Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Ve Spojených státech probíhá 19. sběr nepoužitých a prošlých léčiv

Vloženo: 24.10.2020, 07:02 | Čteno: 11979×
Fotomontáž: APATYKÁŘ®

Ve Spojených státech dnes od 10 do 14 hod. probíhá 19. National Prescription Drug Take Back Day. Jedná se o celonárodní aktivitu protidrogové agentury DEA a dalších úřadů, v rámci níž mohou obyvatelé na více než 5000 místech po celých Spojených státech odevzdat zdarma své prošlé či nepoužívané léčivé přípravky, aby mohly být správně zlikvidovány.

Dvakrát ročně

Akce se koná pravidelně vždy ve dvou termínech ročně (na jaře a na podzim) a jejím smyslem je upozornit na správnou a ekologickou likvidaci starých a nepoužitelných léčiv. Letos nicméně jarní sběr kvůli první vlně koronavirové pandemie neproběhl.

Ve Spojených státech nemají lékárny ani města povinnost od obyvatel odebírat stará či nepoužitelná léčiva, jako je tomu např. v ČR, a tak i díky tomu země čelí řadě problémů s jejich zneužíváním. Zejména v případě opiátů.

Proto pořádají pravidelně příslušné úřady v jednotlivých státech v koordinaci s DEA tyto akce od roku 2010, kdy tehdejší americký president Barack Obama podepsal zákon o bezpečné a zodpovědné likvidaci likvidaci léčiv.

V říjnu 2019 akce proběhla na cca 6174 místech a shromáždilo se více než 441,5 tun prošlých a nepoužitelných léčiv. DEA při ní spolupracovala s 4896 státními i lokálními úřady. Celkově se pak od podzimu 2010, kdy se akce konala poprvé, shromáždili 6350 tun.

Hrozba pro zneužití

Problémem jsou zejména receptově vázané opiáty, jejichž množství legitimně vydaných se v letech 1999-2010 zvýšilo čtyřnásobně. Hlavní příčinou úmrtí v USA dnes je předávkování léčivými přípravky obsahující opiáty.

Nepoužité léčivé přípravky uložené v domácnostech představují významnou hrozbu zneužití. Např. v roce 2015 téměř 4 mil. lidí, kteří zneužívali receptová léčiva proti bolesti, je získaly od rodinných příslušníků nebo přátel.

Je dobře zdokumentováno, že zneužívání těchto léčiv může vést ke zneužívání nelegálních omamných látek. Podle Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění umírá každý den více než 90 Američanů na předávkování opioidy.

Někteří lidé zneužívající léčivé přípravky proti bolesti náslědně přecházejí na heroin – čtyři z pěti nových uživatelů heroinu začali užívat drogy tak, že užívali právě receptová léčiva na bolest.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2014 téměř 30 tis. lidí na předávkování receptovými léčivy proti bolesti nebo heroin.

Právě proto je důležité lidem vysvětlit, jak správně nepoužitelná léčiva likvidovat, že je nelze splachovat do záchodu, nebo hromadit v běžném odpadu. Tím, že ve Spojených státech neexistuje povinný systém bezpečné likvidace léčiv, je přístup k nim ze strany organizovaných skupin daleko snazší.

Z národního průzkumu o léčivech a zdraví vyplývá, že v roce 2017 vydaly americké lékárny více než 191 mil. receptů na opiáty téměř 60 mil. pacientů, ať již poprvé či opakovaně.

Až 90 % z těchto pacientů uvedlo, že nevyužívali to, co jim bylo předepsáno. To znamená, že ponechali opiáty v domácí lékárničce nebo jinde ve svých domovech. V průběhu stejného roku zemřelo 47600 lidí na předávkování opiáty.

Z tohoto důvodu zpřístupňuje na svých stránkách FDA edukační materiály v angličtině a španělštině zpravodajským médiím a poskytovatelům zdravotní péče a také videa o tom, jak správně likvidovat léčiva.

Opatření lékáren

Do boje proti zneužívání receptových léčiv se již pravidelně zapojují rovněž lékárenské řetězce. Např. největší Walgreens bezpečně zlikvidoval od zahájení svého programu pro bezplatný sběr léčiv od pacientů v únoru 2016 již více než 855 tun léčiv.

