Generická preskripce a substituce v přehledu 1. – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
TÉMA TÝDNE

Generická preskripce a substituce v přehledu 1.

Vloženo: 19.05.2012, 09:33 | Čteno: 10878×

Následující přehled shrnuje podstatná fakta týkající se generické preskripce a substituce, možnosti jejich využití v lékové politice, jejich možná omezení, institut pozitivního a negativního seznamu.

Generická substituce

Generická substituce (GS) znamená, že lékárník může (povinně či nepovinně) vydat jiný léčivý přípravek než byl předepsán lékařem (generickým či z paralelního dovozu) se stejnou účinnou látkou (mohou být stanoveny dodatečné podmínky pro formu podání, velikost dávek ad.).

Na základě příslušné legislativy v jednotlivých zemích pak lékárník může anebo nemusí záměnu konzultovat s lékařem.

Generická substituce nemusí být povinná v případech, kdy je cenový rozdíl mezi předepsaným léčivým přípravkem a levnější alternativou minimální – např. v Dánsku pokud je rozdíl 5-20 DKK.

Ve Finsku zase musejí lékárníci nahradit předepsané léčivo alternativním levnějším, pokud je rozdíl 2 EUR a více (v případě, že konečná cena přípravku je méně než 40 EUR) a 3 EUR a více (v případě, že konečná cena přípravku je vyšší než 40 EUR).

Generická preskripce

Při generické preskripci (GP) naopak lékař nepředepíše konkrétní komerční název (brand name) léčivého přípravku, ale mezinárodní nechráněný název účinné látky (INN). Lékárník pak vydá přípravek s danou účinnou látkou.

Mnohdy je současně povinnen vydat přípravek s nejnižší cenou či přípravek lišící se od nejlevnějšího o nějaké malé definované procento.

Možná omezení použití GP a GS

Generická preskripce či substituce může být ve vědecky opodstatněných případech nevhodná. Konkrétně se dává její využití k úvaze např. v těchto případech:

  • při rozdílné biologické dostupnosti mezi přípravky u léčiv s úzkým terapeutickým spektrem (karbamazepin, litium, fenytoin, cyklosporin, theofylin)
  • lékové formy s upraveným uvolňováním léčiva (nifedipin, diltiazem, morfin)
  • přípravky s více léčivy (pankreatické enzymy, hormonální substituční léčba, hormonální kontracepce)
  • podobné přípravky s různymi aplikačními systémy (inhalační, náplně do inzulínových per)
  • různé přípravky obsahující stejné léčivo avšak s různymi indikacemi (duloxetin)
  • léčiva biologického původu (růstové hormony, erytropoetin)

Možnost zákazu GP a GS

V případě, že si lékař z opodstatněného medicínského a prokazatelného důvodu nepřeje léčivo zaměnit, může to zakázat. V řadě zemí taková odůvodněná preskripce není ze strany plátců (pojišťoven) postihována.

Pozitivní a negativní seznamy

V případě generické preskripce může být vodítkem také pozitivní či negativní seznam léčiv.

Pozitivní seznam je zákonný seznam léčiv (účinných látek) či skupin, u kterých je generická preskripce vyžadována.

Negativní seznam je naopak zákonem daný seznam konkrétních léčivých přípravků, skupin léčiv nebo účinných látek, u kterých je generická preskripce zakázána (tj. lékař je nesmí předepsat INN).

Zdroje informací:
EGA

Kela
Lægemiddelstyrelsen

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.