Užívání léčivých přípravků má svá pravidla – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Užívání léčivých přípravků má svá pravidla

Vloženo: 03.04.2004, 15:22 | Čteno: 17519×
Moderní medicína i farmacie dnes předpokládá, že účinek každého léčivého přípravku závisí nejen na jeho kvalitě a účinku, ale také na znalostech pacienta o správném užívání léčivých přípravků a na jeho spolupráci při léčebném postupu. Na základě dlouholetých zkušeností byly sestaveny základní znalosti a pravidla o léčivých přípravcích do těchto dvanácti bodů:
 1. Léčivé přípravky předepsané Vám můžete užívat jen Vy, nesmí je užívat nikdo jiný. Vaše léčivé přípravky patří Vám. Pokud si kupujete léčivé přípravky bez předpisu nedejte jen na reklamu, ale poraďte se s lékárníkem nebo ošetřujícím lékařem.
 2. Nevyžadujte od lékaře léčivé přípravky, jen on ví, jaké potřebujete. Máte-li léčivé přípravky od více lékařů informujte je o užívaných léčivých přípravcích. Vzájemný účinek se nejen někdy ruší, ale i zvyšuje - zesiluje.
 3. Nikdy neužívejte léčivý přípravek k jiným účelům, než pro které vám byl předepsán.
 4. Informujte svého ošetřujícího lékaře o všech léčivých přípravcích, které užíváte a to i o těch, které jste si zakoupili v rámci samoléčení bez předpisu. Poraďte se i se svým lékárníkem a nezapomeňte ani na písemné informace uvedené v balení léčivých přípravků.
 5. Vyskytnou-li se při užívání léčivých přípravků vedlejší účinky (např. nevolnost, kopřivka apod.), upozorněte na ně svého ošetřujícího lékaře, případně se poraďte se svým lékárníkem.
 6. Zvláštní opatrnost při užívání léčivých přípravků musí dodržovat nejen děti, těhotné a kojící ženy, řidiči motorových vozidel, ale také nemocní senioři, kteří mají předepsán větší počet léčivých přípravků.
 7. Dávejte dobrý pozor na uložení léčivých přípravků - ukládejte je mimo dosah dětí. O zničení starých nevyužitých léčivých přípravků se poraďte se svým lékárníkem. Tyto léčivé přípravky nevyhazujte ani do kamen nebo popelnic, ale odevzdejte je ke zničení v lékárně.
 8. Nemíchejte léčivé přípravky dohromady, i když jste si jisti, že jde o tytéž léčivé přípravky. Ponechte všechny léčivé přípravky v obalech, v nichž vám byly vydány - pokud si je nepřipravíte sami, nebo vaši blízcí či pečovatelka, do dávkovačů.
 9. Nikdy neužívejte léčivé přípravky potmě nebo v rozespalosti. Nezapomeňte také při užívání léčivých přípravků na jejich dostatečné zapití.
 10. Pokud užíváte více léčivých přípravků současně, poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, v jakém sledu je máte užívat. Nebývá často vhodné je brát všechny najednou. Nesnažte se nikdy sami si snížit či zvýšit dávku užívaných léčivých přípravků. Pokud na některý léčivý přípravek zapomenete v určenou dobu, pak pokračujte v užívání další dávky, kterou však nezvyšujete.
 11. Pokud se rozhodnete pro zakoupení některých léčivých přípravků volně prodejných či pro tzv. doplňky stravy jako jsou např. vitaminy, minerálie aj. pamatujte, že zárukou kvality a bezpečnosti je pouze lékárna. Poraďte se s lékárníkem a nezapomeňte mu sdělit i názvy léčivých přípravků, které užíváte na základě předpisů vašeho ošetřujícího lékaře. Uvědomte si, že ani léčivý přípravek doporučovaný reklamou nebo přítelem, nemusí být při Vašich poruchách zdraví vždy bezpečný. Účinek léčivých přípravků není závislý na ceně a proto, zvláště senioři, řekněte svému lékárníkovi i Vaše finanční možnosti.
 12. Účinek všech léčivých přípravků časem klesá, neboť také léčivé přípravky stárnou. Vyřaďte proto všechny léčivé přípravky po projití jejich doby použitelnosti. Věnujte také pozornost domácí lékárničce, i zde Vám nejlépe poradí Váš lékárník.
Poznámka
Vaše dotazy na léčivé přípravky Vám zodpoví Váš lékárník. Můžete se také obrátit bezplatně na zdravotní komisi ústředí Svazu důchodců ČR, Wuchterlova 5, 160 00 Praha 6.
Lékárník je nejlepší zdroj informací jak získat z Vašich léčiv co největší prospěch. Ptejte se svého lékárníka nebo lékárnice - vzdělávají se k tomu, aby Vám byli k dispozici jako poradci ohledně Vašich léčiv.
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.