Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
FARMACIE V PRVNÍ LINII

Dr. Wolfgang Andiel: Vývozní omezení pro účinné látky v Indii může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě

Vloženo: 01.04.2020, 06:02 | Čteno: 17057×
Foto: Dr. Wolfgang Andiel (Credits: ©Stefan Seyfert / herzundauge.com)

Portál APATYKÁŘ® je jediným odborným médiem, které přináší stream cílených zpráv přímo z českých a slovenských lékáren v souvislosti s pandemií COVID-19.

Současná krize se však netýká zdaleka jen lékáren, ale i farmaceutického průmyslu. Co znamenají pro farmaceutické společnosti opatření na hranicích? Zaznamenávají problém s dodávkami účinných látek kvůli dočasnému zastavení výroby v Číně? A je reálný přesun výroby účinných látek zpět do Evropy? Na tyto a další otázky portálu exkluzivně odpověděl Dr. Wolfgang Andiel, prezident Rakouského svazu generických firem a Head External Affairs společnosti Sandoz.

Současná pandemie je pro farmaprůmysl poměrně velkou výzvou. Evropské země uzavřely hranice a panuje na nich přísný režim i obecně jsou v zemích spuštěna přísná opatření dotýkající se logistiky zboží. Jaký to má pro farmaceutické společnosti v Rakousku dopad z hlediska kontinuální distribuce?

„Pokud budu mluvit za společnost Sandoz ze skupiny Novartis, tak nadále dodává pacientům léčivé přípravky – v souladu s nejvyššími bezpečnostními standardy a rozsáhlými ochrannými opatřeními – a v současné době neočekáváme žádné přerušení dodavatelského řetězce díky omezujícím opatřením a vysokým zásobám. Domácí výroba léčiv navíc běží naplno.“

Velký problém je zejména na italsko-rakouské hranici. Je to už nějak vyřešeno, např. formou výjimek či zelených pruhů pro farma cargo?

„Dne 16. března vydala Evropská komise nařízení týkající se kontroly hranic s cílem zajistit dostupnost zboží a základních služeb. Účelem je zejména zajistit dodavatelský řetězec pro životně důležité produkty, jako jsou léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, identifikací prioritních pruhů (uvedené zelené pruhy).

Tím by se mělo zabránit zdržení při přepravě našich léčiv a jiných zdravotnických produktů.“

Zaznamenávají vaše členské společnosti už aktuálně nějaký problém s dodávkami účinných látek kvůli dočasnému zastavení výroby v Číně?

„Z nejvíce postiženého regionu v Číně, Hubei, pocházejí účinné látky pro asi 120 rakouských léčivých přípravků. To odpovídá cca 1 % všech léčivých přípravků registrovaných v Rakousku. Omezení v severní Itálii ovlivňují mnohem větší počet s přibližně 750 přípravků.

Rozhodující jsou ale určitě dopravní trasy z Číny. Výrobní závody do značné míry obnovily svou činnost. Zda bude možné zboží odeslat okamžitě však dosud není možné s jistotou odhadnout.

Nicméně řada účinných látek pochází také z Indie nebo se zde dále zpracovávají účinné látky z Číny. Současný vývoj v této zemi nyní vzbuzuje větší obavy. Vývozní omezení pro účinné látky, jako je např. paracetamol, může rychle vést k problémům s dodávkami v Evropě.“

Jak se projevuje současná situace na dodávkách farmafirem distributorům? Máme od rakouských lékárníků informace, že byly některé výpadky. Jsou prodlevy v zásobování?

„Omezení prodeje představovaly rostoucí problém ještě před koronavirovou krizí. Existuje mnoho různých důvodů, které mohou být do značné míry přičítány vysokému cenovému tlaku na evropských farmaceutických trzích.

Současná situace činí zranitelnost distribučního lékového řetězce ještě zřetelnější, i když z jiného důvodu. Poptávka ze strany pacientů a lékáren a tím i objednávky velkodistributorů u výrobců, nabyla na začátku opatření proti koronaviru obrovských rozměrů.

