Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Německý Bundestag schválil zákon, který má pomoci čelit problémům s dodávkami léčiv

Vloženo: 16.02.2020, 07:31 | Čteno: 16495×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Německý Bundestag tento týden schválil ve druhém a třetím čtení zákon o spravedlivé soutěži mezi zdravotními pojišťovnami v oblasti zákonného zdravotního pojištění. Kromě spravedlivější konkurence mezi zdravotními pojišťovnami má účinně čelit problémům s výpadky léčivých přípravků.

Hlášení firem

U farmaceutických společností a farmaceutických velkoobchodníků se zavádí povinnost podávání zpráv Spolkovému institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky (BfArM) u léčivých přípravků souvisejících s dodávkou.

Informace o dostupných zásobách, výrobních kapacitách a objemu prodeje pomáhají BfArM lépe posoudit situaci v zásobování některými léčivými přípravky a posilují schopnost úřadu náležitě reagovat na nastalé situace.

Skladování

Pro zamezení nebo zmírnění výpadků v dodávkách léčivých přípravků, mohou spolkové úřady v budoucnosti vydávat u léčivých přípravků kritických z pohledu zásobování požadavky na povinné skladové zásoby. Tyto požadavky jsou určeny farmaceutickým společnostem a farmaceutickým velkoobchodníkům.

Spolkový svaz německých farmaceutických velkoobchodů PHAGRO přitom před několika dny vytváření emergentních a železných zásob odmítl. Zkušenosti ukazují, že u léčiv s hrozícím výpadkem, nebo u nichž už výpadek nastal, jsou podobná opatření zbytečná.

Naopak skladování léčivých přípravků, u nichž není potřeba ani nedostatek dodávek, vede jen k nepřiměřeně vysoké zátěži distributorů.

Plnosortimentní distributoři jsou naopak připraveni hlásit stavy zásob a data o prodejích. Do vytvoření účinného systému včasného varování však musí být zapojeni a stejně angažovaní všichni účastníci farmaceutického dodavatelského řetězce.

Označování

Informace u léčivých přípravků prodávaných v Německu musejí být uváděny v němčině. Ve výjimečných případech však budou moci být napříště použity i léčivé přípravky, které jsou označeny v jiném jazyce.

Z důvodu lékové bezpečnosti je tato výjimka omezena na léčivé přípravky související s péčí, které lékař používá přímo u pacientů.

Rabatované přípravky

V případě rabatových smluv mezi zdravotními pojišťovnami a výrobci léčiv jsou lékárny povinny vydávat tyto zvláště levné léčivé přípravky. Pokud nejsou dostupné v lékárně, měli by mít lékárníci v budoucnu možnost vydat srovnatelné (zaměnitelné) přípravky.

Je-li tato alternativa dražší než fixní úhrada pojišťovny, další náklady (příplatek) nenese pojištěnec, ale zdravotní pojišťovna.

Poradní rada

Průběžně sledovat a vyhodnocovat situaci v dodávkách léčivých přípravků bude v budoucnu poradní rada při BfArM. Tato rada se skládá ze zástupců lékařské a lékárnické veřejnosti ve farmaceutickém průmyslu, zástupců pacientů a zdravotních pojišťoven.

Poradní rada bude nápomocna spolkovým úřadům při přijímání vhodných opatření.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.