Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme

Vloženo: 25.03.2020, 05:49 | Čteno: 9750×
Foto: PharmDr. Miroslava Snopková, PhD. (archiv autorky)

Portál APATYKÁŘ® informoval o situaci ve slovenských lékárnách, kde realizoval společně se Slovenskou lékárnickou komorou průzkum v souvislosti s vyhlášením pandemie COVID-19. Portál je jediným odborným médiem, které už více než týden přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren.

Jak se s pandemií vypořádává lékárna specializovaná na výuku budoucích lékárníků? Jak situace dopadá na její provoz? S jakými opatřeními musejí počítat pacienti? S jakými největšími aktuálními problémy se potýká? Na tyto a další otázky portálu odpověděla PharmDr. Miroslava Snopková, PhD., odborná zástupkyně Fakultní lékárny Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě a vicepresidentka Slovenské lékárnické komory (SLeK).

I na Slovensku nastal od 16. 3. nový režim (karanténa), jak jste upravili provoz lékárny v době pandemie?

„Slovenská lekárnická komora vydala v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou návrh opatrení pre verejné lekárne, okrem iného aj ohľadne úpravy prevádzky lekárne. Aj vo Fakultnej lekárni sme pristúpili k viacerým zmenám.

Upravili sme prevádzkový čas, počas dňa sme zaradili 30minútovú prestávku na dezinfekciu priestorov. Pre pacientov sme pred vstupom do lekárne umiestnili informácie, aby vstupovali po jednom, s rúškom alebo iným prekrytím úst a nosa alebo aby platili bezhotovostne.

Počas expedície máme k dispozícii dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu, počas dňa častejšie dezinfikujeme miesta so zvýšeným rizikom kontaminácie (kľučky na dverách a oknách, vypínače, klávesnica, POS terminál, miesto výdaja), pracujeme celý deň v ochranných pracovných prostriedkoch.“

Vaše lékárna je fakultní, tzn. přece jen funguje v odlišném režimu než „standardní“, jako výukové pracoviště. Jak reagují studenti, kteří se tak mohou střetávat s realitou?

„Nakoľko je momentálne prezenčná výučba na Univerzite Komenského pozastavená, nemáme na praxi ani študentov. Tiež sme zrušili výučbu seminárov z predmetu Lekárenstvo, legislativa a etika, ktoré mali prebiehať vo Fakultnej lekárni.

Avšak, v súčasnej situácii Slovenský spolok študentov farmácie inicioval dobrovolnickú pomoc lekárňam. Prihlásila sa nám študentka vo štvrtom ročníku, tak nám počas dňa chodí vypomáhať. Je to pre nás veľka pomoc, najmä čo sa týka práce v laboratóriu a príjmu tovaru.

Nielen pre študentov, ale aj pre nás samotných je táto situácia mimoriadná. Aktivity počas dňa sú často iné, ako sme boli zvyknutí, musíme improvizovať, hľadať riešenia ako zabezpečiť lieky, suroviny, ako sa chrániť a ako chrániť pacientov.

Sú to mimoriadne náročné chvíle, ale aj vďaka kolegialite, nasadeniu a rešpektu všetkých kolegov, aj tých budúcich, sa nám darí so situáciou bojovať.“

S jakými konkrétními opatřeními musejí pacienti ve vaší lékárně počítat?

„Kedže máme momentálne v prevádzke jedno expedičné miesto, vstup do lekárne je po jednom pacientovi a pacienti čakajú pred lekárňou v rozostupe. Upozorňujeme ich, aby počas pobytu v lekárni nosili ochranné rúško (alebo si inak chránili ústa a nos) a pokial je to možné, platili bezhotovostne.

Snažíme sa byť k dispozicii aj na telefóne, aby sme pacientom preverili, či majú lieky predpísané elektronicky, prípadne, či tieto lieky máme skladom, aby nemuseli chodiť do lekárne 2x.“

Máte na táře sklo oddělující expedienta a pacienta? Popř. používáte nějakou bariérovou ochranu?

„Keďže je lekáreň zdravotnícke zariadenie a často ide o miesto prvého kontaktu aj pre pacientov s neznámou anamnézou, považujeme bariéru v podobe skla za opodstatnenú. Ochranné sklo máme vo Fakultnej lekárni permanentne, je inštalované od otvorenia lekárne. Zrušit ho neplánujeme.“

Foto: PharmDr. Miroslava Snopková, PhD. (archiv autorky)

Vydáváte pravidelně v rouškách, rukavicích, respirátorech, popř. vydáváte přes okénko?

