítá.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.