Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Čtyři farmafirmy zaplatí za nezákonné dohody na nortriptylin více než 4 mil. GBP

Vloženo: 07.03.2020, 07:10 | Čteno: 11003×
Foto: CMA

Na základě vyšetřování zjistil britský Úřad pro ochranu konkurence a trhu (CMA), že 4 farmaceutické společnosti porušily soutěžní právo v souvislosti s dodávkou antidepresiva nortriptylin. Firmy zaplatí pokuty v celkové výši více než 3,4 mil. GBP a 1 mil. GBP přímo NHS. Současně CMA zákázal řízení jakékoli britské společnosti na dobu sedmi let výkonnému řediteli dvou společností.

Sdílení trhu

Toto šetření odhalilo 2 porušení soutěžního práva:

CMA zjistila, že společnosti King Pharmaceuticals a Auden Mckenzie si mezi sebou rozdělovaly dodávky nortriptylinu velkému farmaceutickému distributorovi. Od září 2014 do května 2015 se obě společnosti dohodly, že King bude dodávat pouze tablety v síle 25 mg a Auden Mckenzie v síle 10 mg. Obě společnosti se také dohodly na stanovení množství a cen.

Společnosti King a Auden Mckenzie nyní přiznaly porušení zákona. Po ukončení tohoto sdílení trhu převzala společnost Accord-UK kontrolu nad prodeji nortriptylinu společnosti Auden Mckenzie, a proto ji CMA považuje za zodpovědnou za protiprávní jednání této společnosti.

Jako výsledkem uložila CMA společnostem King a Accord-UK pokutu 75573 GBP a 1882238 GBP. Kromě toho se společnosti Accord-UK a Auden Mckenzie dohodly, že v souvislosti s tímto případem zaplatí NHS 1 mil. GBP. Je to podruhé, kdy CMA zajistila platbu NHS na zákldě svých šetření farmatrhu.

Výměna informací

CMA také pokutuje společnosti King, Lexon a Alissa Healthcare Research za nelegální sdílení komerčně citlivých informací, aby se pokusily udržet vysoké ceny nortriptylinu. V letech 2015-2017, kdy náklady na léčivo klesaly, si tři dodavatelé vyměnili informace o cenách, prodejních objemech a plánech společnosti Alissa vstoupit na trh.

V září 2019 společnosti King a Alissa přiznaly porušení zákona a nyní dostaly pokutu ve výši 75573 GBP, respektive 174912 GBP. Společnost Lexon nepřiznala porušení zákona a dostala pokutu celkem 1220383 GBP.

Vyloučení ředitele

CMA také zajistila diskvalifikaci (vyloučení z vedení) ředitele společnosti King a výhradního ředitele poradenské firmy Praze.

Praze během protiprávní činnosti řídila firemní a obchodní služby společnosti King a podílela se na na nich vedle ní.

Poté, co se společnosti King a Praze přiznaly k jejich účasti, podepsal ředitel právně závazný dokument, který ho diskvalifikuje jako ředitele obou společností. To znamená, že po dobu 7 let nemůže být zapojen do řízení jakékoli britské společnosti.

CMA také zvažuje možné vyloučení z vedení dalších ředitelů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.