Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Europoslanci prosazují efektivní zdravotnický program EU

Vloženo: 16.11.2020, 06:11 | Čteno: 8069×
Foto: European Parliament

Evropský parlament přijal svůj postoj k návrhu Komise na zřízení programu „EU pro zdraví“, který má výrazně posílit činnost EU ve zdravotnictví. Podle parlamentu má být zřízen evropský mechanismus reakce v oblasti zdraví, který by Unii dokázal lépe připravit na krize, evropský systém pro informace o nedostatku léčivých přípravků a zdravotnických prostředků a rovněž je třeba podpořit digitalizaci zdravotnické péče prostřednictvím platformy European eHealth Record.

Kritika osekání financí

Podle poslanců koronavirová pandemie ukázala, že EU potřebuje účinný program na pomoc evropským zdravotnickým systémům, aby dokázaly lépe čelit budoucím zdravotním hrozbám a Unie zůstala nejzdravějším regionem na světě.

Parlament v této souvislosti kritizoval snahy členských států osekat rozpočet nového programu na 1,7 mld. EUR. Poslancům se v průběhu jednání o dlouhodobém rozpočtu podařilo prosadit ztrojnásobení této sumy na 5,1 mld. EUR.

Přeshraniční zdravotní hrozby

Program „EU pro zdraví“, který Komise předložila 28. května 2020 v rámci plánu obnovy, má Unii důkladněji připravit na přeshraniční zdravotní hrozby a zvýšit odolnost zdravotnických systémů. Pomůže jí lépe se vypořádat s budoucími epidemiemi, ale i dlouhodobými výzvami, jako je stárnutí populace nebo nerovnosti ve zdravotnictví.

Poslanci se chtějí také zaměřit na to, aby během zdravotnických krizí lépe fungovala unijní spolupráce. Toho chtějí dosáhnout například vytvořením evropského mechanismu reakce v oblasti zdraví.

Dále se má zřídit komunikační portál pro veřejnost, který by umožňoval sdílet ověřené informace, zasílat varování evropským občanům a bojoval proti dezinformacím. Vyzývají také k rozšíření mandátu Evropského střediska pro kontrolu nemocí (ECDC) a Evropské lékové agentury (EMA).

Dostupnost léčivých přípravků a zdravotnických prostředků

Koronavirová krize upozornila na slabiny vnitrostátních zdravotnických systémů. Odhalila zejména jejich závislost na třetích zemích, co se týče dodávek léčivých přípravků a zdravotnických a osobních ochranných prostředků.

Program by měl proto podpořit rozvoj evropského systému pro monitorování nedostatku léčivých přípravků, zdravotnických prostředků, vakcín, diagnostických prostředků a dalších zdravotnických výrobků.

Tento systém by zabránil roztříštěnosti jednotného trhu a zajistil, že těchto výrobků bude dostatek a budou cenově dostupné. Zároveň by se tak omezila závislost dodavatelských řetězců na třetích zemích.

Elektronický zdravotní záznam

Podle poslanců je pro splnění cílů programu rovněž důležité zabývat se i dalšími faktory, které ovlivňují zdraví. Navrhují proto soustředit se na zdravotní rizika spojená s užíváním alkoholu a tabáku, spolehlivější zdravotnické systémy a elektronické zdravotnictví.

Toho chtějí docílit zavedením evropského elektronického zdravotního záznamu, tzv. „European eHealth Record“. Chtějí dále posílit boj Unie proti rakovině v souladu s evropským plánem boje proti rakovině.

Aby se zajistilo, že program bude účinně fungovat, poslanci navrhují zřídit řídící výbor, který by se skládal z nezávislých odborníků z oblasti veřejného zdraví.

Evropský parlament nyní začne jednat s členskými státy, aby program mohl být zahájen již od počátku příštího roku.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.