SPECIÁL Č.2: Hatch-Waxmanův zákon slaví 30 let – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.: Pohled do zákulisí lékárny a možnost individuální přípravy jsou pro návštěvníky velkým lákadlem

Pravidelný podcast s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí Českého farmaceutického muzea v Kuksu. Tentokrát o Zahradnických trzích, Noci muzeí, ale i dalších akcích, které muzeum letos pro návštěvníky připravilo. Živě nahrávaný na Otevírání muzea.

…o lékárenství víme vše!®

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍKENDOVÁ UNIVERZITA APATYKÁŘE

SPECIÁL Č.2: Hatch-Waxmanův zákon slaví 30 let

Vloženo: 04.10.2014, 08:17 | Čteno: 12517×
FOTO: Orrin G. Hatch a Henry A. Waxman, US Congress

Portál APATYKÁŘ® přináší další tématický speciál. Tentokrát se detailně zabývá jedním z nejzásadnějších zákonů americké farmalegislativy, který nastavil řád do – do té doby neregulovaného – procesu schvalování generik.

Před třiceti lety (24. září 1984) podepsal tehdejší prezident Ronald Reagan zákon o rekonstrukci cenové konkurence léčiv a patentových podmínek známý jako tzv. Hatch-Waxmanův zákon (Drug Price Competition and Patent Term Restoration Act).

Miliardové úspory

Dodnes je považován za přelomové opatření, které zásadně změnilo americké zdravotnictví. Zákon vytvořil nový rámec, který umožnil bezpečným a cenově dostupným generickým léčivým přípravkům vstoupit na americký trh.

Podle generických výrobců ale i zdravotnických analytiků překonal i ta největší očekávání. V době svého schválení předpokládali zastánci zákona, že Američanům ušetří 1 mld. USD.

Je zřejmé, že předpověď byla značně podhodnocená a zákon přinesl několikanásobné úspory oproti předpokládané částce. Jen v samotném roce 2013 totiž dosáhlo americké zdravotnictví díky generikům 239 mld. USD, v průběhu poslední dekády je to pak 1,46 bil. USD.

Zákon však nepodpořil jen inovace nových léčebných postupů a konkurenci ze strany levnějších generických léčiv, aby se snižovaly nákladů.

Vytvořil také konzistentní a přísné standardy pro generické výrobce, aby prokázali, že jejich přípravky jsou rovnocenné originálním.

Současně prodloužil patentovou ochranu originálním výrobcům.

Vzestup generik z 18 % na 86 %

Za třicet let fungování zákona se potvrzuje, že splnil svůj účel. Generika tvořila 86 % všech vydávaných léčiv v roce 2013, oproti 18 % v době před zavedením Hatch-Waxmanova zákona.

Zákon tak představuje dobrý kompromis – přináší pacientům levnější léčivé přípravky (dosud cca 12 tis. generických alternativ), současně však originální výrobci těží z přiměřeného rozšíření patentové ochrany.

Nejzásadnější lékový zákon

Očekává se, že vstup 11 nejpravděpodobnějších biosimilars na trh by v průběhu 10 let by mohl ušetřit americkému zdravotnictví 250 mld. USD. S jejich nástupem se proto diskutují další změny, zejména ohledně exkluzivity. Je zjevné, že bude nutná revize ustanovení, protože lékový trh se neustále vyvíjí.

I přesto je Hatch-Waxmanův zákon, který letos oslavil své 30. výročí, díky výše uvedeným přínosům považován za nejzásadnější zákon v americké historii z hlediska zajištění lékové dostupnosti.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.