Letní vedra mohou léčivé přípravky zničit – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Letní vedra mohou léčivé přípravky zničit

Vloženo: 06.09.2004, 07:28 | Čteno: 17034×
Léčivé přípravky jsou vždy při skladování ovlivňovány okolním prostředím, které na ně může rozdílnou mírou negativně působit. Světlo, vzdušný kyslík, vedra stejně tak i extrémní kolísání teplot a vlhkost mohou léčiva poškodit, což vede k tomu, že buďto nemají žádný účinek nebo, v hoším případě, mohou být zdraví škodlivé.
Údaj na obalu (exspirace/použitelné do:) v žádném případě negarantuje, že léčivo bude mít za jakýchkoli skladovacích podmínek stále stejnou účinnost až do tohoto data. Sice existuje určitá rezerva, ale výše uvedený údaj platí pouze pro správně skladovaná léčiva.
I přesto, že většinou léčiva krátkodobé změny snesou, měli byste dávat pozor zvláště na cestách na správný obal, uložení a ochranu a to nejen během cesty, ale i v místě pobytu.
Pro uložení v lékárně platí speciální nařízení, která musejí být lékárníky pravidelně kontrolována. Když se pak léčivý přípravek dostane ke konečnému spotřebiteli, musí i ten dbát na určitá základní skladovací pravidla. Pokud není uvedeno jinak, měla by být léčiva skladována při teplotě mezi 18-25°C a chráněna před světlem a vlhkostí. Uložení v lednici se vyžaduje jen u některých léčiv, kde je to na obalu jasně uvedeno.

Na co je třeba dávat pozor

  • UV záření - fotonestabilní látky se mohou rozložit na základní látky jako nenasycené tuky nebo oleje.
  • Horko - Vysoké letní teploty mohou účinek léčiv silně zkracovat. To se týká také léčebných náplastí, kde se mohou účinné látky změnit či rozložit stejně tak jako pomocné látky. Také u dávkových sprejů je třeba určité opatrnosti. Nesmí být vystaveny přímému působení slunce nebo teplot nad 50°C (nebezpečí výbuchu). Stejně tak by léčiva neměla být dlouhou dobu v zaparkovaném autě. Při venkovní teplotě 30°C může být uvnitř až 75°C.
  • Chlad - U léčiv, která se skladují v ledničce, je třeba dávat pozor na to, aby nebyly skladovány při extrémně nízkých teplotách (např. insuliny při 2-8°C), jelikož i nízké teploty mohou u léčiv vést ke škodám. Především dlouhodobé inzulíny ztrácejí při nízkých teplotách svůj depotní efekt.
  • Mráz - Nikdy neumisťujte léčiva do mrazničky, jelikož mráz je může zničit. Proto si např. při dlouhých letech vezměte své léčivé přípravky s sebou do příručního zavazadla (v zavazadlovém prostoru mohou být teploty příliš nízké).
  • Vlhkost - Obaly od šumivých tablet a dávkovače tablet vždy pečlivě uzavírejte. Např. tablety s obsahem kyseliny acetylsalicylové se mohou při vyšší teplotě rozložit, což je ještě urychleno horkem. Tento proces je snadno rozpoznatelný podle octového zápachu.
Tip: Nejlepší ochranu poskytují nepoškozená originální balení. Vždy dávejte pozor na upozornění na obalu nebo v příbalovém letáku. Pokud si nejste jisti, ptejte se svého lékárníka. Chraňte své léčivé přípravky i na cestách a mějte je vždy správně uloženy!
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.