Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
LÉKÁRNÍCI V PRVNÍ LINII

Léky zdarma pro bezdomovce – dánské lékárny pomáhají v době pandemie

Vloženo: 19.04.2020, 08:23 | Čteno: 17498×
Foto: Danmarks Apotekerforening

Organizace Hus Forbi a dánští lékárníci se spojili, aby pomohli prodejcům Hus Forbi během koronavirové krize. Pokud prodejci předloží v lékárně svou kartu prodejce, Hus Forbi zaplatí během krize výdaje za léčivé přípravky všech prodejců. Mohou si tak nyní vyzvednout své recepty, aniž by museli cokoli platit.

Pomoc z lékárny

Nabídka je určena prodejcům časopisu neziskové organizace Hus Forbi, lidem v těžké životní a finanční situaci a bezdomovcům, kteří mají v těchto dnech díky pandemii velké potíže s hledáním zájemců o noviny. Mnozí si proto nemohou dovolit vyzvednout v lékárně své životně důležité léčivé přípravky.

Mnoho prodejců navíc nemá debetní kartu, protože při životě na ulici ji jednak nepotřebují a jednak může být pro drtivou většinu obtížné a nereálné se o kartu starat.

Navíc, pokud je banka uzavřena, aby se minimalizovalo riziko šíření infekce, nemohli by si beztak prodejci vybrat peníze na nákup svých léčivých přípravků.

Proto mohou nyní bezdomovci, po dohodě Dánské lékárnické komory a Hus Forbi vyzvednout recepty zdarma, stačí jen v lékárně ukázat svou kartu Hus Forbi. Prakticky to probíhá tak, že si lékárna vyúčtuje podíl bezdomovců vyplývající podle zákona o léčivech, který účtuje Hus Forbi.

Pomoc až pro 3 tis. lidí

Podle organizace zachrání tato dohoda životy mnoha bezdomovců, kteří jsou v současné koronavirové krizi na ulicích zoufalí.

Velmi proto kvituje, že ve spolupráci s lékárnami mohou poskytnout pomocnou ruku více než 3 tis. prodejcům Hus Forbi, kteří jsou zaregistrováni v celém Dánsku.

Prezidentka Dánské lékárnické komory Anne Kahns uvedla, že se stává stále častěji, že občané musejí z lékárny odejít, aniž by si vyzvedli své recepty. Jednoduše si to nemohou dovolit, což pandemie COVID-19 ještě umocnila a je zvlášť obtížná pro ty, kteří jsou již sociálně znevýhodněni.

Proto lékárníci, jako pomáhající profese, tuto iniciativu podporují. Podle prezidentky krize nesmí vést k ještě větší nerovnosti v oblasti zdraví a každý by měl mít přístup ke svým životně důležitým léčivům.

Lékárny pomáhají dlouhodobě

Nejde zdaleka o první pomoc organizovanou Dánskou lékárnickou komorou v této oblasti. Už v roce 2014 např. představila projekt, který se rovněž zaměřil na skupinu sociálně znevýhodněných (nezaměstnaní či senioři) obyvatel.

Ve spolupráci s úřady práce se lékárníci snažili zlepšit jejich zdravotní stav a pomoci jim tak získat novou práci. Projekt Nerovnost v medicíně se zaměřil na zlepšení zdravotního stavu a užívání léčiv u sociálně slabších.

Nicméně projekt se nakonec rozběhl jen částečně, i přes silnou jej totiž obce, stát ani regiony nechtěly dlouhodobě financovat.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.