Tipy pro rodiče při samoléčbě volně prodejnými léčivými přípravky (VPLP) – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.

Tipy pro rodiče při samoléčbě volně prodejnými léčivými přípravky (VPLP)

Vloženo: 14.02.2005, 07:05 | Čteno: 20588×
  1. Pokud si nejste jisti, nejdříve se zeptejte. Zdraví vašeho dítěte je příliš důležité na to, než abyste pouze ohadovali. Kdykoli máte pochybnost o vhodnosti či způsobu podání jakéhokoli VPLP, zeptejte se nejprve svého lékárníka nebo lékaře.
  2. Upozorněte pediatra na všechny VPLP, které užívá vaše dítě než vám předpíše nějaké léčivo na recept, popř. zkontrolujte se svým lékárníkem či lékařem možnost užívání daného VPLP.
  3. Znalost váhy dítěte umožňuje určit správnou dávku léčiva podle toho, jak je uvedeno v příbalovém letáku u léčivého přípravku. Většina lékárníků či pediatrů považuje dávkování léčiva dle váhy dítěte za nejsprávnější, proto často doporučují, aby rodiče doma zachovali správnou dávku, aby ověřili váhu dítěte ještě před podáním VPLP.
  4. Sledujte pozorně informace na etiketě VPLP, protože i tyto jsou léčiva a tak mohou, pokud budou podány nesprávně, vážně poškodit zdraví vašeho dítěte. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Můžete se tak ujistit o podání vhodného VPLP, pochopení dávkování a všech nežádoucích reakcích, které příp. mohou nastat.
  5. Používejte speciální dávkovače, odměrky a jiné pomůcky přibalené k léčivým přípravkům pro děti. Lžičky a jiné kuchyňské pomůcky nejsou pro dávkování pro svou velkou variabilitu a nejednotnost objemu vhodné pro dávkování léčiva pro dítě. Stejně tak nepoužívejte odměrky z jiných léčivých přípravků pro děti než ty, které jsou přibaleny k originálnímu balení.
  6. V případě užívání různých VPLP vždy zkontrolujte, zda nedochází k duplicitám. Nejprve zkontrolujte účinné látky v každém VPLP a ujistěte se, že nepodáváte dítěti víc než jeden přípravek se stejnou účinnou látkou bez toho, aniž byste to konzultovali s lékárníkem či jiným zdravotníkem. Např. mnohé VPLP na nachlazení a snížení teploty mohou obsahovat stejnou účinnou látku jako léčiva na bolest, a tak se může stát, že dítěti podáte 2 různé léčivé přípravky obsahující stejnou účinnou látku, aniž si to uvědomíte. Dále zkontrolujte duplikaci použití. Např. dva VPLP na nachlazení mohou obsahovat různé účinné látky, ale obě mohou snižovat teplotu. Proto vždy zkontrolujte v příbalovém letáku použití. Neostýchejte se zeptat se svého lékárníka či pediatra na výběr konkrétního léčiva.
  7. Podávejte kojencům a malým dětem výhradně léčivé přípravky určené pro jejich váhu a věk. Dělení tablet nebo zkoušet odhadnout dětskou dávku pomocí solucí určených dospělým mohou zapříčinit náhodné předávkování. Stejně tak podání sirupů pro kojence starším dětem může vést k chybě v dávkování.
  8. Mějte na paměti, že většina VPLP je pro dočasnou úlevu od slabších potíží. Jestliže potíže přetrvávají nebo se zhoršují, kontaktujte pediatra nebo jiného lékaře.
  9. Nepodávejte léčivé přípravky ve tmě. Jedná se o častý problém, protože děti onemocní v noci a rodiče mohou udělat chybu, když si čtou informace o dávkování a není dobře vidět.
  10. Učte své děti, že VPLP nejsou bonbóny a není vhodné se jich dotýkat, čichat k nim nebo je chutnat. VPLP a jiná léčiva musí být podány pouze důvěryhodným dospělým. Uchovávejte léčiva mimo dosah dětí.
ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.