Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
MUDr. Václav Jirků

MUDr. Václav Jirků: Pokud by se v Polsku třetina lékáren zavřela, nic by se nestalo, reforma měla přijít před deseti lety

První část rozhovoru s investičním ředitelem Penta Investments pro oblast zdravotnictví a retailu MUDr. Václavem Jirků o lékárenském trhu v Evropě, službách v lékárnách a online lékárenství.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

EU dala na COVAX dalších 100 mil. EUR s cílem zajistit očkovací látky proti COVID-19

Vloženo: 14.11.2020, 07:30 | Čteno: 9799×
Grafika: APATYKÁŘ®

Evropská unie oznámila finanční injekci dalších 100 mil. EUR ve formě grantu na podporu nástroje COVAX, aby byl zajištěn přístup k budoucím očkovacím látkám proti COVID-19 v zemích s nízkými a středními příjmy. Tyto finanční prostředky doplní záruky ve výši 400 mil. EUR, ke kterým se již zavázala. Tím se EU stává jedním z hlavních dárců.

Podpora COVAX

Navrhovaných 100 mil. EUR ze všeobecné rezervy 11. Evropského rozvojového fondu bude přiděleno formou grantového příspěvku Světové alianci pro vakcíny a imunizaci (GAVI), jakožto správci světového nástroje COVAX pro univerzální a spravedlivý přístup k očkovacím látkám proti COVID-19.

Do současnosti se nástroje COVAX účastní celkem 184 zemí, z čehož 92 tvoří ekonomiky s nízkými a středními příjmy, které mají nárok na přístup k očkovacím látkám proti COVID-19 prostřednictvím předběžných tržních záruk COVAX aliance GAVI.

Prostřednictvím tohoto grantu zajistí Evropská komise a její partneři možnosti nákupu budoucích očkovacích látek proti COVID-19 všem účastníkům nástroje, včetně afrických, karibských a tichomořských států.

Tato grantová podpora strategicky doplní 400 mil. EUR bankovních záruk, které EU poskytne alianci GAVI prostřednictvím Evropské investiční banky (EIB) v rámci Evropského fondu pro udržitelný rozvoj (EFSD), čímž se celkový příspěvek EU pro COVAX zvýší na 500 mil. EUR.

Záruka ve výši 400 mil. EUR byla podepsána tento čtvrtek.

Na podpoře nástroje COVAX a jeho základních cílů se rovněž podílí několik členských států EU. Týmu Evropa se tak pro COVAX podařilo zmobilizovat přes 870 mil. EUR, včetně 100 mil. EUR ve formě grantu EU a 400 mil. EUR ve formě záruk.

Toto zahrnuje také nové příspěvky, které oznámily Francie (100 mil. EUR), Španělsko (50 mil. EUR) a Finsko (2 mil. EUR).

Vakcíny budou pořizovány a dodávány do zemí prostřednictvím distribuční divize organizace UNICEF a revolvingového fondu pro přístup k očkovacím látkám Panamerické zdravotnické organizace (PAHO).

O COVAX

Nástroj COVAX je pilířem očkovacích látek v rámci Akcelerátoru přístupu k nástrojům proti COVID-19, globální spolupráce, jejímž cílem je urychlit vývoj a výrobu testů, léčebných prostředků a očkovacích látek proti COVID-19 a zajistit k nim spravedlivý přístup.

V rámci nástroje COVAX se mají do konce roku 2021 zakoupit 2 mld. dávek. Pomůže se vytvořit diverzifikované portfolio očkovacích látek, které bude dojednáno s různými dodavateli a bude zahrnovat různé vědecké technologie, dodací lhůty a ceny.

Nástroj COVAX je mechanismus sdílení rizik – snižuje riziko pro výrobce, kteří investují, aniž by si byli jisti budoucí poptávkou, a snižuje riziko, že země nebudou schopny zajistit přístup k perspektivní vakcíně.

Evropská komise už od 4. května 2020 v rámci globálního opatření pro celosvětové oživení a pro všeobecný přístup k testům, léčbě a očkovacím látkám proti koronaviru vybrala téměř 16 mld. EUR. Příspěvek týmu Evropa byl rozložen mezi členské státy EU (3,1 mld. EUR), Evropská komise (více než 1,4 mld. EUR) a EIB (téměř 2 mld. EUR přislíbeny v květnu a 4,9 mld. EUR přislíbeno v červnu).

Účast EU v nástroji COVAX bude doplňovat probíhající jednání EU s výrobci očkovacích látek, jež byla zahájena v rámci strategie EU pro očkovací látky.

Úsilí EU o vývoj a výrobu účinné očkovací látky bude přínosem pro všechny v celosvětovém společenství. Investice EU do zvyšování výrobní kapacity budou sloužit všem potřebným zemím.

Prostřednictvím záruk předběžného nákupu EU vyžaduje, aby výrobci zpřístupnili svou výrobní kapacitu pro zásobování všech zemí, a vyzývá k volnému oběhu očkovacích látek a materiálů bez omezení vývozu.

Například aliance farmaceutických společností Sanofi-GSK, s níž Komise v září uzavřela záruku předběžného nákupu, se bude snažit dodat velkou část svých vakcín prostřednictvím nástroje COVAX.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.