Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Studie: E-cigarety mohou být „bránou“ ke kouření cigaret pro dospívající, kteří neměli v úmyslu kouřit

Vloženo: 11.11.2020, 05:52 | Čteno: 12871×
Foto: FDA

Kouření cigaret zůstává ve Spojených státech jednou z hlavních příčin nemocnosti a úmrtnosti, kterým lze předcházet. A zatímco kouření cigaret u adolescentů v posledních několika desetiletích pokleslo, užívání elektronických cigaret představuje nové riziko pro závislost na nikotinu.

Nebezpečí e-cigaret

Nová studie publikovaná americkými vědci zjistila, že užívání elektronických cigaret je spojeno s vyšším rizikem kouření klasických cigaret u dospívajících, kteří to dříve neměli v úmyslu. Tato zjištění mají podle vědců silné důsledky pro praxi a politiku.

Výzkum ukazuje, že adolescentní uživatelé e-cigaret, kteří přecházejí ke kouření běžných cigaret, nejsou jen ti, kteří by stejně skončili s kouřením cigaret. Elektronické cigarety mohou predisponovat adolescenty ke kouření tradičních cigaret, i když k tomu neměli předchozí úmysly.

V jedné z prvních celonárodně vedených reprezentativních studií, jejichž cílem bylo zjistit, kteří dospívající uživatelé elektronických cigaret jsou nejvíce vystaveni riziku kouření cigaret, zkoumali vědci údaje o více než 8 tis. amerických adolescentech ve věku 12-17 let, kteří předtím nikdy nekouřili.

Údaje byly shromážděny ve studii Population Assessment of Tobacco and Health, celostátně reprezentativní prospektivní kohortní studie NIH a FDA ohledně užívání tabáku, v letech 2014-2016.

U adolescentů, kteří v budoucnu nechtěli kouřit běžné cigarety, byla u těch, kteří používali elektronické cigarety, více než čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit tradiční cigarety o rok později ve srovnání s těmi, kteří elektronické cigarety nepoužívali.

Nový rizikový faktor

Používání elektronických cigaret představuje relativně nový rizikový faktor pro závislost na nikotinu u americké dospívající mládeže.

Studie z roku 2019 z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistila, že 28 % studentů středních škol a 11 % studentů základních škol bylo současnými uživateli elektronických cigaret.

S nedávným výskytem novějších a potenciálně vysoce návykových produktů mezi e-cigaretami je u dospívajících, kteří používají e-cigarety, zvýšené riziko vzniku závislosti na nikotinu a postupného kouření tradičních cigaret.

Podle výzkumníků může abstinence používání elektronických cigaret chránit dospívající předtím, že se z nich stanou budoucí kuřáci a všechny zúčastněné strany by ji měly formulovat jako strategii prevence kouření.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.