Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Lékárníci jsou profesionálové a nejdou do něčeho, co jde proti jejich přesvědčení

Druhá část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
SPECIÁL APATYKÁŘE

Zastropovaný zisk a fixní poplatek za vydaná balení ohrožují provoz řady dánských lékáren

Vloženo: 05.02.2020, 06:05 | Čteno: 16298×
Foto: Danmarks Apotekerforening

Od roku 2015, kdy došlo k rozvolnění podmínek provozování dánských lékáren, se zvýšil počet nových lékáren o 183. Současně však Dánská lékárnická komora varuje, že pokud se nezmění finanční rámec pro lékárny, minimálně 35 lékáren ve venkovských regionech skončí. Portál APATYKÁŘ® se proto cíleně na dánský systém zaměřil.

Změny od roku 2015

Největší nárůst počtu nových lékáren zaznamenal region Midtjylland (70 %), nejmenší Nordjylland (41 %). Lékárny prodloužily otevírací dobu a zkrátila se čekací doba pacientů v lékárnách.

Zvýšila se celková spokojenost Dánů s lékárnami (93 % oproti 90 % v roce 2015), s dostupností výdeje receptových léčiv (84 % oproti 69 %) a s čekací dobou (75 % oproti 62 %).

Dánská lékárnická komora však vyjádřila obavy z dalšího vývoje kvůli finančním podmínkám provozu lékáren. Ty jsou definovány rámcem pro financování lékáren.

Centrální plánování pro lékárny

Centrální mechanismus dánského ekonomického modelu se skládá ze dvou prvků – marže a fixní sazby. Celkový výdělek lékáren je však daný a je stanoven ve dvouleté dohodě – tzv. Dohoda o hrubém zisku – kterou uzavírá Dánská lékárnická komora s Ministerstvem zdravotnictví.

Ustavení finančního rámce mimo jiné znamená, že lékárny – jako celé odvětví – nesmějí přesáhnout určitou dohodnutou výši zisku (tzv. zisk z marže). Celkový zisk přitom musí pokrýt náklady lékárny na platy, nájem, provoz, pojištění, úroky, odpisy atd. V roce 2019 činil rámec 2,68 mld. DKK.

Druhý prvek – fixní zisk – je sazba, o kterou lékárníci navýší nákupní cenu za balení léčivého přípravku. V roce 2019 činil zisk 5,46 DKK/balení (v roce 2015 činil 10,96 DKK).

Pokud lékárny společně překročí dohodnuté ziskové rozpětí, sníží Dánská léková agentura fixní sazbu pro všechny lékárny.

Více rukoprodeje

Obsah dvouleté dohody se nezměnil, přestože se počet nových lékáren zvýšil o 60 %. To vytvořilo nerovnováhu, protože lékárníci financovali zřízení mnoha nových lékáren zvýšením prodeje z tzv. seznamu pozitivních produktů.

To jsou produkty mimo léčivé přípravky, ale které – podle dánských právních předpisů – jsou přirozeně a vhodně spojeny s činností lékárny. Patří sem například kondomy, náplasti, těhotenské testy, pinzety, doplňky stravy, vitamíny, opalovací krém a hygienické vložky.

Menší fix

Lékárníci proto v posledních letech opakovaně překročili ziskové rozpětí. A tak ministerstvo na toto překročení reagovalo snížením zisku s pevnou sazbou, která se nyní snížila na polovinu z 10,96 DKK v roce 2015 na 5,46 DKK za balení v roce 2019.

Lékárny jsou tak nuceny vydávat co nejvíce balení/receptů, anebo si ztrátu z receptů sanovat zacílením na vyšší rukoprodej. Jenže lékárny ve venkovských oblastech žijí drtivě pouze z receptů, jejichž počet se dramaticky nenavyšuje.

Takže navýšení prodeje jiného sortimentu většinou souvisí s přesunem lékárny do silnější aglomerace a možným uzavřením lékárny ve venkovské oblasti.

Do pěti let nula

Důsledkem zvýšeného zaměření na volně prodejný sortiment je další překročení povoleného zisku a další snížení fixní sazby. Podle propočtů Copenhagen Economics pokud budou lékárny i nadále prodávat více volně prodejného sortimentu a finanční rámec zůstane nezměněn, bude do roku 2025 snížen zisk s pevnou sazbou na 0 DKK.

