Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Průzkum PGEU: Situace s výpadky ve veřejných lékárnách se zhoršila, postihují všechny skupiny léčiv

Vloženo: 28.01.2020, 19:40 | Čteno: 15863×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Každý rok provádí Svaz lékárníků Evropské unie (PGEU) průzkum mezi svými členy, aby zmapoval dopad nedostatku léčivých přípravků v Evropě z pohledu veřejných lékárníků. Výsledky průzkumu v roce 2019 zahrnují odpovědi 24 evropských zemí.

Hlavní zjištění

Ve všech zemích, které odpověděly, došlo v posledních 12 měsících k výpadkům léčiv ve veřejných lékárnách a velká většina (87 %) respondentů uvedla, že se situace zhoršila ve srovnání s rokem 2018.

Nedostatek léčivých přípravků ve veřejných lékárnách postihuje všechny skupiny léčiv.

Ve většině zemí (67 %) bylo v době dokončení průzkumu na seznamu nedostatkových uvedeno více než 200 léčivých přípravků.

Všechny země uvedly, že se domnívají, že výpadky léčiv způsobují pacientům potíže a nepříjemnosti. Přerušení léčby (75 % zemí), zvýšená spoluúčast v důsledku dražších/nehrazených alternativ (58 %) a suboptimální léčba/nižší účinnost (42 %) jsou rovněž vnímány jako negativní důsledky výpadků léčiv pro pacienty.

Má se za to, že nedostatek léčiv ovlivňuje ve většině zemí segment veřejných lékáren snížením důvěry pacientů (92 % zemí), finanční ztrátou způsobenou časem investovaným do zmírnění výpadků (82 %) a snížením spokojenosti zaměstnanců (79 %).

V evropských zemích existují výrazné rozdíly, pokud jde o právní řešení, které v případě výpadků mohou lékárníci nabídnout. Generická substituce (79 % zemí), získávání stejného léčivého přípravku z alternativních schválených zdrojů, například z jiných lékáren (63 %) a dovoz léčiva ze země, kde je dostupný (46 %), jsou řešení, která mohou být nabídnuta ve většině evropských zemí.

Čas, který musí pracovníci lékáren strávit řešením výpadků léčiv, se v průměru zvýšil z 5,6 hodin týdně (2018) na 6,6 hodin týdně.

25 % zemí, které v průzkumu odpověděly, uvedlo, že stále neexistuje žádný systém hlášení výpadků léčiv, který by lékárníci mohli používat v jejich zemi, přestože lékárníci často zažívají nebo předvídají potíže s dodávkami dříve, než si průmysl nebo distributoři uvědomí, že existuje nebo bude existovat problém.

Lékárníci z veřejných lékáren dostávají potřebné informace o výpadcích ve většině zemí od distributorů (71 %), lékových agentur (67 %) a lékárnických organizací (42 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.