Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Čtvrtá nadace zaplatí za zprostředkování uplácení pacientů farmafirmami celkem 3 mil. USD

Vloženo: 30.01.2020, 05:52 | Čteno: 16391×
Foto: CPSUK

Čtvrtá nadace urovnala obvinění z nelegální dohody s farmaceutickými společnostmi s cílem poskytovat úplatky pacientům zdravotního programu Medicare. Celkem už státní zástupce získal zpět více než 850 mil. USD v podobných urovnáních zahrnující farmaceutické společnosti, které využívají nadace třetích stran jako nástroje pro uplácení.

Nepřímo přes nadaci

Nadace Patient Services (PSI) v rámci nejnovější dohody o urovnání souhlasila s tím, že zaplatí 3 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o falešných nárocích, protože umožnila některým farmaceutickým společnostem uplácet pacienty programu Medicare formou úhrady spoluúčasti za jejich léčivé přípravky.

Podle žaloby nadace spolupracovala s různými farmaceutickými společnostmi při navrhování a provozování určitých fondů, které zprostředkovaly peníze od společností pacientům užívajícím specifické léčivé přípravky těchto společností.

Tyto nelegální dohody umožnily farmaceutickým společnostem zajistit, aby pacienti programu Medicare nepocítili vysoké ceny, které si společnosti účtovaly za své přípravky, protože nic neplatili.

Dohody také minimalizovaly možnost, aby šly peníze společností pacientům, kteří užívají konkurenční léčivé přípravy jiných společností.

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce podpory Medicare získá receptový přípravek, na který se vztahuje pojistné krytí dle programu Medicare Part B nebo Part D, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast.

Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit, přímo nebo nepřímo, jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotnou věc, aby motivovaly pacienty programu Medicare ke koupi léčiv dané společnosti.

Zákon dále zakazuje třetím stranám, jako jsou nadace, aby se domouvaly s farmaceutickými společnostmi na porušení protikorupčního zákona.

Insys, Aegerion a Alexion

Spojené státy tvrdily, že nadace PSI nezákonně spolupracovala se třemi výrobci léčiv – Insys, Aegerion a Alexion – aby jim umožnila platit úplatky pacientům Medicare, kteří užívají jejich léčivé přípravky.

PSI založila tři fondy – proti průlomové bolesti při rakovině, proti homozygotní familiární hypercholesterolemii a proti paroxysmální noční hemoglobinurií a k léčbě pacientů s atypickým hemolytickým uremickým syndromem.

První sloužil k proplácení spoluúčasti za přípravek Subsys (Insys), druhý proplácel spoluúčast u přípravku Juxtapid (Aegerion) a třetí spoluúčast na přípravek Soliris (Alexion). Současně tato motivace umožnila udržet pacienty na příslušné léčbě a získat další z konkurenčních přípravků.

Výše oznámené dohody byla stanovena na základě analýzy schopnosti nadace zaplatit po přezkoumání její finanční situace.

Dohoda o korporátní integritě

Obě nadace také uzavřely tříletou dohodu o korporátní integritě se s Úřadem hlavního vyšetřovatele jako součást příslušných dohod. Ta mj. vyžaduje, aby nadace prováděla opatření určená k zajištění toho, aby fungovaly samostatně a aby jejich dohody a interakce s dárci ze strany farmaceutických výrobců byly v souladu se zákonem.

Posouzení dopadů navíc vyžaduje, aby osvědčení o dodržováním předpisů pro správní rady a podrobné kontroly vydaly a učinily nezávislé kontrolní organizace.

PSI je čtvrtou nadací, která urovnala obvinění z korupce. Celkem čtyři nadace (PSI, The Assistance Fund, Chronic Disease Fund a Patient Access Network Foundation) zaplatily 13 mil. USD.

Americká vláda kromě toho shromáždila více než 840 mil. USD od celkem osmi farmaceutických společností (United Therapeutics, Pfizer, Actelion, Jazz, Lundbeck, Alexion, Astellas a Amgen) za urovnání obvinění, že jako nástroje pro korupci využily nadace třetích stran.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.