Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

FDA při operaci Broadsword poprvé spolupracovala s indickými úřady

Vloženo: 22.02.2020, 02:39 | Čteno: 16057×
Foto: FDA

Americká FDA spolupracuje s indickou vládou na ochraně spotřebitelů před nelegálními zdravotnickými produkty. První dvoustranná donucovací operace s Indií zastavila přibližně 500 zásilek prostřednictvím mezinárodní pošty.

Poprvé spolu

Americká FDA oznámila, že její první dvoustranná donucovací operace s indickou vládou, která proběhla v lednu, měla za následek, že se přibližně 500 zásilek nezákonných a potenciálně nebezpečných, neschválených receptových léčivých přípravků a zdravotnických prostředků nedostalo k americkým spotřebitelům.

Operace Broadsword zacílila na balíčky vstupující do USA prostřednictvím Mezinárodních poštovních uzlů od 28. ledna do 30. ledna. Spolupracovaly na ní Úřad pro regulační záležitosti FDA, Úřad pro vyšetřování trestných činů, Centrum forenzní chemie a celní divizí severní hranice s Ústřední radou nepřímých daní a cel indické vlády a Ředitelstvím zpravodajské služby a Americkou celní a hraniční správou.

800 zásilek za dva dny

Během operace vyšetřovatelé obou vlád prověřili více než 800 zásilek, přitom identifikovali přibližně 50 různých produktů regulovaných FDA, včetně léčiv určených k léčbě nebo zmírnění závažných onemocnění, jako jsou různé formy rakoviny a HIV.

Mnoho zásilek, které obsahovaly opioidní léčiva, bylo cíleně posíláno přes třetí země, aby bylo skryto jejich místo původu a vyhnuly se tak odhalení. Je samozřejmé, že se zvyšují zdravotní rizika, pokud jsou produkty zasílány takto přes třetí strany, což oslabuje ochranu poskytovanou prostřednictvím regulovaných farmaceutických dodavatelských řetězců.

FDA se domnívá, že mezinárodní spolupráce v oblasti vymáhání práva je nezbytná v době vzájemně propojených regulačních rámců a distribučních systémů.

Jednání s Indií

V září 2019 proto vycestovala delegace FDA na vysoké úrovni do Indie za účelem posílení dvoustranného zapojení.

Na americkém velvyslanectví v Novém Dillí se konala řada schůzek zúčastněných stran – koordinovaných a zprostředkovaných indickým zastoupením Úřadu pro globální politiku a strategii FDA – a také s Ústřední radou nepřímých daní a cel indické vlády, indickou regulační autoritou a daňovými úřady na podporu probíhající dvoustranné iniciativy v oblasti boje proti trestné činnosti založené na veřejném zdraví a bezpečnosti.

Za rok 38 tis. nelegálních produktů

Každý den v USA přijímá devět Mezinárodních poštovních uzlů poštu z více než 180 zemí.

Součástí mise FDA je kontrolovat, odhalovat a zadržovat nelegální produkty, včetně těch, které jsou neschválené, padělané a/nebo potenciálně nebezpečné, jako jsou nezákonné opioidy, padělané léčivé přípravky na předpis, zdravotnické prostředky, volně prodejné přípravky a výrobky označené jako doplňky stravy, které mohou obsahovat škodlivé látky.

Ve fiskálním roce 2019 prověřila FDA přibližně 25,2 tis. zásilek, které obsahovaly více než 41 tis. produktů ve všech poštovních uzlech. FDA zadržela více než 38 tis. těchto produktů a očekává, že nakonec zničí více než 17 tis. z nich jako drogy podléhající administrativní likvidaci FDA.

FDA v této souvislosti znovu důrazně upozornila pacienty, kteří nakupují léčivé přípravky na předpis z nelegálních online lékáren, že mohou ohrožovat své zdraví, protože produkty, které jsou vydávány za autentické, mohou být padělané, kontaminované, exspirované nebo jinak nebezpečné.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.