Na jedné straně se chtěli znepokojení pacienti a také lékárníci dostatečně předzásobit, na druhé straně také lékaři předepsali vyšší množství balení, než je obvyklé, aby snížili frekvenci návštěv v ordinacích.

To vedlo ke krátkodobému zpoždění v distribuci, nicméně už se to rychle napravilo. Stejně tak se poptávka, alespoň pro nás, nyní vrátila do normálu.“

V ČR byl a někde stále ještě přetrvává problém s přípravky obsahujícími paracetamol. Jak je tomu v Rakousku?

„Jak jsem již uvedl v předchozí odpovědi, paracetamol podléhá vývoznímu omezení z Indie. V Rakousku v současné době neexistují žádná omezení péče v ambulantním sektoru, ale nelze je vyloučit v příštích několika měsících.

Situace se, bohužel, liší u parenterálních paracetamolových přípravků v nemocnicích, kde se stále častěji hovoří o výpadcích dodávek.“

Platí v Rakousku podobné opatření jako u nás ohledně zákazu vývozu některých léčivých přípravků (např. u léčiv, o nichž se mluví v souvislosti s potenciální léčbou COVID-19)?

„K dnešnímu dni nebyla v Rakousku zavedena žádná specifická obchodní omezení související s COVID-19 ani, pokud je mi známo, nejsou plánována.

Od 1. dubna 2020 však platí nové nařízení týkající se požadavků na hlášení o omezení prodeje léčivých přípravků na předpis.

Toto nařízení rovněž stanoví možnost omezení paralelního obchodu – pokud množství léčivého přípravku schváleného v Rakousku neodpovídá přiměřeně potřebám rakouských pacientů, může úřad po odpovídajícím šetření vydat zákaz paralelního vývozu.“

Omezují farmaceutické společnosti nějak objednávky z důvodu spravedlivého rozdělení a nehromadění zásob?

„Zásobujeme rakouské lékárny hlavně prostřednictvím velkodistributorů a ne přímo. Pokud existuje nedostatek, jak jsme viděli na začátku koronavirové krize u některých přípravků z důvodu nadměrného hromadění zásob ze strany pacientů a lékáren, snažíme se dodávat velkoobchodům v souladu s příslušnými podíly na trhu. Velkoobchodníci mají mnohem lepší možnosti, jak je podle potřeby dále distribuovat.“

Foto: Sandoz

A zaznamenaly farmaceutické společnosti zvýšený počet objednávek?

„Jak již bylo uvedeno, na začátku koronavirové krize se znepokojení pacienti a také lékárníci chtěli dostatečně předzásobit. V této době také lékaři předepsali vyšší množství balení, než je obvyklé, aby snížili frekvenci návštěv v ordinacích.

Situace se nyní poněkud normalizovala. Také proto, že zdravotní pojišťovny vydaly doporučení předepsat nebo vydat zásobu léčiv pouze na jeden měsíc. Pro lékárny se však situace zdaleka neuvolnila. Poptávka např. po dezinfekci nebo rouškách stále roste.“

Velkým problémem u lékáren či distribučních společností jsou personální výpadky, zejména kvůli karanténě. Jak farmaceutické společnosti předcházejí tomuto problému a dotkl se tento problém už některých firem?

„V současné době existuje mezi společnostmi jen málo výpadků kvůli COVID-19. Kancelářští zaměstnanci jsou od poloviny března na Home-Office. Od té doby přestali také obchodní zástupci navštěvovat lékaře, lékárny a nemocnice.

Nejvyšší bezpečnostní standardy a rozsáhlá ochranná opatření platí ve farmaceutické výrobě a také ve výzkumných a kvalitativních odděleních.

