Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

WHO: Nedostatek nových antibiotik ohrožuje globální úsilí o potlačení rezistentních infekcí

Vloženo: 01.02.2020, 06:13 | Čteno: 16311×
Foto: APATYKÁŘ®

Klesající soukromé investice a nedostatek inovací ve vývoji nových antibiotik podkopávají úsilí v boji proti infekcím rezistentním na léčiva. Vyplývá to z nejnovějších zpráv Světové zdravotnické organizace (WHO).

Jen malý přínos

Dvě nové zprávy odhalují slabá pipelines pro antibiotika. 60 látek ve vývoji (50 antibiotik a 10 biologických) přináší malý přínos oproti stávajícím ošetřením a jen velmi málo se zaměřuje na nejkritičtější rezistentní bakterie (gramnegativní).

Zatímco prekliničtí kandidáti (v rané fázi testování) jsou inovativnější, bude trvat roky, než se dostanou k pacientům.

Obě zprávy o antibakteriálních látkách v preklinickém a klinickém vývoji také zjistily, že výzkum a vývoj antibiotik je primárně realizován malými nebo středními podniky, přičemž velké farmaceutické společnosti nadále tento segment opouštějí.

Přehled klinického vývoje

WHO v roce 2017 zveřejnila seznam prioritních patogenů, 12 tříd bakterií včetně rezistentní tuberkulózy, které představují rostoucí riziko pro lidské zdraví, protože jsou rezistentní vůči většině existujících léčebných postupů.

Seznam byl vyvinut skupinou nezávislých odborníků vedenou WHO, aby povzbudil lékařskou výzkumnou komunitu k vývoji inovativní léčby těchto rezistentních bakterií.

Z 50 antibiotik v pipeline cílí 32 na prioritní patogeny WHO, ale většina má jen omezené výhody ve srovnání se stávajícími antibiotiky. Dvě z nich jsou aktivní proti gramnegativním bakteriím odolným vůči více léčivům, které se rychle šíří a vyžadují rychlá řešení.

Gramnegativní bakterie, jako je Klebsiella pneumoniae a Escherichia coli, mohou způsobit vážné a často smrtelné infekce, které představují zvláštní hrozbu pro lidi se slabým nebo dosud ne zcela rozvinutým imunitním systémem, včetně novorozenců, stárnoucí populace, lidí podstupujících chirurgický zákrok a onkologických pacientů.

Zpráva upozorňuje na znepokojivou mezeru v aktivitě vůči vysoce rezistentní NDM-1 (New Delhi metallo-beta-laktamáze 1), kdy v pipelines existují pouze tři antibiotika. NDM-1 činí bakterie rezistentní na širokou škálu antibiotik, včetně karbapenemových antibiotik, která jsou dnes poslední obrannou linií proti bakteriálním infekcím rezistentním na antibiotika.

Pozitivnější je, že pipelines antibakteriálních látek pro léčbu tuberkulózy a Clostridium difficile (způsobující průjem) je slibnější, přičemž více než polovina léčebných postupů splňuje všechna inovativní kritéria definovaná WHO.

Přehled preklinického vývoje

Preklinický pipeline ukazuje více inovací a rozmanitosti, přičemž k léčbě prioritních patogenů WHO bylo vyvinuto 252 látek. Tyto jsou však ve velmi raných fázích vývoje a stále je třeba prokázat jejich účinnost a bezpečnost. Podle optimistického scénáře budou první dvě až pět léčiv k dispozici přibližně za 10 let.

WHO a antimikrobiální rezistence

Podle WHO nebude samotná nová léčba stačit k boji s antimikrobiální rezistencí. Proto spolupracuje se zeměmi a partnery na zlepšení prevence a kontroly infekcí a na podpoře vhodného používání stávajících a budoucích antibiotik.

V oblasti výzkumu a vývoje založila WHO a Iniciativa pro léčiva pro opomíjené nemoci (DNDi) Globální partnerství pro výzkum a vývoj v oblasti antibiotik (GARDP), neziskovou výzkumnou a vývojovou organizaci, která urychluje vývoj nových a inovovaných antibiotik k léčbě infekcí odolných vůči léčivům.

Strategií GARDP je poskytnout do roku 2025 pět nových léčebných možností. GARDP spolupracuje s více než 50 partnery z veřejného a soukromého sektoru ve 20 zemích na vývoji a zajištění udržitelného přístupu k léčbě a podpoře odpovědného využívání a dostupnosti pro všechny potřebné.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.