Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ

E-zdravotnictví, benchmarking lékáren na uplatňování generické substituce

Druhá část pravidelného podcastu s presidentem Slovenské lékárnické komory PharmDr. Ondrejem Sukeľem nejen o emergentním systému, povinné lékárenské pohotovostní službě či benchmarkingu lékáren o využití generické substituce.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Britské lékárny se starají o sexuální život teenagerů

Vloženo: 07.04.2009, 19:28 | Čteno: 6289×
Britská vláda chce mladým lidem ulehčit přístup k antikoncepci. V rámci balíčku zásadních opatření, na který byla vynaložena částka 20,5 mil. GBP, mají také lékárníci aktivně pomáhat v edukaci, aby mladé dívky byly jistější v užívání antikoncepce.

Kontraceptiva od lékárníka

V Londýně se nyní rozběhl pilotní projekt s 10 lékárnami. V tomto projektu mohou dívky mladší 16 let získat orální antikoncepci bez předpisu přímo od lékárníka. Ten musí při osobním pohovoru posoudit, zda je či není dívka vhodným kandidátem pro zodpovědné užívání pilulky. Jak řekl mluvčí britské Lékárnické komory, na konci testovací fáze by mělo být vyhodnoceno, zda jsou dívky tohoto věku schopné se samy rozhodnout brát tablety.

After-Pill od 16 let bez omezení

Kromě toho mají být také v lékárnách bez předpisu vydávány tzv. "After-Pill". Dívky ve věku od 16 let je mohou zakoupit bez omezení. Mladší dívky se musejí podrobit rozsáhlé a podrobné konzultaci. Obecně obdrží ženy ve Velké Británii perorální antikoncepci pouze na předpis, ale je zdarma. Také pilulky pro mladší 16 let by proto měly být dostupné zdarma.

Britské prvenství v nechtěném těhotenství

Velká Británie má nejvyšší míru těhotenství nezletilých v Evropě. Ta v loňském roce poprvé od roku 2002 opět stoupla. Statisticky: 41,7 z 1000 děvčat mezi 15 a 17 rokem nechtěně otěhotnělo, což je o 2,6 % více než loni. Také u sexuálně přenosných infekcí vedou Britové evropský žebříček.

Velká osvětová kampaň

Kromě osvětové kampaně v médiích a na školách je proto plánováno posílení místní zdravotní služby. Polovina z nyní dostupných finančních prostředků chce vláda použít k tomu, aby antikoncepce byla k dispozici "ve správný čas na správném místě".

Zdroje informací:
NHS Choices

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.