Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku není hlavní změnou re-regulace trhu, ale to, že pacienti stále více nakupují online, na to lékárníci reagují

Exkluzivní rozhovor s Johanem Wallérem, výkonným ředitelem Švédské asociace lékáren. Exclusive interview with Johan Wallér, CEO of the Swedish Pharmacy Association.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Možný lék na COVID-19 – superpočítače hlásí slibné výsledky

Vloženo: 23.06.2020, 06:00 | Čteno: 18688×
Foto: APATYKÁŘ®

Konsorcium Exscalate4CoV, financované z prostředků EU, oznámilo, že účinným léčivem pro některé pacienty s nemocí COVID-19, kteří mají mírně symptomatický průběh, by mohlo být již registrované léčivo raloxifen používané k léčbě osteoporózy.

Exscalate4CoV

Konsorcium využívá superpočítačovou platformu, kterou podporuje EU a která je jednou z nejvýkonnějších na světě, k ověření možného dopadu známých molekul na genomovou strukturu koronaviru.

V programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020 spojili nejlepší evropští vědci, farmaceutické společnosti, technologie a výzkumné infrastruktury.

Exscalate4CoV využívá jedinečnou kombinaci vysoce výkonné výpočetní kapacity a umělé inteligence s biologickým zpracováním.

Do konsorcia je zapojeno 18 partnerů a dalších 15 přidružených členů. Jeho součástí jsou superpočítačová centra v Itálii, ve Španělsku a v Německu, velká výzkumná střediska, farmaceutické společnosti a biologická vědecká pracoviště z celé Evropy.

Platforma disponuje výpočetním výkonem přibližně 120 petaFLOPS. Díky tomu je možné zkoumat chování molekul, a hledat tak účinnou léčbu proti koronaviru. Chemická knihovna v rámci projektu se díky dohodám s nově přidruženými farmaceutickými společnostmi neustále rozrůstá.

Konsorcium již na svých superpočítačích virtuálně otestovalo 400 tis. molekul. 7 tis. molekul se dostalo do předběžného výběru a bylo dále testováno „in vitro“.

Z nich se jako nejslibnější ukázal raloxifen - podle údajů z projektu by totiž mohl účinně blokovat replikaci viru v buňkách, a tak zadržet rozvoj nemoci. Vědci uvedli, že mezi jeho výhody patří dobrá snášenlivost, bezpečnost a ověřený toxikologický profil.

Dalším krokem teď budou jednání konsorcia s EMA, jak pokročit ke klinickým hodnocením, aby bylo možné vyhodnotit nové potenciální využití raloxifenu. Pokud by se léčivo osvědčilo, mohlo by být rychle dostupné ve velkém množství a za nízkou cenu.

Jak projekt funguje

Díky evropské superpočítačové platformě je Exscalate4CoV schopno provádět v řádu pouhých týdnů screeningové procesy, které by tradičními technikami trvaly řadu let.

V první fázi dosud identifikoval šest z 25 různých modelů proteinů nového koronaviru. Ty se neustále vyvíjejí, a každý týden tak přicházejí různé mutace. Ty jsou pak převedeny do digitální podoby, která se využije v dalším kroku.

Ten spočívá v porovnání digitální struktury proteinů koronaviru s dostupnou knihovnou molekul. Ve třetím a posledním kroku se v laboratořích v Belgii a Německu provede na vytipovaných molekulách několik dodatečných biologických screeningových operací.

Cílem je porozumět tomu, jak daná molekula interaguje s modelem viru, a posoudit, do jaké míry je schopna zastavit jeho aktivitu.

V další fázi projektu se uvedené testy rozšíří na knihovnu čítající 5 milionů molekul (přičemž celkově má k dispozici 500 mld. molekul). Očekává se, že se podaří vytipovat další potenciální molekuly, které přispějí k účinné celkové léčbě nemoci.

Mimořádné výzvy EU

Exscalate4CoV je jedním z 18 výzkumných projektů, na které bylo v rámci nedávné mimořádné výzvy EU týkající se výzkumu koronaviru poskytnuto celkem 48,2 mil. EUR. Tyto projekty se zaměřují na připravenost a reakci na nákazy, rychlá diagnostická vyšetření u pacienta (tzv. POC vyšetření), nové způsoby léčby a nové vakcíny.

Konsorcium Exscalate4CoV může fungovat díky mimořádnému financování z prostředků EU ve výši 3 mil. EUR poskytnutému v rámci koordinované reakce EU na pandemii koronaviru. Projekt podporují farmaceutické společnosti, které do něj prostřednictvím otevřené biologické platformy DrugBox poskytují vzorky léčiv.

V letech 2014–2018 investovala EU do vysoce výkonné výpočetní techniky z programu Horizont 2020 a z Nástroje pro propojení Evropy více než 600 mil. EUR.

V roce 2018 byl založen společný podnik EuroHPC. Jedná se o společnou iniciativu mezi EU a 32 evropskými zeměmi, která má k dispozici 1 mld. EUR a jejímž cílem je vytvořit v Evropě ekosystém superpočítačů na světové úrovni.

Během dárcovské akce v rámci globální reakce na koronavirus dne 4. května přislíbila Komise celkem 1,4 mld. EUR. Z toho jedna miliarda, kterou poskytne prostřednictvím programu Horizont 2020, je určena na vývoj vakcín, nových způsobů léčby a diagnostických nástrojů s cílem zabránit šíření koronaviru.

Od ledna 2020 vyčlenila Komise v rámci programu Horizont 2020 na boj proti koronaviru celkem 547 mil. EUR.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.