Generická preskripce a substituce v přehledu 2. – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
TÉMA TÝDNE

Generická preskripce a substituce v přehledu 2.

Vloženo: 20.05.2012, 07:33 | Čteno: 8848×

Následující přehled shrnuje rozšíření generické preskripce a substituce v zemích EU a známá rizika či komplikace jejich zavedení.

Rozšíření v zemích EU

Generická substituce je povolena ve všech státech EU kromě Lucemburska, Irska, Kypru, Bulharska, Belgie a Rakouska. Povinná je pak v Dánsku, Finsku, Francii, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Portugalsku, Španělsku a Švédsku (platnost k březnu 2012).

Co se týče generické preskripce, ve státech EU je povolena všude kromě Rakouska, Kypru, Dánska, Švédska. Povinně (či je důrazně doporučováno) musejí lékaři předepisovat účinnou látku v Estonsku, Francii, Litvě, Portugalsku, Rumunsku, Španělsku a Velké Británii. Nedávno oznámily tuto povinnost i Belgie a Itálie (platnost k březnu 2012).

Pro smyslupné a účelné využití generické preskripce či substituce motivují rozumné zdravotní systémy buďto lékaře či lékárníky (např. podíl na finanční úspoře díky podílu generik). Preskripci lze ovlivňovat i sankčním systémem, např. lékovými limity.

Známé a možné komplikace

U povinné generické substituce občas vyvstává problém s dostupností nejlevnějšího přípravku (řada zemí má pro lékárny povinnost držet skladem nejlevnější léčivý přípravek).

Proto jsou často uplatňována dodatečná opatření, jako možnost vydat i jiný přípravek, který se však od nejlevnějšího cenově příliš neliší (např. do 5 %).

Stejně je řešen i problém různě velkých balení léčiv (tj. např. 28 tabletové vs. 30 tabletovému balení apod.). Většinou se povolí určitá odchylka od počtu (+-10 %), popř. je povoleno dělení balení (Nizozemsko, USA).

Protože z různých důvodů (např. nesnášenlivost konkrétního přípravku pacientem) může vznikat odpor vůči povinně vydanému přípravku, většina zemí umožňuje pacientům stále výběr (tj. pacient si může vybrat i přípravek dražší s tím, že rozdíl doplatí).

Bohužel, nezřídka to bývá zneužíváno různými marketingovými tlaky firem na lékaře popř. lékárníky, proto se k zamezení těchto tlaků používají různá, především administrativní opatření.

Německé rabatové smlouvy

Specifickým případem generické substituce je pak Německo, kde ji nastavují pojišťovny formou tzv. rabatových smluv.

V tomto případě, i přesto, že si je pojišťovny chválí, tyto smlouvy zcela popírají odbornost lékárníka. Pokud lékárna nevydá rabatové léčivo (nebo má vysoké procento nerabatových/rabatových léčiv), může být – a dosti často také je – sankcionována (tzv. zpětný retax).

Nutnost informací

Velkým problémem při zavádění generické preskripce může být povinnost zjišťovat a informovat pacienty o nejlevnějším přípravku.

Řada zemí, kde je GP povinná to řeší různými databázemi, které tyto informace zjišťují online. Software v lékárnách je na tyto databáze propojen, proto mohou lékárníci alternativu ihned nabídnout.

Generická preskripce má smysl pouze s příslušnou cenotvorbou

Preskripce generickými názvy má velkou tradici např. ve Velké Británii, kde jsou k tomu vedeni již studenti medicíny. V řadě jiných zemí však může narážet (a naráží) na neopodstatněný odpor.

Parametry generické preskripce (obdobně i substituce) a její zavedení závisí na dalších okolnostech. Původní smysl měla zejména v zemích, kde je cena léčiv regulována autoritativně.

V případě referenčního stanovování cen léčiv (ve většině EU zemí), kdy je cena stanovována porovnáním s okolními zeměmi či výběrem nejlevnějších zemí, již GP příliš úspor nepřinese.

Zdroje informací:
EGA

Kela
Lægemiddelstyrelsen

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.