Jako farmaceutická společnost s více než 5000 zaměstnanci a třemi výrobními závody v Rakousku bere např. Sandoz svou odpovědnost velmi vážně a naším hlavním zájmem je zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců a pacientů.“

Současná pandemie ukazuje, že opatření EU v dřívějších letech se nyní zúročují výpadky díky velké závislosti na čínské výrobě. Už se započaly rozhovory o možném vrácení výroby API zpět do EU a předešlo se podobným situacím s kritickým nedostatkem. Je to, podle Vás, reálné? A co by musely evropské instituce splnit, aby se firmám přesunutí výroby vyplatilo?

„Globalizace není reverzibilní do té míry, do jaké by si to někteří přáli. Budeme i nadále úzce spolupracovat s našimi čínskými a indickými partnery v oblasti výroby účinných látek a léčivých přípravků a budeme i nadále získávat účinné látky a léčivé přípravky z těchto zemí.

Musíme však dále pracovat na tom, abychom zabezpečili lepší péči o pacienty v klíčových oblastech. V každém případě to znamená, že ze strany politiků budou vytvářeny pobídky pro investice do farmaceutické výroby v Rakousku a Evropě. Poskytování výrobní kapacity se musí vyplácet a musejí být zajištěna obchodní rizika.

V neposlední řadě pro nás musí mít zabezpečení dodávek určitou hodnotu a musí se projevit také v ceně. Robustní dodavatelské řetězce, záloha účinných látek a vyšší bezpečnostní zásoby způsobují náklady, které musí být kryty.

Neustále zvyšující se požadavky na kvalitu, farmakovigilanci a zajištění ochrany proti padělání, jakož i rostoucí poptávka po větší bezpečnosti dodávek léčiv nemohou být splněny při současně neustále se snižujících cenách.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

