Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Lékárna Omnicare zaplatí 15,3 mil. USD za nepořádek při výdeji návykových látek

Vloženo: 15.05.2020, 05:48 | Čteno: 17591×
Foto: Omnicare

Společnost Omnicare, kterou v roce 2015 koupila společnost CVS Health a poskytuje lékárenské služby pro zařízení dlouhodobé péče, zaplatí občanskoprávní pokutu ve výši 15,3 mil. USD za urovnání obvinění že porušila federální zákon mj. výdejem opioidů a jiných návykových látek bez platného předpisu.

Výdej bez předpisu

Omnicare provozuje tzv. „closed door“ lékárny, což znamená, že nejsou přístupné veřejnosti. Kromě jiného dodávají návykové látky do pečovatelských domů a dalších zařízení dlouhodobé péče.

Omnicare provádí každodenní dodávky receptových léčiv pro obyvatele těchto zařízení a také předběžně umisťuje omezené zásoby návykových látek do těchto zařízení ve formě „pohotovostních souprav“, které mají být vydávány pacientům v případě nouze.

Tyto nouzové soupravy, které často obsahují opioidy a jiné návykové látky, které jsou běžně zneužívány a odkláněny do nelegálního distribučního řetězce, zůstávají součástí skladových zásob Omnicare a musejí být přísně kontrolovány a sledovány.

Návykové látky mohou být vydávány pouze na základě platného předpisu.

Žaloba americké vlády tvrdila, že společnost Omnicare porušila federální zákon o návykových látkách při zacházení s předpisy z pohotovosti, při kontrole pohotovostních souprav a při zpracování písemných předpisů, které postrádaly požadované náležitosti, jako je podpis předepisujícího lékaře nebo číslo licence Protidrogové agentury DEA.

Šetření zjistilo, že Omnicare nedokázala kontrolovat a evidovat pohotovostní soupravy tím, že nesprávně povolila pracovníků z léčeben a domovů používat opioidy a jiné návykové látky i několik dnů předtím, než jí lékaři poskytli platný předpis.

Šetření rovněž odhalilo, že Omnicare opakovaně pochybila při vedení své dokumentace a hlášení ústních pohotovostních předpisů na látky podléhající zákonné evidenci.

Posílení kontroly

V rámci dohody o urovnání Omnicare souhlasila, že zaplatí pokutu ve výši 15,3 mil. USD a uzavřela sDEA memorandum o dohodě, které bude vyžadovat, aby společnost Omnicare posílila své audity a monitorování pohotovostních souprav umístěných v pečovatelských domech a dalších zařízeních dlouhodobé péče.

Tvrzení urovnaná v této dohodě jsou obvinění. Při uzavření této dohody společnost Omnicare nepřiznala žádnou odpovědnost.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.