Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

V této zemi rozšiřují spolupráci s lékárnami při testování na COVID-19, lékárny jsou při něm klíčové

Vloženo: 02.07.2020, 05:45 | Čteno: 18762×
Foto: CVS

Americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb rozšíří své partnerství s maloobchodními řetězci CVS, Rite-Aid, Walgreens, Quest (prostřednictvím služeb ve Walmart) a eTrueNorth (prostřednictvím služeb v řetězcích Kroger, Health Mart a Walmart), aby mohly plynule poskytovat Američanům pohodlný přístup k testování na COVID-19.

Rozšíření testování

Partnerství, které je součástí testovacího programu veřejnosti, se rozšířilo už na více než 600 testovacích míst na COVID-19 ve 48 amerických státech a v District of Columbia.

Přibližně 70 % těchto testovacích míst je lokalizováno v komunitách se střední až vysokou sociální zátěží, o čemž svědčí jejich rasové a etnické složení, bydlení, ekonomická, jazyková bariéra a podobné okolnosti.

Administrativa tak reaguje na nedávný výrazný nárůst případů onemocnění COVID-19 a hospitalizací. Aby udrželo nebo zvýšilo testování na COVID-19, zejména v oblastech vysoké sociální rizikovosti, rozšiřuje toto partnerství do srpna 2020.

Jen tento samotný program dosud otestoval přes 750 tis. osob. Ministerstvo chce využít sílu soukromého sektoru, aby zajistilo snadný přístup a dostupnost testování a pomohlo zpomalit šíření COVID-19 v komunitě.

Dostupnost a rozmístění veřejných lékáren z nich činí místa prvního kontaktu se zdravotnickým pracovníkem (lékárníkem či sestrou) pro mnoho Američanů.

Flexibilní financování

Partnerství využívá federální balíček finančních programů vyplácených přímo lékárnám, které dostávají paušální poplatek za každý provedený test. Zúčastněné lékárny přitom odpovídají za koordinaci celého procesu testování.

Tento proces zahrnuje online a telefonickou registraci a naplánování návštěvy pro provedení testu, objednávku poskytovatele a oznámení výsledku, zabezpečení personálu na místě, zdravotnický materiál a zařízení a laboratorní testování (na místě nebo v komerční laboratoři).

Spolupracující partneři jsou také povinni dodržovat kritéria stanovená Centrem pro kontrolu nemocí a prevence.

Tento program nejenže poskytuje lidem pohodlný přístup k testování na COVID-19 v nejširší možné míře díky velkorysé otevírací době lékáren, ale je také mostem pro lékárníky k zavádění nových flexibilně zaváděných regulačních opatření a rozšířených možností úhrady, které ministerstvo nabízí prostřednictvím soukromého pojištění, programů Medicare a Medicaid a nově rozšířené kompetenci lékárníkům, kdy mohou objednávat a provádět testování na COVID-19.

Poskytnutí této možnosti úhrady za testování na COVID-19 mimo standardní smlouvu je nezbytné k tomu, aby soukromý sektor převzal testování na COVID-19, když už byla smlouva uzavřena. Např. řetězec CVS zřídil už 1400 dalších testovacích míst využívajících této regulační flexibility.

Souvislosti z pohledu Apatykáře

Americká administrativa považuje lékárny za klíčovou součást svého zdravotního systému a za naprosto klíčové v této pandemii. Hledá proto jakékoli možnosti jejich širšího zapojení do celého procesu testování.

Díky flexibilnímu řešení úhrady celého procesu testování se do něj zapojuje stále více lékáren.

Situace v Evropě je sice už odlišná a výrazně lepší než ve Spojených státech, ale zkušenosti z pandemie jasně ukazují, že i zdejší lékárny obstály na výbornou.

I proto by je měly jednotlivé země více zapojit do celého procesu testování a očkování (až bude vakcína k dipozici), podobně jako ve Spojených státech, právě z důvodu jejich optimálního dosahu a zdravotnické vybavenosti.

Americká zkušenost ukazuje, že možnost financování podobné služby lékárnám lze najít, a to velmi flexibilně a rychle. I v ČR se ukazuje, že v době maximální nutnosti protestování co největšího počtu lidí se mohou lékárny uplatnit ideálně jako jedno z mála zdravotnických zařízení díky své otevírací době a široké dostupnosti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.