Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
EXKLUZIVNĚ

Britští lékárníci zveřejnili Manifest veřejné lékárny, chtějí ji etablovat v primární péči

Vloženo: 20.12.2014, 09:42 | Čteno: 9794×
FOTO: Royal Pharmaceutical Society

Britští lékárníci vydali Manifest veřejné lékárny s pěti závazky, které mají pomoci více etablovat lékárnu v novém prostředí. Zejména prosadit na národní úrovni řadu služeb. Vyzvali proto politiky, aby se zavázali těchto pět bodů prosazovat.

Pozice lékáren se mění

Podle politiků se poskytování zdravotní péče musí do pěti let změnit. Mnohem více péče musí být poskytováno na místní úrovni v primární péči. Iniciátoři petice se proto domnívají, že lékárenství potřebuje radikální inovace v oblasti prevence a veřejného zdraví.

Veřejná lékárna by měla být v centru těchto změn. Stávající iniciativy dokazují, že v lékárně mohou být řešena některá banální běžná onemocnění, jako je kašel a nachlazení, dlouhodobé nežádoucí zdravotní stavy a problémy v oblasti veřejného zdraví, včetně kouření, alkoholu a obezity.

Lékárníci proto chtějí, aby veřejná lékárna posílila svou roli ve zlepšování zdravotního stavu pacienta jako součást udržitelnějšího zdravotnictví.

Pět závazků

Ve zveřejněném manifestu žádají všechny politické strany, aby se podílely na pěti závazcích.

  1. Budeme motivovat pacienty, aby uvažovali o lékárně jako o první možnosti a budeme využívat lékárnu pro uvolnění tlaku na praktické lékaře a pohotovosti.
  2. Zlepšíme možnost výběru pacientů a zdravotní péče tím, že usnadníme zadávání lékárenských služeb a podpoříme více služeb na národní úrovni.
  3. Pomůžeme zlepšit zdraví veřejnosti uznáním dostupnosti a podpůrné pomoci, kterou veřejná lékárna může poskytnout.
  4. Umožníme pacientům, zejména těm s chronickým onemocněním, těžit více ze svých léčivých přípravků prostřednictvím lepšího využití veřejné lékárny.
  5. Pomůžeme lékárnám získat přístup k záznamům a informacím, které potřebují prozajištění účinnější a bezpečnější péče o pacienty.

Cíl manifestu

Cílem manifestu je pozicovat veřejnou lékárnu do centra poskytování zdravotní péče v rámci primární péče.

Politici, kteří manifest podpoří svým podpisem, by následně měli dále budovat veřejné povědomí o lékárně, etablovat na národní úrovni lékárny pro využívání NHS služeb jako je očkování, léčba banálních onemocnění či poskytnutí nouzové hormonální antikoncepce.

V rámci péče o dlouhodobě nemocné by politici měli prosazovat financování takových služeb jako je léková revize užívaných léčiv nebo nová léková služba. Obě se již v praxi osvědčily jako efektivní pro léčbu pacientů.

Pokud tyto služby v některých regionech nejsou dostupné, politici mají vyzvat regionální zdravotní úředníky, aby je zavedli a spolupracovat na podpoře sdílení a možnosti aktualizace informací mezi lékaři a lékárníky (klinická data, očkování).

Být vidět

Manifest byl oficiálně zveřejněn a podpisová akce spuštěna v britském parlamentu počátkem prosince.

Iniciující lékárenská sdružení a organizace Pharmacy Voice, Pharmaceutical Services Negotiating Committee a Independent Pharmacy Federation chtějí, aby všechny politické strany uvedených pět závazků podepsaly.

Lékárenští aktivisté se rovněž shodují, že lékárenská obec musí přesunout politickou agendu do lékáren. Nejlepším způsobem, jak motivovat členy parlamentu k podpoře závazků a zviditelnění lékáren je dostat je do lékáren, aby viděli přímo poskytované služby.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.