Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Při razii proti překupníkům léčiv MISMED 3 byly zabaveny nezákonné produkty v hodnotě 7,9 mil. EUR

Vloženo: 11.04.2020, 07:40 | Čteno: 17305×
Foto: Europol

Při celoevropské bezpečnostní operaci MISMED 3 bylo zatčeno 165 osob a narušeno 12 skupin organizovaného zločinu. Operaci zaměřenou na nedovolené obchodování se zneužívanými a padělanými léčivy online a offline podpořil Europol.

Mezinárodní zapojení

Do operace vedené Francouzským národním četnictvem (Ústřední úřad pro boj proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí a veřejného zdraví – OCLAESP) a finským celním úřadem (Tulli) se zapojily orgány činné v trestním řízení z 11 členských států EU (Belgie, Kypr, Finsko, Francie, Řecko, Maďarsko, Itálie, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko), Bosny a Hercegoviny, Ukrajiny, Spojeného království a Spojené státy.

Operaci podpořil také Evropský úřad duševního vlastnictví (EUIPO), Eurojust a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Operace byla provedena mezi červencem a říjnem 2019, Europol zveřejnil její výsledky až nyní.

Operace v číslech

Při razii bylo celkem narušeno 12 organizovaných zločineckých skupin; zatčeno 165 podezřelých osob v Belgii, na Kypru, ve Finsku, Francii, Řecku, Maďarsku, Itálii, Portugalsku, na Slovensku, ve Španělsku, na Ukrajině a ve Spojeném království.

Byl zajištěn majetek v hodnotě téměř 1,5 mil. EUR a zabaveny nelegální produkty za přibližně 7,9 mil. EUR.

Orgány činné v trestním řízení zabavily téměř 36 mil. balení léčivých přípravků (mezi nimi pseudoefedrin, protinádorová léčiva, antihistaminika, anxiolytika, přípravky na erektilní dysfunkci, regulátory hormonů a metabolismu, návykové látky, analgetika, antioestrogeny, antivirotika, hypnotika a dopingové látky).

Znepokojivé trendy pokračují

Operace potvrdila rostoucí trend obchodu s onkologickými léčivými přípravky ukradenými z nemocnic v EU. I nadále zůstává hlavním zdrojovým regionem pro léčiva i dopingové produkty Asie.

Léčivé přípravky jsou velkoobchodníky odkloněny z legálního dodavatelského řetězce a znovu prodány zločineckým skupinám. Léčivé přípravky jsou nezákonně získávány na padělané nebo odcizené lékařské předpisy, s pomocí lékařů nebo lékárníků nebo i bez nich, a poté jsou znovu prodávány přímo zločineckým skupinám nebo jednotlivcům.

Na online trhu se prodávají hlavně dopingové produkty. Padělané léčivé přípravky a dopingové látky jsou nelegálně vyráběny a baleny v podzemních laboratořích často v EU.

Tři roky MISMED

Během tří let fungování operace MISMED došlo k zabavení 123 mil. balení nelegálních léčivých přípravků a dopingových látek v hodnotě 0,5 mld. EUR; 600 zatčení a bylo narušeno 49 skupin organizovaného zločinu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.