Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

SLeK: Situace ve slovenských lékárnách může být zanedlouho kritická, chybí dezinfekce a ochranné pomůcky

Vloženo: 11.03.2020, 17:38 | Čteno: 11345×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Podle rychlého aktuálního dvoudenního průzkumu Slovenské lékárnické komory (SLeK) má k dispozici jen 1,23 % veřejných lékáren dostatečný počet ochranných pomůcek, jako jsou roušky nebo respirátory. Téměř 90 % z nich nedisponuje dezinfekčními prostředky na výdej pacientům, přičemž zásoba dostupná v ostatních lékárnách pokrývá požadavky maximálně na 7 dní.

Není dezinfekce ani některé léky

Co je alarmující, že téměř třetina lékáren v průzkumu uvedla, že nemá dostupné dezinfekční prostředky ani na dezinfekci svých prostor, jako zdravotnického zařízení. Třetina lékáren má zásobu dezinfekčních prostředků pro tento účel jen asi na týden a třetina na měsíc.

Do průzkumu se zapojilo 41 % veřejných lékáren z celého Slovenska.

Jak uvádí president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ, v distribučních společnostech začínají být přechodně nedostupné léčivé přípravky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, jakož i farmaceutické suroviny používané při individuální přípravě léčivých přípravků.

Špatná informovanost

Podle něj je rovněž zarážející, že stát jako první formou SMS zpráv definoval lékárny jako místa jediného osobního kontaktu veřejnosti se zdravotnickými pracovníky, nicméně v mediálních vyjádřeních vlády a státních institucí se veřejným lékárnám nevěnuje žádná pozornost.

Zástupci komory nemají ani žádné relevantní informace či doporučené postupy. V nedávno vydaném prohlášení apeluje komora na představitele státu, aby zajistili bezproblémovou dostupnost ochranných a dezinfekčních prostředků, a to jak v zájmu zdravotnických pracovníků veřejných lékáren, tak i pacientů v prostorách těchto lékáren.

Veřejné lékárny jsou vystaveny zvýšenému tlaku pacientů, jsou místem primárního kontaktu a nejčastěji navštěvovaným zdravotnickým zařízením. Ignorování potřeby ochrany zaměstnanců veřejných lékáren, považuje president SLeK za nepřípustné a nepochopitelné.

PharmDr. Sukeľ upozorňuje, že už nyní mnozí poskytovatelé lékárenské péče informují, že zaměstnanci lékáren ve vyšší míře požadují čerpání dovolené, případně jsou shledáni práce neschopnými.

To může vyústit až do stavu, kdy řada lékáren zkrátí provozní dobu a některé budou zavřené, čímž se ztíží přístup pacientů k léčivým přípravkům.

„Zatímco například český premiér ve svých vyjádřeních a postupech myslel i na lékárníky, na Slovensku jako by lékárníci neexistovali. Přitom každý občan SR dostal od státu SMS zprávu, aby nechodili k lékařům, ale e-recept si vyzvedli v lékárně. Většina pacientů to pochopila tak, že mají jít jen do lékárny bez toho, aby jim lékař recept předepsal,“ uvedl pro portál APATYKÁŘ® PharmDr. Sukeľ.

Komora proto opakovaně žádá stát, aby vydal pokyny pro činnost veřejných lékáren se zaměřením na konkrétní omezení přístupu veřejnosti do prostor; zajistil pro farmaceuty a farmaceutické asistenty, kteří jsou v přímém kontaktu s pacientem, dostatečné množství ochranných a dezinfekčních prostředků (ne bezplatně, ale za standardní cenu); zajistil koordinaci provozní doby lékáren v jednotlivých regionech; sledoval dostupnost esenciálních léčivých přípravků v lékárnách a distribučních společnostech; a poskytoval SLeK přesné a pravidelné informace o vývoji situace.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.