Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Celkové používání veterinárních antibiotik v Evropě dále klesá, chinolony o 74 %

Vloženo: 07.11.2020, 07:36 | Čteno: 16699×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal (www.buddylee.cz)

Výroční zpráva o evropském dohledu nad veterinární spotřebou antibiotik (ESVAC), kterou publikoval EMA, ukazuje, že evropské země i nadále omezují používání antibiotik u zvířat. Celkový prodej veterinárních antibiotik v evropských zemích poklesl mezi lety 2011 a 2018 o více než 34 %.

Klesá prodej zásadních ATB

Také celkový prodej určitých veterinárních antimikrobiálních látek náležejících do skupin antibiotik, která jsou v humánní medicíně považována za kriticky důležitá, mezi lety 2011 a 2018 znatelně poklesl.

Mezi tyto skupiny patří antibiotika používaná k léčbě závažných infekcí u lidí způsobených bakteriemi rezistentními na většinu ostatních antibiotik.

Prodeje cefalosporinů třetí a čtvrté generace se snížily o 24 %, u polymyxinu o 70 %, fluorochinolonů o 4 % a prodeje ostatních chinolonů poklesly o 74 %.

Použití těchto antibiotik u zvířat by mělo být omezeno, aby se snížilo riziko pro veřejné zdraví, a to podle kategorizace expertní skupiny pro antimikrobiální ad hoc poradenství.

Projekt ESVAC

Zpráva ESVAC uvádí údaje z 30 zemí z Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska. Všechny zúčastněné země dobrovolně poskytly informace o prodeji veterinárních antibiotik za rok 2018.

Vklad do projektu ESVAC podstatně vzrostl, z devíti zemí v roce 2010 na 31 zemí v roce 2020. Z nich 25 předložilo údaje za celé období 2011–2018.

Od svého založení projekt ESVAC koordinoval a podporoval evropské země při vytváření sběru standardizovaných a harmonizovaných údajů o prodeji veterinárních antibiotik a přispěl ke zlepšení kvality těchto údajů.

Údaje o prodeji veterinárních antibiotik byly použity pro několik posouzení rizik a vědeckých stanovisek k antimikrobiální rezistenci. Tyto údaje poskytly cenné informace o rozsahu a trendech v prodeji antibiotik, která jsou považována za velmi důležitá pro veřejné zdraví a zdraví zvířat.

Od letošního roku má každá z 31 zemí samostatnou část, která lépe zdůrazňuje změny v prodeji podle skupiny antibiotik a poskytuje interpretaci údajů podle zemí. Některé země popsaly své hlavní aktivity v boji proti antimikrobiální rezistenci a jak tyto aktivity přispěly k pozorovaným změnám v prodeji v jejich zemi.

Mezi tato opatření patří národní akční plány ke snížení výskytu antimikrobiální rezistence, národní kampaně za obezřetné používání antibiotik u zvířat, prodejní cíle, omezení používání určitých antimikrobiálních látek u zvířat určených k produkci potravin nebo opatření k omezení předepisování antibiotik u zvířat.

Projekt ESVAC zahájila léková agentura EMA v dubnu 2010 na žádost Evropské komise vypracovat harmonizovaný přístup ke shromažďování a podávání zpráv o údajích z členských států EU o používání antimikrobiálních látek u zvířat.

Zpráva ESVAC je vydávána každoročně a je používána jako reference a vodítko pro vědce, veterináře a další zdravotníky, hodnotitele rizik a tvůrce politik v členských státech EU.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.