SPECIÁL Č.2: Hatch-Waxmanův zákon – historie – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaNEJNOVĚJŠÍ LÉKÁRENSKÝ PODCAST
PharmDr. Zdeněk Blahuta

Evropská federace lékárenských sítí

Rozhovor s výkonným ředitelem Evropské federace lékárenských sítí PharmDr. Zdeňkem Blahutou o nové organizaci sdružující provozovatele lékárenských sítí ve středoevropském regionu.

…lékárenství začíná tady!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
VÍKENDOVÁ UNIVERZITA APATYKÁŘE

SPECIÁL Č.2: Hatch-Waxmanův zákon – historie

Vloženo: 04.10.2014, 12:43 | Čteno: 12457×
FOTO: Orrin G. Hatch a Henry A. Waxman, US Congress

Zákon Drug Price Competition and Patent Term Restoration Act, všeobecně známý podle svých předkladatelů kongresmenů Orrina G. Hatche a Henry A. Waxmana jako Hatch-Waxmanův zákon, vstoupil ve Spojených státech amerických v platnost 24. září 1984.

Doplnil stávající Federální zákon o potravinách, léčivech a kosmetice a kodifikoval postup farmavýrobců při tzv. zkráceném řízení (ANDA, Abbreviated New Drug Application, zkrácený schvalovací proces pro generické přípravky nedokládající preklinické a klinické zkoušky, pouze bioekvivalenci) o schválení generické verze originálního léčiva u Food and Drug Administration (FDA).

Doba nejistot a neregulovaného trhu

Před rokem 1962 byla léčiva v USA schvalována pouze na základě bezpečnosti. Po tzv. thalidomidové aféře v Evropě však Kongres schválil požadavek, aby firmy prokazovaly také účinnost přípravku předtím, než jej FDA schválí.

Ačkoli bylo možné generikum schválit pouze na základě „papírové“ žádosti obsahující odkazy na vědeckou literaturu k originálnímu léčivu a generické firmy pouze prokazovaly, že látka je bezpečná.

Po roce 1962 existovalo na 150 originálních léčiv bez patentové ochrany, přesto bylo zaregistrováno pouze 15 generik. Firmy jednoduše nechtěly investovat peníze do klinických hodnocení.

Období 1978-1984

První plány na revizi patentové ochrany vznikly v rámci administrativy presidenta Cartera.

President Carter spustil v roce 1978 velkou revizi domácí politiky průmyslových inovací a jeho tým pak doporučil změny ohledně patentové ochrany léčiv a některých dalších produktů, které vyžadují regulatorní schvalovací proces.

Administrativa následujícího presidenta Reagana pak velmi pečlivě připravila příslušnou politiku ohledně práv duševního vlastnictví.

Příslušný návrh byl přetaven do zákona, který prošel Senátem, nicméně ne Sněmovnou reprezentantů. Ta jej vrátila příslušné sněmovní komisi.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.