Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři

Vloženo: 31.03.2020, 05:48 | Čteno: 17939×
Foto: PharmDr. Ondrej Sukeľ (archiv autora)

Portál APATYKÁŘ® je jediným odborným médiem, které přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren v souvislosti s pandemií COVID-19.

Na Slovensku začala úřadovat nová vláda a objevily se zmatky ohledně otevírací doby lékáren. Komunikuje krizový štáb s lékárníky? Proč se mění pravidla pro lékárny v sobotu odpoledne? Je už dostatek ochranných pomůcek, jak sliboval nový premiér? Na tyto a další otázky portálu odpověděl PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenské lékárnické komory.

Jaká je komunikace s novou vládou, resp. novým ministrem zdravotnictví?

„Zatiaľ som chvíľku telefonoval s premiérom, ešte pred jeho menovaním do funkcie na tému ochranných pomôcok pre lekárnikov. Ministrovi sme zaslali gratulačný oficiálny list a ponúkli mu súčinnosť a pomoc Slovenskej lekárnickej komory pri zmierňovaní dôsledkov epidémie COVID-19.

Zároveň sme krízovému štábu odoslali podrobne spracované opatrenia, ktoré považujeme za potrebné – s nimi sa stotožnila aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární, preto sme ich odoslali ako spoločnú aktivitu.

Zatiaľ ostali tieto naše aktivity bez reakcie.“

Ptám se proto, že bylo vydáno nařízení o uzavření všech obchodů a také lékáren v neděli, která se má využít jako sanitační den. To ale v případě lékáren nedává smysl?

„Nedáva a preto som vypracoval pre hlavného hygienika návrh zmeny jeho opatrenia. Hlavný hygienik tento návrh akceptoval a v sobotu novelou opatrenia umožnil prevádzku aspoň pohotovostných lekární.“

Takže SLeK zatlačila?

„Teším sa na obdobie, v ktorom štátni úradníci pochopia, že nie sme ich nepriatelia, ale partneri, ktorým ide rovnako ako im (teda verím, že im ide) o spoločné dobro.

V prípade pohotovostných lekární v nedeľu sme mohli ostať ticho a po nápore predchádzajúcich dní si konečne trochu oddýchnuť – ale keďže si uvedomujeme mieru spoločenskej zodpovednosti komory a farmaceutov, upozornili sme na toto nezmyselné opatrenie.

Ak by však lekárnici – nemusí to byť vôbec oficiálny nominant komory, stačí, aby to bol niekto príčetný, čo rozumie každodennému chodu verejných a nemocničných lekární – boli súčasťou krízového štábu, nemuseli by sme takéto veci riešiť ex post, ale ustriehli by sme to vopred.“

No ale oznámit to den předem…

„Áno, nie je to štandardné, ale aj v tomto prípade sa prejavila naša flexibilita. Prakticky v priebehu necelej hodiny naši miestni a regionálni zástupcovia v spolupráci so samosprávnymi krajmi zabezpečili výkon pohotovostnej služby v celej republike.

Treba totiž zdôrazniť, že v mnohých okresoch pohotovostná služba ako taká neexistovala, lebo ju zabezpečovali napríklad lekárne v obchodných domoch s dlhým prevádzkovým časom, ktorý zahŕňa aj nedeľu. Množstvo týchto lekární je v súčasnosti zatvorených a teda reálne hrozilo, že v túto nedeľu budú dané okresy bez lekárne.

Kolegovia to vyriešili a dokázali nájsť ochotných lekárnikov, ktorí v nedeľu nastúpili do práce.“

Nebylo by vhodné, aby napříště krizový štáb komunikoval i s lékárníky? Připadá mi, jako by vůbec s nimi nepočítali, přitom jsou v první linii?

„Osobne neformálne komunikujem s jedným z členov krízového štábu. Tlmočí naše požiadavky a prisľúbil mi pozvanie na rokovanie krízového štábu v prípade riešenia otázok týkajúcich sa lekárenstva.

Som však presvedčený, že v gescii buď MZ SR, alebo ŠÚKL by mal existovať špecializovaný krízový štáb, v ktorom by mali zastúpenie zástupcovia lekárnikov, prevádzkovateľov lekární, veľkodistribútorov, držiteľov registrácie a samosprávnych krajov, aby sa vopred definovali kritické oblasti a príslušné procesy, ako zabezpečiť funkčnosť systému a dostupnosť liekov.

