Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Sanofi zaplatí 11,85 mil. USD za urovnání obvinění z uplácení pacientů přes nadaci

Vloženo: 03.03.2020, 05:52 | Čteno: 12591×
Foto: Sanofi

Farmaceutická společnost Sanofi-Aventis US zaplatí 11,85 mil. USD za urovnání obvinění, že porušila zákon o nepravdivých nárocích tím, že uplácela pacienty zdravotního programu Medicare prostřednictvím údajně nezávislé charitativní nadace The Assistance Fund (TAF).

Povinná spoluúčast

Pokud příjemce podpory Medicare získá receptový přípravek, na který se vztahuje pojistné krytí dle programu Medicare Part B, může být od něj vyžadována finanční spoluúčast.

Americký Kongres zahrnul požadavek na spoluúčast v programu Medicare z části proto, aby sloužila jako kontrola nákladů na zdravotní péči, včetně cen, které farmaceutičtí výrobci mohou požadovat za své léčivé přípravky.

Protikorupční zákon pak zakazuje farmaceutickým společnostem nabízet nebo platit, přímo nebo nepřímo, jakoukoli odměnu, která zahrnuje peníze nebo jakoukoli jinou hodnotnou věc, aby motivovaly pacienty programu Medicare ke koupi léčiv dané společnosti.

Zákon dále zakazuje třetím stranám, jako jsou nadace, aby se domouvaly s farmaceutickými společnostmi na porušení protikorupčního zákona.

Nelegální podpora

Sanofi prodává léčivý přípravek Lemtrada (alemtuzumab) používaný k léčbě roztroušené sklerózy, který stojí téměř 100 tis. USD na pacienta za rok. Spoluúčast na přípravek mohou být mnoho tisíc dolarů ročně. Náklady na léčivý přípravek tak často představují pro pacienty Medicare značnou překážku v přístupu k léčbě.

Podle vládní žaloby nadace, která využívá pro daňové účely zákonnou výjimku pro neziskové organizace, spravuje finanční prostředky, včetně fondu pro pacienty s roztroušenou sklerózou, z něhož proplácí spoluúčast některým pacientům, včetně pacientů Medicare, kterým byla předepsán přípravek Lemtrada.

Nadace údajně navýšila maximální granty na jednoho pacienta na 20 tis. USD, konkrétně za účelem udržet je na tomto přípravku. V příslušném časovém období fondu TAF pro roztroušenou sklerózu často došly finance a byl uzavřen pro nové pacienty.

Pokud někteří pacienti požádali o pomoc se spoluúčastí v době, kdy nebyl fond financován a byl uzavřen pro nové pacienty, TAF nevedla čekací seznam takových pacientů. V důsledku toho, kdykoli se fond otevřel pro nové pacienty, poskytl granty pacientům, kteří podali žádost ihned po otevření, ale už ne těm, kteří se snažili podat žádost dříve, v době, kdy byl uzavřen.

Žaloba dále tvrdila, že Sanofi provedla platby TAF nikoli na charitativní účely, ale spíše s úmyslem použít nadaci jako prostředek k úhradě finančních závazků, včetně spoluúčasti za Lemtradu pacientů Medicare a že platby Sanofi tak porušují protikorupční zákon.

Aby realizovala svůj program, spolupracovala Sanofi s třetím subjektem, aby identifikovala pacienty Medicare, pro které lékaři předepsali tento přípravek, ale kteří jej ještě nedostali, protože jim chyběly dostatečné finanční prostředky na spoluúčast, aby si jej mohli dovolit.

Společnost Sanofi provedla v letech 2015 a 2016 nadaci TAF devět plateb. V době, kdy společnost provedla osm z těchto devíti plateb, došly fondu pro roztroušenou sklerózu finanční prostředky a byl uzavřen pro nové pacienty.

Protože Sanofi věděla, že nadace neudržuje žádné čekací listiny a po zafinancování získají prostředky ti pacienti, kteří si požádají nově, instruovala svého prostředníka, aby rychle doporučil co nejvíce pacientů nasazených na přípravek Lemtrada.

V důsledku toho získali tito pacienti neúměrně vysoké dotace na pokrytí spoluúčasti v rámci Medicare a pacienti, kteří užívali léky jiné přípravky na roztroušenou sklerózu než Lemtrada, dostali nepřiměřeně menší podíl.

Dohoda o korporátní integritě

Sanofi také uzavřela dohodu o korporátní integritě s Úřadem hlavního vyšetřovatele jako součást příslušných dohod. Ta mj. vyžaduje, aby nadace prováděla opatření určená k zajištění toho, aby fungovaly samostatně a aby jejich dohody a interakce s dárci ze strany pacientských asistenčních programů třetích stran byly v souladu se zákonem.

Dohoda kromě toho vyžaduje prověření nezávislou revizní organizací a certifikáty o dodržování předpisů od vedoucích pracovníků společnosti a členů představenstva.

Žaloby informátorů

Toto urovnání řeší obvinění obsažená v samostatné žalobě podané proti společnosti Genzyme, předchůdce Sanofi, na základě ustanovení qui tam zákona o neoprávněných nárocích, které umožňuje soukromým osobám podat žalobu jménem vlády a podílet se na případném vyrovnání.

V souvislosti s ohlášeným urovnáním získá oznamovatel 2,7 mil. USD.

TAF je čtvrtou nadací, která je spojena s obviněním z korupce společně s farmafirmami (PSI, The Assistance Fund, Chronic Disease Fund a Patient Access Network Foundation).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.