Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

EMA zveřejnila doporučení pro preskripci antibiotik ve veterinární medicíně

Vloženo: 02.02.2020, 07:21 | Čteno: 16261×
Foto: EMA

EMA doporučila veterinářům, aby zkontrolovali a zvážili její aktualizovaná vědecká doporučení ke kategorizaci antibiotik při předepisování těchto přípravků v rámci své veterinární péče. Tato kategorizace může být také použita jako nástroj pro přípravu léčebných pokynů.

Vědecké doporučení

Vědecké doporučení, které bylo předmětem veřejné konzultace zahájené v únoru 2019, řadí antibiotika při zvážení jak rizika, že jejich použití u zvířat působí na veřejné zdraví možným rozvojem antimikrobiální rezistence, tak nutnosti jejich použití ve veterinární medicíně.

Bylo připraveno odbornou ad hoc skupinou pro antimikrobiální poradenství (AMEG) a byla přijata jak Výborem pro veterinární léčiva, tak Výborem pro humánní léčiva EMA v souladu s podporou přístupu „jedno zdraví“, který podporuje úzkou a integrovanou spolupráci mezi humánní a veterinární medicínou.

Aktualizace zohledňuje zkušenosti získané od počáteční kategorizace antibiotik v roce 2014, která navrhla tři kategorie pro antibiotika klasifikovaná jako kriticky důležité antimikrobiální látky v seznamu Světové zdravotnické organizace, tj. ty, které jsou nejvýznamnější pro lidské zdraví.

Revidovaná kategorizace zohledňuje všechny třídy antibiotik a zahrnuje další kritéria, jako je dostupnost alternativních antibiotik ve veterinární medicíně.

AMEG také vyhodnotila dopad cesty podání na výběr rezistence na antibiotika a své závěry zařadila do samostatného seznamu, který je třeba zvážit při předepisování antibiotik.

Klasifikace zahrnuje čtyři kategorie

Kategorie A („vyvarujte se“) zahrnuje antibiotika, která v současné době nejsou povolena ve veterinární medicíně v Evropské unii (EU). Tyto léčivé přípravky nesmějí být použity u zvířat určených k produkci potravin a mohou být jednotlivým zvířatům podávány pouze za výjimečných okolností.

Kategorie B („omezte“) se týká chinolonů, cefalosporinů 3. a 4. generace a polymyxinů. Antibiotika v této kategorii jsou v humánní medicíně kriticky důležitá a jejich použití u zvířat by mělo být omezeno, aby se zmírnilo riziko pro veřejné zdraví.

Kategorie C („zpozorněte“) zahrnuje antibiotika, u nichž v EU obecně existují alternativy v humánní medicíně, ale v některých veterinárních indikacích je k dispozici pouze několik alternativ. Tato antibiotika by se měla používat pouze v případě, že v kategorii D neexistují žádné antimikrobiální látky, které by byly klinicky účinné.

Kategorie D („buďte opatrní“) zahrnuje antibiotika, která by měla být použita jako první volba, pokud je to možné. Tato antibiotika lze použít u zvířat s obezřetností. To znamená, že je třeba se vyhnout zbytečnému používání a dlouhým dobám léčby a skupinová léčba by měla být omezena pouze na situace, kdy individuální ošetření není možné.

Infografika EMA

Kategorizace tříd antibiotik pro veterinární použití v EU je uvedena v infografice na stránkách EMA, včetně příkladů účinných látek ve třídě. Zahrnuje také cesty podání a typy lékových forem seřazené podle jejich odhadovaného dopadu na rezistenci.

EMA upozorňuje, že kategorizace není implementována přímo do pokynů pro léčbu. Takže veterinární lékaři by tak měli věnovat pozornost také informacím v souhrnu údajů o přípravku pro jednotlivé přípravky a legislativním rámcům.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.