Možno to teraz vyzerá pohodovo, ale keď si uvedomíme, že rovnaké množstvo potvrdených pozitívnych prípadov COVID-19 mali v Taliansku pred mesiacom, tak je najvyšší čas pripraviť sa na to, že lekárnici sa môžu ocitnúť v karanténe, môžu ochorieť a to isté sa týka zamestnancov distribúcie.

Dnes absolútne nemáme plán na krízovú situáciu.“

Protože komunikujeme se slovenskými lékárníky vím, že si stěžovali na nulové ochranné prostředky. Sobotní tiskovka slibovala pomůcky pomalu do každé rodiny. Jaká je realita?

„Končiaca vláda Petra Pellegriniho nezabezpečila pre zdravotníckych pracovníkov nič, ak nerátam cca 2-5 jednorazových rúšok, ktoré boli doručené do niektorých ambulancií.

V piatok (27. 3.) premiér na tlačovke vyhlásil, že do nedele nebude jedno zdravotnícke zariadenie bez ochranných prostriedkov. Opakovane sme deklarovali (a pokiaľ viem, rovnaká komunikácia šla od ambulantných lekárov vrátane stomatológov), že ani nepožadujeme bezplatné dodanie, ale dostupnosť týchto prostriedkov za reálne ceny.

Dočkali sme sa opatrenia, v zmysle ktorého máme pacientom dezinfikovať ruky a poskytovať im jednorazové rukavice. Na naše náklady.

Keď som si prečítal tlačovú správu českého ministerstva, ktoré po rokovaní s príslušnými komorami zabezpečí pravidelnú dodávku ochranných pomôcok, tak verím, že si naše ministerstvo vezme príklad. Úprimne Vám to prajem a gratulujem komorám, že sa im to podarilo.“

Foto: PharmDr. Ondrej Sukeľ (archiv autora)

Jak to aktuálně vypadá s lékárnami, je nějaká zavřená kvůli karanténě? Není někde ohroženo poskytování lékárenské péče?

„O ohrození ešte nie je možné hovoriť, aj vzhľadom k presýteniu trhu lekární na Slovensku. Avšak vieme, že niektoré lekárne sú zatvorené, niektoré obmedzili prevádzkový čas. Na druhej strane aj nejaké nové vznikli a tešia sa početnej návštevnosti pacientov. :-)

Avšak, ako som povedal v predchádzajúcej otázke – neexistuje plán, čo robiť a ako postupovať, keď sa situácia zhorší. Mali sme aj zaujímavý prípad reprezentanta istej firmy, ktorý bol pozitívne testovaný a lekárne, ktoré navštívil boli až do potvrdenia negatívnych výsledkov ich zamestnancov pár dní zatvorené.“

Je to pro všechny lékárníky ohromně náročné a únava už je znát. Uvědomují si, z Vašeho pohledu, důležitost dodržování hygienických opatření? Na sociálních sítích už se objevují komentáře, že někteří, řekněme, problémoví?

„Zvyknem kolegom občas pripomenúť staré čínske príslovie – prázdne sudy dunia najviac. Občas dám študentom na praxi úlohu sledovať pomer normálnych a problémových pacientov. Tento ‚reprezentatívny‘ prieskum mi opakovane vychádza cca 50:1. Je však prirodzené, že viac si všimneme a zapamätáme toho, kto sa správa neštandardne a nie toho, kto sa správa normálne.

Moja osobná skúsenosť – a aj skúsenosť kolegov, s ktorými som sa na túto tému bavil – je taká, že pacienti si uvedomujú vážnosť situácie, nosia rúška, rukavice, do lekárne vstupujú postupne a trpezlivo čakajú.

