Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

„Zlý farmamuž“ obžalován z cíleného předražení Daraprimu o více než 4000 %

Vloženo: 29.01.2020, 05:44 | Čteno: 16211×
Foto: FTC

Americká Federální obchodní komise (FTC) a generální prokurátor státu New York podali u federálního soudu žalobu proti společnosti Vyera Pharmaceuticals, v níž tvrdí, že její propracovaný protisoutěžní systém zajistil monopol na život zachraňující léčivý přípravek Daraprim (pyrimethamin). Tím došlo k navýšení jeho ceníkové ceny o více než 4000 %.

Omezení konkurence

Daraprim je zlatým standardem pro léčbu vzácné, potenciálně fatální parazitární infekce známou jako toxoplazmóza. U většiny lidí je toxoplazmóza snadno potlačena imunitním systémem a nezpůsobuje žádné příznaky.

Ale u těch, kteří mají oslabený imunitní systém – jako jsou osoby s HIV/AIDS, onkologičtí pacienti nebo příjemci transplantací orgánů – může toxoplasmóza vést ke smrtelným infekcím mozku a plic.

Žaloba, kterou FTC podala společně s úřadem generálního prokurátora New Yorku, tvrdí, že když společnost Vyera získala přípravek Daraprim, který byl do této doby více než 60 let běžně dostupný, okamžitě zvýšila cenu ze 17,50 USD na 750 USD za tabletu, což výrazně ovlivnilo přístup k péči.

Vzhledem k tomu, že obžalovaní věděli, že by toto zvýšení ceny přitahovalo generickou konkurenci, realizovali podle žaloby řadu opatření, aby zachovali vysoké zisky z prodeje Daraprimu. Protizákonně omezovali obchod prostřednictvím restriktivních distribučních dohod, které zajišťovaly, že budoucí generičtí konkurenti nemohli získat vzorky Daraprimu.

Bez vzorků nebyli generičtí výrobci schopni provést testy bioekvivalence nařízené FDA, které jsou nezbytné pro získání schválení. Obžalovaní také bránili konkurentům v přístupu ke kritické účinné látce používané k výrobě Daraprimu.

Podle žaloby navíc podepsali dohody o „blokování údajů“, které bránily několika distributorům prodávat údaje o prodejích Daraprimu společnostem poskytujícím údaje třetím stranám. Generické společnosti se spoléhají na tato data, aby posoudily, zda je daný vývojový projekt perspektivní a má smysl v něm pokračovat.

Díky těmto dohodám se žalovaní snažili zabránit potenciálním generickým konkurentům v přesném hodnocení trhu.

Žaloba dále tvrdí, že spotřebitelé by pravděpodobně ušetřili desítky milionů dolarů nákupem generických verzí Daraprimu. Namísto toho v důsledku protisoutěžního chování obžalovaných dnes na trhu neexistuje žádná generická alternativa.

Opět Shkrelli

Žaloba uvádí jako obžalované Martina Shkreliho (tzv. „zlý farmamuž“, iniciátor těchto schémat už dříve odsouzen za podvody na investorech) a Kevina Mulleadyho, kteří měli být přímo zodpovědní za zorganizování protisoutěžního jednání, a také Phoenixus AG, mateřská společnost Vyery.

Žalobou se FTC domáhá spravedlivé peněžní úlevy s cílem poskytnout odškodnění kupujícím, kteří za tento lék přeplatili několikanásobek odpovídající ceny.

Současně chce FTC dospět k nápravnému soudnímu opatření směřujícímu k obnovení podmínek hospodářské soutěže na trhu, k zastavení jakéhokoli pokračujícího protisoutěžního jednání a k zabránění žalovaným v podobném chování v budoucnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.