» Aktuální průzkum: Více než třetina slovenských lékáren používá ochranné sklo na táře
» Doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.: Vždy se snažíme dotazy zpracovávat poctivě, kvalita je pro náš tým zásadní
» Dr. Edith Sievers: Největší problém mají lékárny v obchodních centrech, mají vysoké nájmy a počet zákazníků klesl na minimum
» Dr. Edith Sievers: Všichni zaměstnanci musejí obsluhovat v rukavicích a chránit se respirátorem s třídou ochrany FFP2
» Ing. Daniel Horák: Do konce týdne budeme mít kolem devíti stovek plexibariér nad tárami
» Ing. Michal Jurča: Pokud by došlo k omezení provozu, lékárny by se mohly vykrývat bez ohledu na provozovatele
» Ing. Petr Doležal: Státní správa není na mimořádné situace vůbec připravena, jako vždy si musíme pomoci sami
» Laura Adamkovičová: Reakce studentů jsou pozitivní, jako budoucí zdravotníci bychom rádi přiložili ruku k dílu
» Lékárníci zabezpečují klíčovou primární péči i za cenu svého zdraví
» Mgr. Iva Gottsteinová: Australská pošta rozváží pilotně pacientům z ohrožených skupin léky jedenkrát měsíčně zdarma
» Mgr. Iva Gottsteinová: Australská vláda se za každou cenu snažila udržet ekonomiku co nejvíce za chodu a omezovat ji minimálně
» Mgr. Iva Gottsteinová: Mnozí lékaři nemají problém po telefonické konzultaci s pacientem zaslat recept emailem do jím vybrané lékárny
» Mgr. Iva Gottsteinová: Platnost australského receptu je dána velikostí a počtem balení, dávkováním a počtem opakování
» Mgr. Lukáš Oťapka: Zavedli jsme tvrdá opatření pro výdej, abychom zůstali co nejdéle dostupní, veřejnost to chápe a fandí nám
» Mgr. Martina Vidlárová: Sklo na táře máme od začátku, i přes mnoho snah expertů na prodej ho dát pryč bych si ho nikdy nenechala vzít
» Mgr. Patricia Hewardt: Personálu je nedostatek a lékárny se dočasně zavírají
» Mgr. Patricia Hewardt: V našich lékárnách nemáme žádné ochranné pomůcky, lhala bych, kdybych řekla, že se zaměstnanci nebojí
» Mgr. Petr Los: U nás v Poysdorfu jsou lidé slušní, pokojně stojí před lékárnou s odstupy a čekají, až si je některý z expedientů zavolá
» Mgr. Petr Mašát: Pacienti si můžou být zcela jisti, že lékárny dělají vše, aby riziko minimalizovaly na nejnižší možnou úroveň
» MUDr. František Vojík: Zavedením kontrol na hranicích, ale i navýšením počtu dodávek se situace značně zkomplikovala
» PharmDr. Adam Matejovič: Jako nejbizarnější mi přijde převzetí olympijského ohně, vláda vyzývala k vyhýbání se místům s vysokým počtem lidí a tady se jich shromáždilo 52 tis.
» PharmDr. Adam Matejovič: Když jsem Japoncům popsal opatření v českých a slovenských lékárnách, byli překvapení
» PharmDr. Adam Matejovič: Výrobci po japonské vládě požadují podporu výzkumu, rozšíření kapacit univerzit a domácí výroby antibiotik
» PharmDr. Barbora Gorová: Island je na styku litosférických desek, takže rouškami a respirátory jsme zásobeni pro případný výbuch sopky
» PharmDr. Barbora Gorová: Na Islandu je hodně dobrý vztah mezi lékárníkem a lékařem, dokonce máme speciální telefon určený pouze pro lékaře
» PharmDr. Barbora Gorová: Omezení na dvě osoby v lékárně u nás nefungovalo a lidé to nerespektovali, tak vydáváme přes okénko
» PharmDr. Bc. Jan Bureš: Abychom předcházeli různým „kočkopsům“, měli by lékárníci zvážit, zda by neměli distanční služby nabízet sami
» PharmDr. Jiří Drha, Ph.D.: Myslím, že si plexisklo ponecháme i nadále, pokorně se vracíme ke zkušenostem předchozích generací lékárníků
» PharmDr. Martina Chytilová: Mile mě překvapilo, že velké části pacientů se plexistěna líbí a doporučují nám ponechat si ji napořád
» PharmDr. Miroslava Snopková, PhD.: Protože je lékárna zdravotnické zařízení, považujeme bariéru v podobě skla za opodstatněnou, zrušit ji neplánujeme
» PharmDr. Nina Švédová: I když se v tomto boji s koronavirem jedná o naše zdraví, jsme tady pro naše pacienty
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Pokud nedojde k zásadní změně přístupu vlády, dám doporučení vydávat jen přes pohotovostní okénko
» PharmDr. Ondrej Sukeľ: Těším se na dobu, kdy státní úředníci pochopí, že nejsme jejich nepřátelé, ale partneři
» PharmDr. Peter Ceniga: Opatření doporučená lékárnickou komorou v plném rozsahu respektujeme a příští týden je dále posílíme
» PharmDr. Přemysl Císař, Ph.D.: Možná by se vláda místo tisíce nařízení a zákazů mohla začít připravovat na takové situace jako je pandemie
» PharmDr. Renata Semeráková: Ve spolupráci s oddělením klinické farmacie ladíme sortiment léků pro intenzivní péči
» PharmDr. Vladimír Dudoň: Se stížnostmi na omezení jsem se nesetkal, lidé to akceptují a trpělivě čekají, za což je chválím
» Praktičtí lékaři začnou ordinovat online, pokud nebudou mít ochranné prostředky
» RNDr. Soňa Porubská, Ph.D.: Firmy musejí mít podmínky k tomu, aby tu dělaly výzkum, vyráběly a mohly pak garantovat, že budou v České republice minimální výpadky
» Sína Niku: Počítáme s tím, že budeme muset některé lékárny zavřít, ale děláme vše pro to, abychom spádovou oblast pokryli
» SLeK vydala pro své členy detailní postupy při pandemii COVID-19

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.