Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Estonský regulátor: Reforma dostupnost lékárenské péče neohrozí, zaniklé lékárny nahradí e-lékárny

Vloženo: 04.02.2020, 05:52 | Čteno: 16474×
Foto: Ravimiamet

Estonská léková agentura vydala další aktualizaci příprav lékáren na reformu trhu, která nastane již za dva měsíce. Do té doby musejí dle zákona provozovat lékárny s většinovým podílem lékárníci. Zatímco řetězce společně s Estonskou lékárnickou komorou varují, že se může dostupnost lékárenské péče zhoršit, regulátor to odmítá.

Uzavření lékáren – žádný problém

Jak uvádí, s ohledem na malou velikost a populaci je v Estonsku více lékáren, než je evropský průměr. Uzavření některých lékáren tak bude mít minimální vliv na dostupnost léčiv pro pacienty v zemi.

Přiznává však, že existují oblasti, ve kterých se může lékárenská služba změnit nebo skončit zcela. Proto velkou pozornost věnuje oblastem, kde existuje reálná obava, že po provedení reformy nezůstane žádná ze stávajících lékáren otevřená, protože zde v současné době neexistují žádné lékárny splňující zákonné podmínky.

Regulátor v tom však problém nevidí, protože v Estonsku již řadu let fungují online lékárny, které tyto oblasti a jejich pacienty dokáží plnohodnotně zásobovat. Kromě toho situaci neustále monitoruje a sdílí volné lokality se zúčastněnými stranami tak, aby usnadnil vznik nových lékáren dle zákona.

35 oblastí bez lékárny

K 1. únoru 2020 lékárny fungují ve 149 oblastech po celém Estonsku. Existuje celkem 35 oblastí, ve kterých je poskytování lékárenské péče po reformě nejasné a které se nenachází v bezprostřední blízkosti většího města, včetně 9 okrajových oblastí většího města, 16 malých měst, 1 obce a 8 vesnic.

Tyto oblasti jsou po celém Estonsku ve všech okresech kromě Raplamaa a Võrumaa. Agentura doufá, že do dvou měsíců a bezprostředně po vstupu reformy v platnost 1. dubna 2020 bude situace vyjasněna a počet kritických oblastí se sníží.

Mapa lékáren

Estonská léková agentura zřídila za účelem sledování situace koncem září 2019 speciální mapu lékáren a držitelů licencí v daných oblastech a pravidelně aktualizuje informace o aktivitách plánovaných v těchto oblastech (na základě informací od vedoucích lékáren, držitelů licencí, místních samospráv).

S ohledem na reformu lékárenství platnou k 1. dubnu agentura zvýraznila červeně oblasti, v nichž je nejasné, zda tady bude od 1. dubna lékárna dostupná. Oblasti, kde se naopak už nyní ví, že zde existuje alespoň jedna lékárna splňující podmínky reformy jsou znázorněny zeleně.

Mapa ukazuje, že v některých větších městech (Kärdla, Haapsalu, Rakvere, Pärnu, Tartu, Võru) jsou problematické oblasti, ale obce nebo malá města se vyhodnocovaly samostatně. Pro tato místa však agentura předpokládá, že lidé o lékárenskou péči nepřijdou díky bezprostřední blízkosti města.

Agentura bude mapu aktualizovat nejpozději na začátku března.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.