Podle analýzy ziskovosti hrozí až 35 lékárnám ve venkovských oblastech uzavření, protože již nebude ekonomicky smysluplné je provozovat. Včetně pobočkových lékáren, lékárenských výdejen v obchodech a dalších výdejních míst pro receptová léčiva je tak ohroženo celkem 294 venkovských míst vydávajících léčivé přípravky, což představuje 24 % z celkového počtu všech jednotek.

Ekonomický tlak

Komora si dále provedla průzkum mezi členy, z něhož vyplývá, že devět z deseti lékárníků si myslí, že pokud se finanční rámec nezmění, nebudou se moci věnovat odborným službám a zdravotní konzultacím, devět z deseti lékárníků nebude schopno provozovat kvalitní lékárnu a sedm z deseti si myslí, že bude ohrožena léková bezpečnost.

Zejména venkovské lékárny jsou vystaveny tlaku na ekonomickou udržitelnost. 77% venkovských lékáren - ve srovnání se 49% městských souhlasí s tím, že jejich lékárna je pod tlakem ekonomických podmínek.

Raději zaměstnanec

Podobně 64 % venkovských lékárníků – oproti 51 % ve městech – uvádí, že souhlasí s tím, že by se mohli vzdát udělené licence na provoz lékárny dříve, než je její platnost.

Podle údajů komory také stále více lékárníků nechce dále provozovat lékárnu jako majitel, ale chce být pouze zaměstnancem bez ekonomické zodpovědnosti. Každý čtvrtý lékárník uvedl, že by na tom byl platově lépe, pokud by byl jen zaměstnancem.

Nové lékárny poté, co vstoupila nová legislativa v platnost, vznikly drtivě v městských aglomeracích. Naopak na venkově řada z nich zanikla, anebo byly přeměněny na pobočkové lékárny k nějaké mateřské, která funguje ve městě. Celkem 18 licencí se nepodařilo znovu obnovit v původním rozsahu.

Více peněz nebo liberalizace

Komora proto varuje, že pokud se finanční rámec nezmění, bude ohrožena dostupnost lékárenské péče ve venkovských oblastech.

Změna rámce by však při vyšším počtu lékáren znamenala větší zásah do státního rozpočtu a vyšší náklady na zdravotní péči, s čímž vláda nesouhlasí. Opět se tak začíná hovořit i o dalším rozvolnění provozu lékáren.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» 400 tisíc lidí bude bez lékárny, varují dánští lékárníci
» Dánové chválí lepší dostupnost lékáren, zvýšil se ale počet těch, kteří je vnímají jako obchod
» Dánská antimonopolní autorita chce do lékárenství pustit řetězce a zrušit pevné ceny
» Dánská vláda chce opět prosadit liberalizaci lékárenství
» Dánské lékárenství zatím boj o liberalizaci přežilo
» Dánské lékárenství zůstane dál regulované, dotace pro venkovské lékárny se výrazně sníží
» Dánsko čtyři roky po změně – více lékáren, delší otevírací doba
» Dánsko od nového roku zásadně změní systém lékárenské pohotovosti
» Dánsko opět čelí snahám o liberalizaci lékárenství
» Dánsko plánuje reformu lékárenství – méně dotací, více výdejen, e-lékárny a in-store lékárny
» Dánský antimonopolní úřad chce více konkurence ve farmaceutickém sektoru
» Dánský drogistický řetězec chce v případě zrušení lékárenského monopolu otevřít síť lékáren
» Dánský drogistický řetězec chce zrušit dotační systém lékáren a vydávat léčiva
» Dánský NERV doporučuje liberalizaci lékárenství, prý zvýší efektivitu
» Dánští lékárníci varují před liberalizací lékárenství, o lékárnu přijde až 200 tis. lidí
» Dánští lékárníci: Švédská deregulace děsí lékárníky i pacienty, antimonopolní úřad manipuluje fakta
» Deregulace zvýšila počet dánských lékáren a prodloužila otevírací dobu
» Kvůli omezení dotací skončí v Dánsku téměř dvacítka pohotovostních lékáren
» Nový dánský ministr se opět opřel do lékárenského monopolu
» Tři roky od částečné deregulace má Dánsko o polovinu více lékáren
» V Dánsku liberalizace lékárenského trhu nebude, vláda stáhla svůj návrh
» V Dánsku po změně zákona vznikají nové pobočky lékáren
» Vládní komise chce znovu liberalizovat dánské lékárenství

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.