Košičtí studenti farmacie edukovali o antibiotické rezistenci – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Filip Vrubel

Sdílený lékový záznam pacientů – kompletní přehled

Druhá část exkluzivního rozhovoru s náměstkem ministra zdravotnictví Mgr. Filipem Vrublem mj. o novinkách v elektronické preskripci, proč budou lékárny hlásit koncové ceny, jak bude fungovat sdílený lékový záznam a kdo do něj bude moci nahlížet.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Košičtí studenti farmacie edukovali o antibiotické rezistenci

Vloženo: 07.12.2013, 07:51 | Čteno: 13910×
FOTO: SKŠF

Spolek košických studentů farmacie se zapojil do celoevropského projektu European Antibiotic Awareness Day vyhlášeného European Centre for Diesease Prevention and Control. Na půdě Univerzity veterinárního lékařství a farmacie v Košicích připravil zajímavý program, o kterém pro portál APATYKÁŘ® informují studentky Nikola Wolaschková a Simona Müllerová.

Devätnásteho novembra boli vo foajé pavilónu chemických disciplín pre študentov pripravené tri informačné stánky so vzdelávacími aktivitami. K dispozícií boli agarové platne z laboratória mikrobiológie, na ktorých si každý mal možnosť pozrieť jav antimikrobiálnej rezistencie voči rôznym antibiotikám na príklade Escherichie coli.

Študenti mohli vyplniť dotazník, ktorý bol neskôr vyhodnotený a vedomostné výsledky boli štatisticky spracované. Pripravovali sa antimikrobiálne čaje na posilnenie a premietali sa videá o vzniku rezistencie na antibiotiká.

Najväčší úspech mala jednoduchá vzdelávacia hra o tom, ako je spoločnosť informovaná o ATB rezistencii. Po jej úspešnom zvládnutí študent/ka získal/a darček vo forme balenia vitamínov.

Okrem toho sa rozdávali letáky, v ktorých bola stručne zhrnutá daná problematika a zároveň boli pozvánkou na odbornú prednášku v podaní PharmDr. Štefana Dunaja. Tá sa konala o deň neskôr vo večerných hodinách.

Témou prednášky bola zdravotná uvedomelosť obyvateľov v oblasti antibiotickej terapie, kde študenti odborne prehĺbili svoje vedomosti a získali nové informácie.

Akcia prebehla úspešne, rozdali sa všetky letáky, vitamíny našli príjemcov, vyplnili sa všetky dotazníky.

Cieľom celého programu bolo zvýšiť u študentov a zamestnancov univerzity povedomie o súčasnom probléme antibiotickej rezistencie, informovať o rizikách nesprávneho používania antibiotík a zároveň podporiť zvýšenie správnosti postupov v liečbe vírusových ochorení.

Vedomostné obohatenie by tak malo prispieť k snahe znižovania rezistencie na antibiotiká.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.