Řetězec také rozšiřuje instalace speciálních bezpečnostních boxů pro sběr nepoužívaných nebo prošlých léčiv, aktuálně je má ve svých 1500 lékárnách ve 46 amerických státech. Ve spolupráci s Google na ně upozorňuje i v mapách.

Pokračuje také v instalaci nových bezpečnostních trezorů s časově zpožděným otevřením do všech svých lékáren. Fungují tak, že když lékárník při přepadení zadá kód, je spuštěno automatické eletronické zpoždění, než může trezor otevřít.

Protože přepadení probíhá obecně velmi rychle, je cílem tímto způsobem odradit lupiče, kteří tak musejí v lékárně strávit delší dobu a vystavují se tak většímu riziku, že dorazí policie. Aktuálně jich má namontováno na 5900 v lékárnách po 41 státech.

I další přední řetězec CVS disponuje po celých Spojených státech více než 1700 lékárnami, které jsou vybaveny sběnými boxy na prošlá či nepoužívaná léčiva. Dosud od obyvatel vybral a zlikvidoval více než 498 tun těchto léčiv.

Stejně jako Walgreens i CVS upozorňuje na možnost odevzdat k likvidaci léčiva v mapách Google. Posiluje však také edukaci veřejnosti prostřednictvím svého programu Lékárníci vzdělávají. V rámci něj lékárníci řetězce edukují v propojení s místními školami studenty a rodiče o nebezpečí zneužití léčiv (dosud jich takto v celé zemi edukovali více než 500 tis.).

Maximálně na 7 dní

Všechny lékárny Walmart a Sam’s Club zavedly ve Spojených státech a v Portoriku, stejně jako CVS další opatření. Omezují počáteční recept na akutní dávku opioidů na maximálně sedmidenní zásobu (definovanou jako dávku odpovídající max. 50 miligramů morfinu za den).

Tato pravidla jsou v souladu s pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro užívání opiátů. Pokud stanoví příslušný zákon v konkrétním státě méně než sedm dní, budou se lékárníci řetězce řídit tímto zákonem.

Pouze elektronicky

Od 1. ledna 2020 pak lékárny Walmart a Sam’s Club vyžadují na návykové látky elektronické předpisy, které jsou prokazatelně méně náchylné k chybám, nemohou být měněny ani kopírovány a jsou elektronicky sledovatelné.

Online sledování, naloxon

Ve státech, které to umožňují, mají lékárníci přístup k nástroji NarxCare pro sledování návykových látek. Ten poskytuje lékárníkům v reálném čase (online) přehled o vydaných návykových látkách ve všech státech, kde systém funguje.

Konečně, lékárníci také mohou volně podat naloxon jako antidotum při předávkování opioidy na požádání tam, kde to povoluje zákon daného státu (většina). Lékárníci současně poskytnou doporučení k naloxonu u těch pacientů, u kterých může hrozit riziko předávkování v souladu s pokyny CDC.

Domácí likvidace

Lékárníci poskytují pacientům v celé zemi cílené poradenství k léčbě opioidy, ale ti, kteří si vyzvedávají jakýkoli nový předpis na návykové látky, obdrží při vyzvednutí v řadě řetězců zdarma balíček DisposeRx a bezpečnostní informace o opioidech.

Jedná se o možnost zlikvidovat bezpečně opiáty i další léčiva přímo doma bez nutnosti navštívit lékárnu. Poskytnutá prášková směs vytvoří po smíchání s vodou s léčivy biodegradovatelné polymery, z nichž nelze ani vodou ani alkoholem získat návykovou látku pro potřebu zneužívání.

Pacientům s recepty na dlouhodobou opioidní léčbu je zdarma nabízen balíček každých šest měsíců a stávající pacienti si mohou o balíček požádat kdykoli v lékárně.

Lékárny Walmart nabízejí možnost nechat nepoužitelná léčiva na 1000 sběrných místech umístěných přímo v lékárnách, u CVS je to již na 2800 místech.

Řetězce obecně mění přístup k opiátové problematice. Vnímají to jako aktuální trend ve společnosti a chtějí se ztotožnit s pozitivní změnou. V minulosti totiž některé měly právě naopak s výdejem návykových látek, zejména pak řetězec CVS, který za neoprávněnou manipulaci a neevidenci opiátů platil mnohamiliónové částky za urovnání žalob.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.