Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Generální ředitel farmafirmy dostal 7 let za podvody s cennými papíry

Vloženo: 23.02.2020, 07:56 | Čteno: 15657×
Foto: CPSUK

Generální ředitel biotechnologické společnosti PixarBio byl odsouzen za podvody na investorech a za znemožnění vyšetřování americkou Komisí pro cenné papíry (SEC).

Podvody s akciemi

57letý ředitel byl odsouzen na sedm let ve vězení s následnou tříletou dobou pod dohledem. Rovněž musí zaplatit 280 tis. USD ve formě propadnutí majetku a náhradu škody ve výši přibližně 7,5 mil. USD, přičemž přesná částka bude určena později.

V říjnu 2019 byl federální porotou usvědčen z jednoho případu podvodu s cennými papíry a tří případů obstrukce v řízení před SEC.

Porota jej usvědčila z podvodů na investorech PixarBio, kdy manipuloval obchody s akciemi společnosti, vydával falešná a zavádějící prohlášení o finančních prostředcích společnosti, časové ose pro schválení klíčových léčiv FDA a rovněž lživě tvrdil, že přípravek společnosti vyléčil jeho vlastní ochrnutí. Ve skutečnosti důkazy při soudu ukázaly, že nikdy ochrnutý nebyl.

Mezi falešnými a zavádějícími výroky, které byly uvedeny v důkazech, bylo e-mailové a soukromé memorandum z prosince 2015, ve kterém ředitel slíbil investorům, že léčivo vyvíjené společností, NeuroRelease, skončí „tisíciletou závislost na morfinu a opiátech“.

Ve skutečnosti klinické studie ukázaly, že léčivo by nejen že neukončilo závislost na opioidech, ale že jde o již existující léčivo, u kterého společnost PixarBio tvrdila, že vyvinula další způsob uvolňování v lékové formě s časovým uvolněním pro pooperační bolest.

V srpnu 2016 díky řediteli společnost PixarBio vydala tiskovou zprávu oznamující, že v té době probíhající nabídka soukromých cenných papírů byla přepsána a že maximální nabídka se zvýšila z 20 mil. na 30 mil. USD.

O dva měsíce, opět na popud ředitele, vydala společnost další tiskovou zprávu, v níž oznámila, že v důsledku přílišného zájmu bude maximální nabídka opět zvýšena z 30 mil. na 40 mil. USD.

Ve skutečnosti důkazy ukázaly, že nabídka cenných papírů nebyla nikdy zcela upsána a dosáhla méně než 10 mil. USD.

Podvody se schválením FDA

Ředitel také zkreslil časový plán schválení přípravku NeuroRelease ze strany FDA. V podání SEC z listopadu 2016, které podepsal z pozice generálního ředitele společnosti PixarBio, uvedl, že se očekává, že klinické studie začnou „na konci roku 2017 a v roce 2018 se očekává schválení FDA“, a to navzdory skutečnosti, že manažeři společnosti mu řekli, že tento časový rámec je nereálný.

Ředitel se následně domluvil s dalšími dvěma spolupachateli, aby se zapojili do manipulativního obchodování s akciemi PixarBio, kterým uměle navyšovali obchodní cenu. Důkazy prokázaly, že se o výnosy z obchodování dělil s dalšími.

Následně lhal SEC o obchodování a ve svém svědectví, během něhož doložil antedatovaný dokument jako domnělý důkaz, že 300 tis. USD z neledgálních obchodních transakcí, bylo ve skutečnosti investicí nesouvisející s obchodováním.

Rovněž přiměl své spolupachatele, aby klamavě vypovídali před SEC ve svém vlastním přísežném svědectví. Ti se totiž dříve přiznali k podvodům s cennými papíry a obstrukcím a svědčili u soudu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.