Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Sandoz zaplatí 195 mil. USD za nezákonné dohody o cenách

Vloženo: 04.03.2020, 06:13 | Čteno: 11956×
Foto: Sandoz

Farmaceutická společnost Sandoz, generická divize švýcarského koncernu Novartis, byla obviněna z nelegální dohody s cílem zajistit si pacienty, podávání nelegálních nabídek a domlouvání cen generických léčivých přípravků. Za toto jednání zaplatí pokutu ve výši 195 mil. USD, což je dosud nejvyšší pokuta v případu domácího antimonopolního práva.

Čtyři obvinění

U okresního soudu ve státě Pennsylvania byla podána žaloba, která viní společnost Sandoz z účasti na čtyřech případech nelegálních antimonopolních dohod, z nichž každá byla s konkurenčním výrobcem generických léčiv a různými osobami.

Jde o třetí farmaceutickou společnost, která přiznala trestní antimonopolní obvinění v probíhajícím vyšetřování antimonopolní divize amerického Ministerstva spravedlnosti. Dotčené jednání proběhlo v letech 2013-2015.

Antimonopolní divize také oznámila dohodu o odloženém trestním stíhání, která řeší obvinění proti společnosti Sandoz, na jejímž základě se společnost zavázala zaplatit pokutu ve výši 195 mil. USD a připustila, že její zisky ovlivněné nelegální činností přesáhly 500 mil. USD.

Na základě odložené dohody o trestním stíhání se Sandoz dohodla, že bude plně spolupracovat s probíhajícím trestním vyšetřováním antimonopolní divize. V rámci dohody podají strany společný návrh, který podléhá schválení soudem, aby bylo po dobu trvání dohody odloženo jakékoli stíhání a soudní řízení o obžalobách společnosti.

V dohodě o odloženém trestním stíhání společnost Sandoz připustila, že se účastnila čtyř antimonopolních dohod.

Případ první viní společnost Sandoz za její roli v rámci dohody s generickou farmaceutickou společností a dalšími osobami. Společnost připustila, že dohoda zahrnovala masti, krémy, emoliencia a roztoky s obsahem clobetasol, desonid, triamcinolon a nystatin.

Druhý případ viní společnost za její roli ve spiknutí s Kavod Pharmaceuticals (dříve známá jako Rising Pharmaceuticals) s cílem zajistit si pacienty a dohodnout pevné ceny kombinace léčiv benazepril/hydrochlorothiazid. Rising byla obviněna a uzavřela dohodu o odloženém trestním stíhání v prosinci 2019 za svou účast v této kauze.

Třetí případ viní Sandoz za její roli ve spiknutí s jinou generickou společností se sídlem v Michiganu ohledně masti s desonidem.

Konečně čtvrtý případ viní společnost z její role ve spiknutí s jinou generickou společností ohledně inhalačního roztoku tobramycinu.

Šetření generického farmaprůmyslu

Aktuální případ je sedmý v rámci probíhajícího vyšetřování generického farmaceutického průmyslu antimonopolní divizí. Sandoz je třetí společnost, která byla obviněna; předchozí dvě společnosti také uzavřely dohody o odloženém trestním stíhání.

Při vyšetřování byla uložena čtyři obvinění. Svou vinu přiznali tři vedoucí pracovníci, včetně bývalého výkonného ředitele společnosti Sandoz.

Trestný čin obnáší pro právnické osoby maximální pokutu ve výši 100 mil. USD, která může být zvýšena na dvojnásobek zisku plynoucího z trestného činu nebo dvojnásobek ztráty utrpěné oběťmi, pokud je některá částka vyšší než 100 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.