Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Švýcarsko provedlo razii na vadné lékařské roušky

Vloženo: 10.10.2020, 07:01 | Čteno: 13200×
Foto: Swissmedic

Švýcarská Federální celní správa (FCA) a léková agentura Swissmedic se zúčastnily koordinované celosvětové akce v boji proti obchodu s nelegálními léčivy a zdravotnickými prostředky. Od začátku pandemie COVID-19 je v oběhu stále více padělaných a nestandardních produktů. V rámci akce obě agentury zkontrolovaly 29 zásilek s celkem 132 tunami lékařských roušek.

Operace STOP

Světová celní organizace koordinovala mezinárodní operaci „STOP“. Konala se od 11. května do 12. července 2020, výsledky však z logický důvodů zveřejnila až nyní. Do operace byly zapojeny orgány celkem z 99 zemí.

S vypuknutím pandemie COVID-19 se významně zvýšil také počet nevyhovujících nebo jen zdánlivě vyhovujících lékařských roušek na švýcarském trhu. Swissmedic se proto rozhodla zaměřit na tyto zdravotnické prostředky.

Ve Švýcarsku tak zkontrolovaly celní orgány společně se Swissmedic 29 zásilek s lékařskými rouškami. To odpovídá množství více než 34,2 mil. roušek o celkové hmotnosti 132 tun. Deset z 29 zásilek obsahovalo prokazatelně nevyhovující lékařské roušky.

Hlavním cílem operace byla kontrola zásilek určených pro zdravotnická zařízení, jako jsou nemocnice. V rámci kampaně byly dále zkontrolovány především velké zásilky (od jednoho milionu kusů roušek), které si objednaly komerční subjekty.

Během kontrol bylo nejprve zkontrolováno, zda jsou na obalu k dispozici požadované informace a případně v informacích o produktu. V případě potřeby poté Swissmedic požádala o další důkazy o tom, že lékařské roušky vyhovují zákonným požadavkům.

Klíčové chyby

Swissmedic po kontrole nejčastěji zjistila, že na obalu není značka shody (značka CE), chybí adresa evropského autorizovaného zástupce (EC-REP), na obalu jsou neúplné nebo nesprávně uvedené povinné údaje, informace na obalu nejsou psány ve třech zákonem vyžadovaných jazycích (němčina, italština a francouzština), chybí důkazy o tom, že jsou splněny požadavky příslušné normy EN 14683 (chybějící výsledky zkoušek) a rovněž, že zkoušky podle normy nebyly provedeny v akreditované zkušební laboratoři.

Swissmedic se následně rozhodla zahájit pět správních řízení. Výsledkem správního řízení byl zákaz uvádění roušek pro lékařské použití na trh.

Další dvě vedla k vydání nebo přezkoumání výjimky podle předpisů platných pro pandemii COVID-19. Po objasnění skutečností byla dvě další řízení uzavřena bez jakéhokoli zásahu ze strany úřadu (zásilky nebyly určeny pro lékařské použití).

Výsledky operace ukázaly, že na švýcarském trhu nachází velké množství nevyhovujících lékařských roušek.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.