Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
FARMACIE V PRVNÍ LINII

EK vyzvala členské státy, aby optimalizovaly prodej ve veřejných lékárnách a omezily online prodej

TAGY: #ek  #covid-19  #vypadky  #leky  #
Vloženo: 08.04.2020, 18:23 | Čteno: 16287×
Foto: APATYKÁŘ®

Evropská komise vyzvala členské státy, aby zajistily, že Evropané budou mít během pandemie COVID-19 přístup k základním léčivým přípravkům. Pandemie poukázala na významné problémy při zajišťování dodávek potřebných kritických léčiv a také na dopad, jaký může mít tato nákaza na dodavatelské řetězce léčivých přípravků v EU.

Pokyny pro racionalizaci

Komise proto vypracovala pokyny, které se zaměřují na racionální zásobování, přidělování a používání životně důležitých léčivých přípravků při léčbě pacientů s koronavirem a rovněž na léčivé přípravky, kterých může být v důsledku pandemie nedostatek.

Navrhovaná opatření by měla umožnit koordinovanější přístup v celé EU, zachování integrity jednotného trhu a zároveň zajištění ochrany veřejného zdraví.

Pokyny Komise k optimálnímu a racionálnímu používání léčivých přípravků zdůrazňují význam toho, aby orgány členských států:

  • Projevily solidaritu zrušením zákazů a omezení vývozu a zajistily, aby základní léčivé přípravky byly k dispozici v nemocnicích a v lékárnách a aby se zabránilo hromadění zásob v jednotlivých zemích. Vnitrostátní orgány by rovněž měly bojovat se zavádějícími informacemi, které by mohly kvůli panickému nakupování vést ke zbytečnému hromadění zásob.
  • Zajistily zásobování pomocí navýšení a reorganizace výroby prostřednictvím monitorování stavu zásob a výrobních kapacit, koordinace společného úsilí průmyslu a provádění iniciativ v oblasti podpory poptávky a zadávání zakázek, které povzbudí nabídku. Jestliže členské státy potřebují podpořit průmysl při navyšování výrobní kapacity pomocí daňových pobídek a státní podpory či zavést regulační flexibilitu, je Komise připravena jim poskytnout pokyny a právní jistotu.
  • Podporovaly optimální využití léčivých přípravků v nemocnicích, zejména přizpůsobením stávajících nemocničních protokolů nebo zavedením nových validovaných protokolů, které mají zabránit nadměrnému užívání léčivých přípravků, a dále stanovením možnosti prodloužit data použitelnosti léčivých přípravků.
  • Optimalizovaly prodej ve veřejných lékárnách s cílem zabránit hromadění, a sice zavedením omezení prodeje léčivých přípravků, jejichž nedostatek hrozí, a dočasným zvážením omezení internetového prodeje základních léčivých přípravků.

Centrální monitoring

Komise v posledních týdnech s podporou Evropské lékové agentury (EMA) shromažďuje údaje o současných problémech s cílem sledovat, posuzovat a identifikovat léčivé přípravky, jejichž nedostatek hrozí. To obnáší sledování celkové poptávky členských států a také dopadu zákazů vývozu vydaných třetími zeměmi.

Riziko nedostatku je dáno především nárůstem poptávky po léčivých přípravcích na léčbu pacientů s koronavirem v nemocnicích.

Nicméně hromadění zásob občany, zvýšená poptávka po experimentálních léčivech na koronavirus, zavádění protekcionistických opatření v rámci EU i mimo ni, jako jsou zákazy vývozu a hromadění zásob v jedné zemi, jakož i dopravní překážky mezi jednotlivými zeměmi, také hrají důležitou roli.

Kromě toho předkládá výkonná místopředsedkyně Komise odpovědná za politiku hospodářské soutěže Margrethe Vestagerová dočasný rámec, který objasňuje, kdy a jak mohou podniky získat pokyny nebo písemné ujištění, že spolupráce s cílem zabránit nedostatku základních nedostatkových výrobků a služeb je v souladu s pravidly hospodářské soutěže.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.