Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarský farmagigant zaplatí za masivní uplácení lékařů v Řecku a Vietnamu více než 345 mil. USD

Vloženo: 26.06.2020, 06:41 | Čteno: 19408×
Foto: Novartis

Novartis Hellas (Novartis Řecko), dceřiná společnost švýcarského farmagigantu Novartis, a Alcon, bývalá dceřiná společnost Novartis a současná dceřiná společnost nadnárodní společnosti pro péči o oči Alcon, zaplatí celkem více než 233 mil. USD jako peněžní pokutu za urovnání vyšetřování Ministerstva spravedlnosti ohledně porušení zákona o zahraničních korupčních praktikách (FCPA).

Společnost Novartis také v souvislosti s tím zaplatí americké Komisi pro cenné papíry (SEC) přes 112 mil. USD.

Masivní korupční systém

Dohoda vychází z úplatkářského systému společnosti Novartis, v rámci něhož společnost uplácela zaměstnance státních a státem kontrolovaných nemocnic a klinik v Řecku a podvodně účtovala nevhodné platby související s korupcí a ze systému společnosti Alcon, v rámci něhož společnost podvodně prováděla a účtovala nevhodné platby ve Vietnamu.

Novartis Řecko uzavřela odloženou dohodu o trestním stíhání za porušení protikorupční ustanovení o účetních záznamech zákona o zahraničních korupčních praktikách. Na základě dohody se společnost Novartis Řecko zavázala zaplatit celkovou trestní peněžitou pokutu ve výši 225 mil. USD.

Alcon, v době protiprávního jednání dceřiná společnost Novartis, uzavřela samostatnou odloženou dohodu o trestním stíhání za porušení ustanovení o účetních záznamech zákona o zahraničních korupčních praktikách.

Na základě odložené dohody o stíhání se společnost Alcon zavázala zaplatit celkovou trestní peněžitou pokutu ve výši přibližně 8,9 mil. USD.

Podle jejích přiznání se Novartis Řecko v letech 2012-2015 s ostatními zapojila do systému úplatků zaměstnancům státních a státem kontrolovaných nemocnic a klinik v Řecku s cílem zvýšit prodej svých léčivých přípravků.

Konkrétně Novartis v Řecku zaplatila zaměstnancům cesty na mezinárodní lékařské kongresy, včetně akcí pořádaných ve Spojených státech, jako prostředek k podplácení těchto osob výměnou za zvýšení počtu předepsaných předpisů na přípravek Lucentis.

Studie k praní úplatků

V souvislosti s dohodou společnost Novartis Řecko rovněž připustila, že v letech 2009-2010 provedla nevhodné platby poskytovatelům zdravotní péče v souvislosti s epidemiologickou studií, jejímž cílem bylo zvýšit prodej některých léčivých přípravků na předpis brandu Novartis.

Epidemiologická studie byla použita pouze jako prostředek k vyplácení úplatků poskytovatelům zdravotní péče s cílem zvýšit prodej některých léčivých přípravků na předpis.

Zaměstnanci společnosti Novartis Řecko přiznali, že mnoho zúčastněných lékařů vědělo, že peníze a výhody dostávají výměnou za to, že budou předepisovat recepty na přípravky společnosti Novartis a ne za poskytování údajů jako součást klinické studie.

V rámci podpory obou programů společnost Novartis Řecko prostřednictvím svých zaměstnanců a agentů vědomě a úmyslně mylně prováděla a zaznamenávala nevhodné platby související s mezinárodními lékařskými kongresy a epidemiologickou studií v účetnictví společnosti Novartis a na jejích účtech.

Společnost Alcon se přiznala, že v letech 2011-2014 vědomě a úmyslně způsobila, že společnost Novartis vedla falešné účetní záznamy a transakce na účtech jako výsledek systému uplácení zaměstnanců státních a státem kontrolovaných nemocnic a klinik ve Vietnamu.

Zaměstnanci společnosti ve Vietnamu korumpovali příslušné zaměstnance prostřednictvím distributora třetí strany s cílem zvýšit prodej nitroočních čoček.

Uhradili distributorovi až 50 % nákladů na korupční platby a tyto náhrady byly podvodně vykázány mimo jiné jako náklady na poradenství, marketingové výdaje a výdaje na lidské zdroje.

Nápravná opatření

V rámci dohody s Novartis Řecko souhlasila společnost s spoluprací s americkou vládou při jakémkoli probíhajícím nebo budoucím trestním vyšetřování týkajícím se Novartis Řecko, jeho vedoucích pracovníků, zaměstnanců nebo agentů.

Kromě toho se její mateřská společnost Novartis dohodla na posílení svých programů pro dodržování předpisů a bude podávat vládě zprávy o realizaci programů.

Na tomtéž se dohodla také společnost Alcon.

Vláda dosáhla dohody se společnostmi Novartis Řecko a Alcon na základě opomenutí včas odhalit nelegální jednání, které by zahájilo vyšetřování; povahu a závažnost trestných činů, které trvaly několik let a týkaly se vysoce postavených zaměstnanců; nedostatek účinného programu pro dodržování předpisů a etiky v době nezákonného jednání; a ochoty každé společnosti.

Společnosti se také zabývaly nápravnými opatřeními, včetně ukončení a disciplinárního postihu jednotlivců, kteří organizovali nezákonné jednání, přijetí zvýšených kontrol a protikorupčních postupů a výrazného zvýšení zdrojů věnovaných na dodržování předpisů.

Trestní peněžitá pokuta pro společnost Novartis Řecko odráží snížení o 25 % oproti možné sankci, protože ačkoli společnost Novartis Řecko plně spolupracovala a napravila, její mateřská společnost Novartis byla zapojena do podobného jednání, které urovnala s Komisí pro cenné papíry v březnu 2016.

Trestní peněžitá pokuta společnosti Alcon odráží snížení o 25 % oproti dolní sazby pro tresty, protože Alcon plně spolupracuje s vládním vyšetřováním.

Dohoda se SEC

V souvislosti s tímto případem se Novartis dohodla rovněž s americkou Komise pro cenné papíry a zaplatí za jednání v Řecku a Vietnamu přibližně 112 mil. USD jako urovnání jednání, které porušuje ustanovení o účetních záznamech zákona o zahraničních korupčních praktikách.

Kromě již výše uvedeného korupčního jednání v Řecku a Vietnamu vyšetřování rovněž zjistilo, že společnosti Novartis chyběly dostatečné interní účetní kontroly v rámci její bývalé divize Alcon v Číně od roku 2013 do roku 2015.

Ty používala pro falešné smlouvy v rámci místních finančních dohod, které generovaly velké ztráty a vedly k odpisům Novartis a Alcon o více než 50 mil. USD v rámci špatného dluh.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.