Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Dánské lékárny mají oficiální informativní dopravní navigační značku

Vloženo: 06.03.2020, 06:00 | Čteno: 11205×
Foto: APATYKÁŘ®

V Dánsku nyní existuje oficiální dopravní informační značení, které ukazuje cestu do lékárny. Značka byla za tímto účelem vytvořena Ředitelstvím silnic. Dosud žádný oficiální symbol neexistoval.

Dlouhá cesta

Značku vytvořilo Ředitelství silnic, jakož i doplňkový text „Lékárna“. Musí být použita k navigaci k lékárně či filiálce, kde mohou občané získat také poradenství o zdravotní péči. Nesmí odkazovat na prodej OTC léčiv mimo lékárny, například v supermarketu.

K nové značce vedla docela dlouhá cesta, více než čtyři roky. Tehdy se na Ředitelství silnic obrátila presidentka Dánské lékárnické komory Anne Kahns, protože chtěla mít možnost odkazovat na svou pobočkovou lékárnu z hlavní silnice ve městě Esbjerg.

Značku z tzv. „seznamu komerčních služeb“ musí tvořit piktogram, a protože pro lékárnu dosud žádný neexistoval, musela komora oficiálně požádat ředitelství, aby jej připravilo. Bohužel, na jeho vzniku se komora nijak nemohla podílet, proto i výsledek byl přijat s rezervovaným nadšením.

Lidé se nebudou orientovat

Jak uvedla presidentka, chápe, že se použil mezinárodní a historický symbol. Domnívá se však, že neexistuje mnoho, pokud vůbec nějaký, ze zákazníků lékáren, kteří by věděli, co tento nový symbol znamená.

Podle ní měl být použit symbol např. kapsle či tablety, ze kterého by bylo více zřejmé, že jde o nějakou spojitost s léky, popř. alternativně něco jedinečného pro lékárny.

Pokud bude piktogram doprovázen textem „Lékárna“, bude to zřejmé. Problém ale nastává, pokud je na stejném místě umístěno čtyři a více značek – například kemp, střelnice, obchod se sýry a lékárna. Podle zákona musí být uvedeny bez doplňkových textů a zůstanou pouze piktogramy.

I přesto je komora potěšena, že je konečně oficiálně možné ukázat cestu k lékárně a bude možné tuto značku použít i v budoucnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.