Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Australští lékárníci se dohodli na zvýšení odměn za svoje služby a posílení kompetencí

Vloženo: 20.06.2020, 08:42 | Čteno: 19112×
Foto: PGA

Australský svaz lékáren podepsal s ministrem zdravotnictví sedmou dohodu o veřejných lékárnách. Poskytuje jistotu a stabilitu pro 5800 australských veřejných lékáren a zajišťuje poskytování farmaceutických služeb australským pacientům na vysoké úrovni. Přináší více peněz lékárnám i posílení kompetencí lékárníkům.

Klíčové prvky

Dohoda byla vyjednávána 12 měsíců mezi Commonwealth a lékárenským svazem a v poslední fázi jejímu konečnému znění paradoxně významně pomohla pandemie COVID-19. Její aktualizace byla nutná zejména kvůli dopadu pandemie na provoz lékáren.

Mezi hlavní prvky dohody patří zvýšení a zaindexování odměny za výdej léčiv s cílem podpořit výdej více než 200 mil. státem hrazených receptů ročně pro australské pacienty.

Ministr v dohodě rovněž přislíbil zvýšení investic v regionálních, venkovských a odlehlých oblastech prostřednictvím navýšení příspěvku na provoz venkovských lékáren.

Dohoda rovněž rozšiřuje přístup pacientů k individuálně dávkovaným léčivým přípravkům zdvojnásobením základní úhrady pro lékárny poskytujících tuto službu (mj. jeden z důvodů, proč portál APATYKÁŘ® tuto službu propaguje i pro české podmínky) a poskytnutím neomezeného přístupu pro domorodé obyvatele a obyvatele ostrovů Torresova průlivu.

Commonwealth ponechá rozsah investic do programů lékového managementu na podporu správného užívání léčiv u starších obyvatel.

Podstatným bodem dohody je také uznání lepších zdravotních výsledků obyvatel v případě, že jsou předpisy pro lékárníky aplikující očkování v lékárnách harmonizovány v celé Austrálii. Tím dojde opět k navýšení kompetencí pro lékárníky.

Konečně, dohoda rovněž přináší nové finanční prostředky na posílení opatření pro řešení problematických ustanovení ohledně spoluúčasti v rámci státního systému úhrad léčivých přípravků pro domorodé obyvatele a obyvatele ostrovů Torresova průlivu.

Klíčová role lékáren

Zástupci svazu se s ministrem shodli na tom, že v tomto roce je role veřejných lékáren naprosto zásadní. Ať již počátkem roku kvůli masivním požárům po celé zemi, tak aktuálně při pandemii COVID-19.

V obou případech zůstaly lékárny otevřené, a mnohdy byly jediným otevřeným místem, aby sloužily pacientům a zajišťovaly nepřetržitou dostupnost léčivých přípravků a dalších přípravků a služeb, včetně očkování.

Dohody mezi Commonwealth a lékárenským svazem existují od roku 1991 a jejich hlavním cílem je zajistit včasnou a spravedlivou odměnu lékárnám za výdej státem hrazených léčiv v celé Austrálii.

Poprvé je v této dohodě signatářem příslušných částí také Australská farmaceutická společnost.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.