Mierna nervozita je v súvislosti s nedostupnosťou niektorých liekov (paracetamol, vitamín C), rúšok a rukavíc, ale to je pochopiteľné. Dostupnosť bavlnených rúšok je však dostatočná a objavili sa aj jednorazové – za 5-8 násobok pôvodných cien, ale aspoň že sú. Dezinfekčne roztoky a gély pre pacientov pripravujeme v lekárňach.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře
» Doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.: Vždy se snažíme dotazy zpracovávat poctivě, kvalita je pro náš tým zásadní
» Dr. Edith Sievers: Největší problém mají lékárny v obchodních centrech, mají vysoké nájmy a počet zákazníků klesl na minimum
» Dr. Edith Sievers: Všichni zaměstnanci musejí obsluhovat v rukavicích a chránit se respirátorem s třídou ochrany FFP2
» Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě
» Ing. Daniel Horák: Do konce týdne budeme mít kolem devíti stovek plexibariér nad tárami
» Ing. Michal Jurča: Pokud by došlo k omezení provozu, lékárny by se mohly vykrývat bez ohledu na provozovatele
» Ing. Petr Doležal: Státní správa není na mimořádné situace vůbec připravena, jako vždy si musíme pomoci sami
» Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu
» Lékárníci zabezpečují klíčovou primární péči i za cenu svého zdraví
» Mgr. Iva Gottsteinová: Australská pošta rozváží pilotně pacientům z ohrožených skupin léky jedenkrát měsíčně zdarma
» Mgr. Iva Gottsteinová: Australská vláda se za každou cenu snažila udržet ekonomiku co nejvíce za chodu a omezovat ji minimálně
» Mgr. Iva Gottsteinová: Mnozí lékaři nemají problém po telefonické konzultaci s pacientem zaslat recept emailem do jím vybrané lékárny
» Mgr. Iva Gottsteinová: Platnost australského receptu je dána velikostí a počtem balení, dávkováním a počtem opakování
» Mgr. Lukáš Oťapka: Zavedli jsme tvrdá opatření pro výdej, abychom zůstali co nejdéle dostupní, veřejnost to chápe a fandí nám
» Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít
» Mgr. Patricia Hewardt: Personálu je nedostatek a lékárny se dočasně zavírají
» Mgr. Patricia Hewardt: V našich lékárnách nemáme žádné ochranné pomůcky, lhala bych, kdybych řekla, že se zaměstnanci nebojí
» Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá
» Mgr. Petr Mašát: Pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň
» MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala
» PharmDr. Adam Matejovič: Jako nejbizarnější mi přijde převzetí olympijského ohně, vláda vyzývala k vyhýbání se místům s vysokým počtem lidí a tady se jich shromáždilo 52 tis.
» PharmDr. Adam Matejovič: Když jsem Japoncům popsal opatření v českých a slovenských lékárnách, byli překvapení
» PharmDr. Adam Matejovič: Výrobci po japonské vládě požadují podporu výzkumu, rozšíření kapacit univerzit a domácí výroby antibiotik
» PharmDr. Barbora Gorová: Island je na styku litosférických desek, takže rouškami a respirátory jsme zásobeni pro případný výbuch sopky
» PharmDr. Barbora Gorová: Na Islandu je hodně dobrý vztah mezi lékárníkem a lékařem, dokonce máme speciální telefon určený pouze pro lékaře
» PharmDr. Barbora Gorová: Omezení na dvě osoby v lékárně u nás nefungovalo a lidé to nerespektovali, tak vydáváme přes okénko
» PharmDr. Bc. Jan Bureš: Abychom předcházeli různým „kočkopsům“, měli by lékárníci zvážit, zda by neměli distanční služby nabízet sami
» PharmDr. Jiří Drha, Ph.D.: Myslím, že si plexisklo ponecháme i nadále, pokorně se vracíme ke zkušenostem předchozích generací lékárníků
» PharmDr. Martina Chytilová: Mile mě překvapilo, že velké části pacientů se plexistěna líbí a doporučují nám ponechat si ji napořád
» PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme
» PharmDr. Nina Švédová: I když se v tomto boji s koronavirem jedná o naše zdraví, jsme tady pro naše pacienty
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko
» PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme
» PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.: Možná by se vláda místo tisíce nařízení a zákazů mohla začít připravovat na takové situace jako je pandemie
» PharmDr. Renata Semeráková: Ve spolupráci s oddělením klinické farmacie ladíme sortiment léků pro intenzivní péči
» PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím
» Praktičtí lékaři začnou ordinovat online, pokud nebudou mít ochranné prostředky
» RNDr. Soňa Porubská, Ph.D.: Firmy musejí mít podmínky k tomu, aby tu dělaly výzkum, vyráběly a mohly pak garantovat, že budou v České republice minimální výpadky
» Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli
» SLeK vydala pro své členy detailní postupy při pandemii COVID-19

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.