„Vydávame v jednorázovych rukaviciach, ruškach, respirátoroch, v prípade potreby máme k dispozícii aj ochranné okuliare. V prvé dni, keď ešte nebolo používanie týchto ochranných pomôcok povinné, boli niektorí pacienti prekvapení.

Postupne sa situácia zmenila a sme radi, že sa môžeme takto chrániť. Na druhej strane nám ako zdravotníckym pracovníkom v lekárňach hrozí, že uvedené ochranné pomôcky nebudeme mať k dispozícii dlhodobo, na čo už opakovane upozorňuje aj SLeK, pričom v takom prípade budeme musieť lekáreň zatvoriť, aby sme zamestnancov nevystavili riziku nákazy.

Pohotovostné okienko v lekárni máme, ale zatial sme k výdaju takýmto spôsobom nepristúpili.“

Jak reagují pacienti na omezení při výdeji (krácení léčivých přípravků na Rp, pokud nastává či volném prodeji)?

„Regulovaný výdaj sme zatial uplatňovali na lieky neviazané na lekársky predpis, dezinfekčné prostriedky a rukavice. Takmer všetci pacienti majú pochopenie pre obmedzený výdaj a rešpektujú naše pokyny.

Snažíme sa vysvetlovať dôvody, pre ktoré tieto obmedzenia aplikujeme, ako aj problémy so zásobovaním a dodávkou objednávanych liekov. Distribučné spoločnosti sa pravdepodobne ocitli v rovnako neľahkej situácii, kedy sú atakované vysokým dopytom po objednávanom tovare, či sa už jedná o lieky viazané alebo neviazané na lekársky predpis alebo doplnkovy sortiment.

Pravdepodobne preto viaceré distribučné spoločnosti obmedzujú objednávky na lieky a kategóriu doplnkový sortiment dočasne nedodávajú do lekární vôbec alebo iba mimoriadne vo veľmi obmedzenom množstve (napr. teplomery, rukavice, ale aj suroviny na výrobu mastí, keďže nemajú ŠUKL kód).

Niekedy je naozaj zložité pacientom vysvetlovať, že niektoré produkty nie je možné v súčasnosti objednať (doplnkový sortiment), prípadne zabezpečiť dostatočné množstvá dostupného sortimentu (lieky s obsahom paracetamolu, vitamínu C, zinku, rukavice a pod.).

Bývalý pán premiér v médiach nedávno informoval, že ochranné rúška pre pacientov v lekárňach budú, čo spôsobilo masívne atakovanie lekární obyvateľmi. Boli sklamaní nielen návštevníci lekární, ale aj lekárnici. Pacienti často nechápali, prečo v lekárňach rúška nemáme.

Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) so SLeK zabezpečenie ochranných pomôcok pre lekárnikov ani pre pacientov vôbec nekomunikovalo, aj keď sa SLeK opakovane snažila MZ SR osloviť a byť nápomocná pri riešení a zabezpečovaní vzniknutej situácie.

Napriek zložitej situácii pacienti v drvivej väčšine túto situáciu chápu, často nám želajú veľa síl a zdravia. Niektorí nám dokonca prinesú kávu a drobné občerstvenie, aby nám aspoň trochu spríjemnili službu.“

Je poznat karanténa, nebo je zvýšený provoz?

„Po prvom týždni karantény a opatrení sme predpokladali pokles pacientov, ale nestalo sa tak. Nielen SLeK, ale aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv a daľšie orgány či spoločnosti vyzývajú obyvateľov, aby ak nemusia, nechodili do lekární a minimalizovali tak riziko nakazenia.

Napriek karanténe je pacientov porovnateľné množstvo, avšak je menej pacientov vyzdvihujúcich lieky viazané na lekársky predpis a viac pacientov hľadajúcich voľnopredajné lieky, dezinfekciu a ochranné pomôcky.“

Foto: PharmDr. Miroslava Snopková, PhD. (archiv autorky)

Jak jste vypořádali s celorepublikovým nedostatkem dezinfekce?

„Snažíme sa neustále kontaktovať výrobcov a robiť predobjednávky na dezinfekčné prostriedky, ale ak aj prídu, sú vo veľmi obmedzených množstvách. Naše zásoby máme iba pre potreby dezinfekcie lekárne.

Pristúpili sme preto k príprave dezinfekcie. Keďže máme v susedstve lekárov, pripravujeme dezinfekciu aj pre nich. Rovnako zabezpečujeme dezinfekciu aj pre Farmaceutickú fakultu UK v Bratislave či pre operačné stredisko záchrannej služby. Limitujú nas však zásoby surovín a možnost nákupu ďalších je v súčasnosti výrazne znížená.

