Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Apotex zaplatí 24,1 mil. USD za nelegální dohodu na ceně pravastatinu

Vloženo: 08.05.2020, 08:23 | Čteno: 18484×
Foto: Apotex USA

Generická farmaceutická společnost Apotex byla obviněna z protisoutěžní fixace ceny generického léčiva pravastatin. Souhlasila, že zaplatí pokutu ve výši 24,1 mil. USD a připustila, že se nelegálně dohodla s dalšími výrobci generických léčiv na umělém navýšení ceny pravastatinu.

Dohoda na nejvyšší ceně

Podle žaloby podané u amerického soudu ve státě Philadelphia se společnost Apotex a další generické společnosti dohodly na zvýšení a zafixování ceny pravastatinu, což je běžně předepisované hypolipidemikum, které snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Nelegální dohody začaly fungovat v květnu 2013 a pokračovaly až do prosince 2015.

Dohoda o trestním stíhání

Antimonopolní divize také oznámila odloženou dohodu o trestním stíhání, která řeší obvinění proti Apotex. Společnost souhlasila s tím, že zaplatí pokutu ve výši 24,1 mil. USD a připustí, že se nelegálně dohodla s dalšími výrobci generických léčiv, aby uměle navýšila cenu pravastatinu.

Žaloba viní společnost Apotex, že se dohodla s konkurencí na navýšení cen a následně se společnosti zdržely podávání konkurenčních nabídek zákazníkům, kteří dříve koupili pravastatin od konkurenční společnosti.

V rámci dohody o trestním stíhání bude Apotex plně spolupracovat na probíhajícím trestním vyšetřováním antimonopolní divize.

Obě strany rovněž společný návrh, který podléhá schválení soudem, který odloží po dobu trvání dohody jakékoli stíhání a soudní řízení o obvinění proti žalované společnosti.

Čtvrtá v pořadí

Apotex je čtvrtou společností, která byla obviněna v souvislosti s porušením antimonopolních předpisů v generickém farmaceutickém průmyslu. Předchozí tři obvinění byla vyřešena odloženými dohodami o trestním stíhání. Obviněny byly také čtyři osoby, z nichž tři už vinu přiznaly, čtvrtá čeká na soud.

Tento trestný čin obnáší zákonnou maximální pokutu ve výši 100 mil. USD pokutu za prokázaný případ pro právnické osoby, která může být zvýšena na dvojnásobek zisku plynoucího z trestného činu nebo dvojnásobku ztráty utrpěné oběťmi, pokud je některá částka vyšší než 100 mil. USD.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.