Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Plánování poptávky musí být spravedlivé

Vloženo: 04.04.2009, 10:24 | Čteno: 6553×
V případě omezení vzniku zubních ambulací v Rakousku potvrdil Evropský soudní dvůr (ESD) princip plánování spotřeby pro zdravotnická zařízení, skutečnou realizaci, ale kritizuje. Podle soudců EU porušuje rakouský model obecné právo, protože to ani nejedná se všemi žadateli stejně, ani je nechrání před libovůlí ze strany úřadů.

Podle ESD je ochrana zdraví obyvatelstva veřejným zájmem

Podle ESD patří ochrana zdraví obyvatelstva k pádným důvodům veřejného zájmu, omezení při schvalovací svobodě lze právně odůvodnit. Národní předpisy nejsou obzvlášť kritizovány, když slouží pro "zachování vysoké kvality, vyvážené a dostupné klinické péče". Také "zamezení významného ohrožení finanční rovnováhy systému sociálního zabezpečení" je podle právního výkladu mnohem důležitější, než společný trh.

Rakousko dle ESD neměří všem stejně

Podle názoru soudců ESD však rakouský model není vhodný pro dosažení těchto cílů. Plánování poptávky totiž platí jen pro nezávislé zubní ambulance a ne pro sdružené praxe. Vzhledem k tomu, že obě formy poskytovatelů vykazují podobné vlastnosti - například pokud jde o lidské, prostorové a technické vybavení, měly by mít také podobný význam pro rozvoj zásobování trhu, a proto by musely být vystaveny stejným zákonům, podle ESD.

Každá spolková země má jiná kritéria

Soudci rovněž kritizovali, že poptávka je v závislosti na každé spolkové zemi různá, většinou jsou totiž testována netransparentní kritéria. Např. ve Vídni bude dán počet pacientů na zubního lékaře, aniž by byla dříve stanovena měřítka či tento požadavek dán ve známost.
Ve spolkové zemi Oberösterreich byla naproti tomu právě délka čekací doby tím rozhodujícím, nač se bude u stávajících praxí nahlížet.

V konrétních případech měl rozhodnout správní soud

Podle názoru soudců ESD proto pravidla porušují společné právo tehdy, jakmile neplatí i pro sdružené praxe a za předpokladu, že posouzení provozování nemá dané dostatečné hranice vnitrostátními úřady. Nyní tedy musí v konkrétním případě rozhodnout rakouský správní soud, avšak ten nechtěl sdělit žádný časový plán.
Ve svých závěrech vyjádřil generální státní zástupce Yves Bot sice stejné obavy, pokud jde o rozdíl mezi individuální a sdruženou ordinací, avšak rakouský soud měl spor rozhodnout. Pravidla, na kterých staví, nejsou podle Bota v rozporu s obecným právem.

Ve zdravotnictví trh pravidelně selhává

Rakouská vláda se domáhala toho, aby zajistila plánování a „vysoce kvalitní, vyváženou a dostupnou zdravotní péči pro všechny“. Na nositele sociálního pojištění přešel nekontrolovaným rozšířením poskytovatelů neúnosný stres. Zvláště ve zdravotnictví totiž „našly běžné zákony trhu jen velmi omezené použití a dochází tam pravidelně k selhání trhu.“

Ceny se nesníží

Poptávka bude indukovat nabídku tak, že „zvýšení nabídky nepovede ke snížení cen a také k rozdělení těch stejných objemů produkce na několik poskytovatelů, ale ke zvýšení objemu produkce ve stálých cenách,“ tvrdí vláda.

Již žádný zájem o řetězec

V této souvislosti bojoval, naposledy mj. i před ESD, řadu let rakouský řetězec s elektronikou Hartlauer proti plánování požadavků na zubní ambulance. Ironií osudu je, že možná právě kontroverzní zamítavá rozhodnutí rakouských úřadů ochránila společnost před těžkými následky chybného vývoje.

Děkujeme, ale nechceme

Šéf společnosti Robert F. Hartlauer si ale v každém případě, i přes z jeho pohledu pozitivní rozhodnutí ESD, nechal zajít chuť na zubní řetězec. Jak uvedl pro média, je rád za toto rozhodnutí, nicméně jej mrzí, že potvrzení jeho nároku trvalo 10 let a za tento čas se podmínky ve zdravotnictví změnily. Proto se rozhodl dále nepodnikat v tomto směru žádné další kroky. Pečlivě prý sledoval mezinárodní vývoj a mimo jiné uvedl, že řada srovnatelných konceptů ztroskotala - mj. například v roce 2008 Mc Zahn v Německu. Chce se naopak silně zaměřit na elektroniku, mobilní telefony, brýle a další.

Zdroje informací:
Handelsblatt
CURIA

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.