Pacienti sa nás pýtajú, či stačí, ak ako dezinfekciu použijú napríklad Alpu alebo gel vyrobený doma z vodky alebo ako sa majú starat o ochranné rúška na viacnásobné použitie. Vysvetlujeme im, aké vlastnosti by mala mať dezinfekcia, aby bola účinná na vírusy.

V lekárni pripravujeme dezinfekciu podľa odporúčaní WHO (roztok) aj dezinfekčný gel podľa Neues Rezeptur-Formularium (ABDA – Bundesvereinigung Deutscher Apotheker- verbände).

V posledných dňoch sa snažíme vyrábať v lekárni aj rúška a rozdávať ľuďom, ktorí ich potrebujú a nevedia si ich zabezpečiť.“

Respektují lidé, že se nyní preferují výdeje receptů a odsouvají koupi doplňků stravy či kosmetiky na později?

„Ako ktorí. Pacienti väčšinou nerozlišujú medzi voľnopredajným liekom a výživovým doplnkom a pokiaľ chcú ‚produkt‘ s obsahom vitamínu C kúpiť, sú ochotní počkať alebo navštíviť viaceré lekárne. Jedno z odporúčaní SLeK pre pacientov ale aj obyvateľov bolo, aby pokial nemusia, nechodili do lekárni vôbec.

Situácia s dostupnosťou niektorých liekov aj vyživových doplnkov je zlá, pacienti sú sklamaní, že nie sú dostupné monokomponentné voľnopredajné lieky s obsahom paracetamolu. Niektorí z pacientov vedia presne, čo potrebujú doplniť do domácej lekárničky a zdržujú sa v lekárni iba nevyhnutný čas, u niektorých je to dlhšia diskusia.

Pacientov upozorňujeme, že ak nutne nepotrebujú lieky z lekárne alebo výživové doplnky, aby odložili návštevu lekárne na neskôr.“

Zaznamenáváte nějaké problémy s dodávkami léčiv od distributorů kvůli opatřením vlády? A nějaké výpadky léků?

„Áno, viazne dodávka liekov s obsahom paracetamolu, vitamínu C a ďalších voľnopredajných liekov ale aj výživových doplnkov.

Rovnako sa stretávame s nedostatkom surovín (nielen lieh, ale aj masťové základy) a obalového materiálu. Prechodne zaznamenávame aj nedostatok alebo výpadok liekov viazaných na lekársky predpis (napr. antibiotiká, antimalariká, antiepileptiká, dermatologiká a ine).

No, a ako aj inde v Európe, pociťujeme akutný nedostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov (rukavíc, rúšok, respirátorov a okuliarov).

Pokiaľ bude uvedená situácia pokračovať, uvažujeme o prísnejšej regulácii výdaja a rozšírení na všetky lieky, tiež o skracovaní prevádzkového času alebo v prípade nemožnosti zabezpečiť dezinfekčné a ochranné prostriedky, aj o úplnom zatváraní lekární.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře
» Doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.: Vždy se snažíme dotazy zpracovávat poctivě, kvalita je pro náš tým zásadní
» Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě
» Ing. Daniel Horák: Do konce týdne budeme mít kolem devíti stovek plexibariér nad tárami
» Ing. Michal Jurča: Pokud by došlo k omezení provozu, lékárny by se mohly vykrývat bez ohledu na provozovatele
» Ing. Petr Doležal: Státní správa není na mimořádné situace vůbec připravena, jako vždy si musíme pomoci sami
» Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu
» Lékárníci zabezpečují klíčovou primární péči i za cenu svého zdraví
» Mgr. Lukáš Oťapka: Zavedli jsme tvrdá opatření pro výdej, abychom zůstali co nejdéle dostupní, veřejnost to chápe a fandí nám
» Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít
» Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá
» Mgr. Petr Mašát: Pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň
» MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala
» PharmDr. Jiří Drha, Ph.D.: Myslím, že si plexisklo ponecháme i nadále, pokorně se vracíme ke zkušenostem předchozích generací lékárníků
» PharmDr. Martina Chytilová: Mile mě překvapilo, že velké části pacientů se plexistěna líbí a doporučují nám ponechat si ji napořád
» PharmDr. Nina Švédová: I když se v tomto boji s koronavirem jedná o naše zdraví, jsme tady pro naše pacienty
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři
» PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme
» PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.: Možná by se vláda místo tisíce nařízení a zákazů mohla začít připravovat na takové situace jako je pandemie
» PharmDr. Renata Semeráková: Ve spolupráci s oddělením klinické farmacie ladíme sortiment léků pro intenzivní péči
» PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím
» Praktičtí lékaři začnou ordinovat online, pokud nebudou mít ochranné prostředky
» Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli
» SLeK vydala pro své členy detailní postupy při pandemii COVID-19

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.