Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Ve vztahu k lékárenství byly volební programy určitým zklamáním

Vloženo: 02.03.2020, 06:00 | Čteno: 14212×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Na Slovensku se uplynulý víkend konaly parlamentní volby. Výsledky zcela jistě zamíchají dalším vývojem v zemi a možná rovněž ve zdravotnictví.

Slovenská lékárnická komora (SLeK) zveřejnila před volbami rozhovory se zástupci stran, co chystají ve zdravotnictví a lékárenství. A jaký vývoj se tedy dá očekávat ve slovenském lékárenství? Na to portálu APATYKÁŘ® odpověděl president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Máte za sebou volby, pro Vás konkrétně – překvapení, očekával jste výsledek?

„Bolo to čiastočné prekvapenie. Kým prvé dve miesta boli už pár dní pred voľami jasné, tak ja osobne som očakával, že do parlamentu sa nedostanú Kotlebovci a SaS a naopak, očakával som že v parlamente opäť bude KDH v spoločnosti koalície strán PS-Spolu.

Taktiež ma prekvapilo to, že strana bývalého prezidenta Kisku sa do parlamentu dostala len veľmi tesne, lebo ako prezident sa Andrej Kiska tešil silnej dôvere a popularite.“

Před volbami jste zveřejnili videorozhovory s odborníky na zdravotnictví jednotlivých stran. Některé nápady byly vskutku zajímavé. Mluví se o potenciálním ministru zdravotnictví, lékaři ze strany OĽANO MUDr. Marku Krajčím, který byl rovněž mezi nimi. Byl by pro lékárenství přínosem? Četl jsem v programu řadu tezí, nechci říci frází, jako demo/geo pravidla, více kompetencí lékáren, tradiční lékárny apod. Nicméně bez konkrétních vysvětlení.

„Vo vzťahu k lekárenstvu boli programy relevantných strán istým sklamaním. Tieto rozhovory sme realizovali aj z tohto dôvodu – aby si už pred voľbami politici uvedomili, že o liekoch sa nemusí hovoriť iba v kontexte ich dostupnosti, či cien.

Rozhovory boli iba približne dvadsaťminútové, ale som rád, že každému z nich predchádzali neformálne a dosť podrobné diskusie a mnohí z ministerských adeptov boli celkom prekvapení množstvom tém, ktoré sa v rámci lekárenstva dajú otvoriť. Myslím, že niektoré témy sa do programov dostali aj vďaka intenzívnemu kontaktu komory s konkrétnymi odborníkmi jednotlivých strán.

O rezort zdravotníctva ešte pred voľbami prejavila záujem strana prezidenta Kisku, ktorá sa vo svojom programe lekárenstvu nevenovala a rovnako do diskusie poslala lekára, ktorý jednak neprejavoval o naše témy záujem a zároveň s touto stranou ukončil spoluprácu, teda sme rozhovor s ním nezverejnili.

Pokiaľ by sa ministrom stal Marek Krajčí, bolo by to z nášho pohľadu pozitívne, keďže za štyri roky ako podpredseda zdravotníckeho výboru s nami (nie iba) aktívne komunikoval, má v zdravotníctve aj lekárenstve prehľad, je to pokojný, konštruktívny a slušný človek bez akýchkoľvek biznisových väzieb.

Deklaroval úmysel posilniť kompetencie farmaceutov aj vo vlastníckych vzťahoch, či obmedziť právomoci laických vlastníkov. Rovnako navrhuje zvýšenie odborných kompetencií lekárnikov a ich silnejšie využitie v zdravotníckom systéme, či zmenu financovania lekární a ohodnotenie aj odborných činností lekární.

Preto som presvedčený, že akékoľvek zásahy do lekárenstva by v prípade, že sa stane ministrom, boli predmetom dôslednej odbornej diskusie a výsledkom širokého konsenzu.

Ale necháme sa prekvapiť, ktorej strane rezort nakoniec pripadne.“

A vyplynulo z těch diskuzí např., zda chce zrušit řetězce ve slovenském lékárenství a jít cestou Polska, Maďarska, Estonska, když chce obnovit tradiční lékárenství? Odpor této strany vůči slovenské investiční skupině Penta byl v posledních týdnech více než zřetelný. Částečně si na ní založila svůj volební marketing.

„K týmto príkladom sa Marek Krajčí vyjadril opatrne slovami »netreba ísť s bubnom na zajace«. Postoj strany OĽANO voči Pente v tomto období ma mierne prekvapil, keďže za takmer desať rokov svojej existencie vôbec nejako hlučne kriticky voči tejto, alebo inej finančnej skupine nevystupovali.

Ak si však chcú zachovať konzistentnosť s predvolebnými deklaráciami, je zrejmé, že nie iba v lekárenstve budú musieť prísť s riešeniami, ktoré nerovnosti na zdravotníckom trhu obmedzia.“

Sám jste ale na sociálních sítích psal, že poslanci za OĽANO před devíti lety podpořili kontroverzní změny tehdejšího ministra Uhliarika. Že by procitnutí?

„OĽANO je špecifická strana – aj z toho pramení najviac obáva komentátorov a analytikov. Budúci premiér Igor Matovič ju budoval takpovediac firemne, až legislatívne zmeny v poslednom období ho prinútili vybudovať základnú stranícku štruktúru. V každých voľbách kandiduje z posledného miesta kandidátky a vždy sa prekrúžkoval – spolu s množstvom kandidátov z posledných miest.

Miera voľnosti poslancov tejto strany je zásadne vyššia, teda sú obavy o to, či dokáže garantovať počet hlasov pri zásadných hlasovaniach. V čase, keď podporili zmeny ministra Uhliarika sa do parlamentu dostali na kandidátke SaS a boli štyria – dnes ich je desaťkrát viac, takže nejaké názorové zmeny ovplyvnené výraznými osobnosťami, ktoré za stranu kandidujú, sú možno logické.

Napríklad sa do NR SR dostala s touto stranou bývalá poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská, ktorá bola hlasnou kritičkou reformy ministra Zajaca práve z dôvodov ovládnutia trhu konkrétnymi finančnými skupinami a má silné konzervatívne nastavenie.“

Je brzy, povolební vyjednávání teprve začnou. Ale přesto. Je pro vás případná koalice, o níž se mluví, z pohledu lékárníků přínosem? Neřekl bych, že ty strany jsou spíše levicověji postavené.

„Zatiaľ je ťažké sa vyjadriť. SaS vo svojom zdravotníckom programe prezentovala neoverené liberálne riešenia, s ktorými sa v žiadnom prípade nevieme stotožniť.

Strana prezidenta Kisku sa ešte iba profiluje, ale badať jej centristický charakter s príklonom k sociálnym témam.

Boris Kollár je politologický zjav, ktorý má však, podobne ako prezident Kiska za sebou silnú filantropickú históriu. Navrhuje napríklad zrušiť doplatky za lieky u detí do 6 rokov a dôchodcov.

Myslím, že z hľadiska odbornosti, legislatívneho prehľadu, vzťahov a skúsenosti je na funkciu ministra najlepšie pripravený Marek Krajčí. Ihneď po menovaní vlády však bez ohľadu na meno ministra požiadame o stretnutie a možnosť podieľať sa na formovaní priorít novej vlády.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.