Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarsko zadrželo po zavedení nových pravidel dvakrát více nelegálních zásilek

Vloženo: 17.04.2020, 05:44 | Čteno: 17520×
Foto: Swissmedic

V roce 2019 zajistil švýcarský regulátor Swissmedic společně s Federální celní správou 7781 nelegálních dovozů léčiv. Zavedené zkrácené správní řízení („zjednodušený postup“) umožnilo více než dvakrát tolik záchytů než v předchozím roce, zatímco objem dovozu zůstal stejný.

Zjednodušený postup

Zjednodušený postup pro dovoz nelegálních léčiv, který Švýcarská léková agentura a Švýcarská celní správa testovaly jako pilotní projekt na konci roku 2018, se u některých léčivých přípravků a účinných látek běžně používá od roku 2019.

Z trhu byla stále častěji stažena zejména nelegální léčiva na podporu erekce, ale také návykové látky a psychofarmaka, aby se chránilo zdraví zákazníků.

Distribuční kanály padělaných a nekvalitních léčivých přípravků se během roku změnily. V roce 2019 se přípravky vyrobené v Indii dostaly do Švýcarska prostřednictvím polských meziskladů nebo prodejců. Stále populárními uzly jsou Singapur a Velká Británie.

Stabilita a účinnost léčiv také závisí na podmínkách prostředí, jako je vlhkost a teplota. Obtížně dohledatelné dopravní cesty ovlivňují kvalitu léčivých přípravků. Jejich kvalita je zaručena pouze v případě, že jsou přepravovány a skladovány v souladu s předpisy.

Vzhledem k zavedení zjednodušeného postupu nelze počet zabavených zásilek porovnat s předchozími roky. Díky zvýšeným kontrolám Švýcarské celní správy v poštovním provozu a zjednodušenému postupu byly orgány schopny zajistit více nelegálních léčiv.

V roce 2017 bylo 1060 zabavených zásilek, v roce 2018 (spuštěn pilot ve 4Q) 3203 a v roce 2019 už 7781.

Nejvíce z Indie

Nejvíce nelegálních zásilek pochází z Indie (42,9 %), východní Evropy (především Polsko, 26,8 %), Asie (bez Indie, především Singapur, 17,8 %), západní Evropy (především Velká Británie a Německo, 11,7 %).

Co se týče obsahu nelegálních zásilek tvořily nejvyšší podíl prostředky na podporu erekce (91,3 %), jiné receptové léčivé přípravky (3,8 %), sedativa a hypnotika (2,7 %) a antiobezitologika (0,2 %).

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.