Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
FARMACIE V PRVNÍ LINII

EK kvůli COVID-19 dočasně uvolňuje antimonopolní pravidla, farmafirmy mohou více spolupracovat

Vloženo: 08.04.2020, 23:11 | Čteno: 16551×
Foto: APATYKÁŘ®

Evropská komise zveřejnila sdělení o dočasném rámci, jež obsahuje pokyny v oblasti antimonopolní politiky pro společnosti, které spolupracují s cílem reagovat na mimořádné situace související se současnou koronavirovou pandemií. V této souvislosti také vydává „ujištění o souladu“ týkající se konkrétního projektu spolupráce, který má zabránit nedostatku kriticky důležitých nemocničních léčivých přípravků.

Sdělení o dočasném rámci

Koronavirová pandemie způsobila obecný šok na straně nabídky, který vyvolalo narušení dodavatelských řetězců a nárůst poptávky způsobený především prudkým zvýšením poptávky po určitých produktech a službách, zejména v odvětví zdravotnictví.

Tyto okolnosti mohou vést k nedostatku kriticky důležitých zdravotnických produktů, který by se v důsledku pokračující pandemie mohl prohlubovat. Týká se to zejména léčivých přípravků a zdravotnického vybavení, které se používají při léčbě pacientů s koronavirem.

Pro včasné řešení těchto mimořádných otřesů a zabránění výpadkům může být zapotřebí rychlá koordinace společností s cílem překonat nebo alespoň zmírnit dopady krize, což je v konečném důsledku ku prospěchu občanů. Za tímto účelem pak může být třeba, aby podniky co nejefektivněji transformovaly nebo rozšiřovaly výrobu.

Kupříkladu může být nutné, aby společnosti koordinovaly výrobu, řízení zásob nebo i distribuci, a předešly tak tomu, aby se všechny podniky zaměřily na produkci jednoho či několika málo léčivých přípravků, kdežto jiných by se stále nevyráběl dostatek.

Taková koordinace by za normálních okolností byla v rozporu s antimonopolními pravidly. Avšak v kontextu pandemie, jako je koronavirová nákaza, může tato koordinace s vhodnými zárukami přinést občanům značné výhody.

Smyslem dočasného rámce je poskytnout pokyny v oblasti antimonopolní politiky pro společnosti, které jsou ochotny dočasně spolupracovat a koordinovat svou činnost s cílem co nejúčinněji zvýšit výrobu a optimalizovat dodávky naléhavě potřebných nemocničních léčivých přípravků.

Sdělení o dočasném rámci zejména vysvětluje hlavní kritéria, která bude Komise při posuzování těchto možných projektů spolupráce zohledňovat.

Podniky jsou samy odpovědné za posuzování zákonnosti svých dohod a postupů. S ohledem na výjimečnou situaci však Komise se společnostmi a obchodními sdruženími spolupracuje, aby jim pomohla posoudit zákonnost jejich plánů na spolupráci a zavést přiměřené záruky bránící dlouhodobějším protisoutěžním účinkům.

Ve většině případů dostačují ústní pokyny, které Komise společnostem poskytovala během posledních týdnů. Komise je však rovněž připravena výjimečně vydávat společnostem písemné ujištění ohledně konkrétních projektů spolupráce, které je třeba v zájmu účinného řešení koronavirové pandemie urychleně realizovat.

Týká se to zejména případů, kdy stále může panovat nejistota ohledně toho, zda jsou takové iniciativy v souladu s právními předpisy EU v oblasti hospodářské soutěže.

Ujištění o souladu

Postup popsaný ve sdělení Komise již dnes poprvé využívá a vydává písemné ujištění o souladu pro sdružení zastupující generický farmaprůmysl Medicines for Europe.

Toto ujištění se týká konkrétního projektu dobrovolné spolupráce mezi producenty farmaceutických výrobků – členy i nečleny sdružení – s cílem odstranit riziko nedostatku kriticky důležitých nemocničních přípravků pro léčbu pacientů s koronavirem.

Společnosti vyrábějící generické léčivé přípravky produkují velkou část kriticky důležitých nemocničních léčivých přípravků, jichž je nyní naléhavě zapotřebí značné množství, aby se zabránilo výpadkům dodávek.

Za stávajících okolností se zdá, že tato dočasná spolupráce je z hlediska antimonopolního práva EU skutečně ospravedlnitelná, a to s ohledem na její cíl a záruky, které mají zabránit možnému protisoutěžnímu jednání, a za předpokladu, že nepřesáhne rozsah oznámený Komisi.

Pravidla hospodářské soutěže během krize

Komise zároveň zdůrazňuje, že za těchto výjimečných okolností je důležitější než kdy jindy, aby právní předpisy v oblasti hospodářské soutěže poskytovaly podnikům a spotřebitelům ochranu.

Bude proto i nadále podrobně a aktivně sledovat relevantní vývoj na trhu s cílem odhalit podniky, které využívají stávající situace k porušování antimonopolních pravidel EU tím, že uzavírají protisoutěžní dohody nebo zneužívají svého dominantního postavení.

Komise bude toto sdělení uplatňovat od 8. dubna až do odvolání.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.