Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regulaci maďarských lékáren

Exkluzivní rozhovor s předsedkyní maďarské Asociace síťových lékáren Karolinou Korodi o dopadech zpětné regulace maďarských lékáren na provoz lékáren, dostupnost lékárenské péče i personální situaci na trhu práce.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
25. LET SLOVENSKÉ LÉKÁRNICKÉ KOMORY

V bratislavském Lékárnickém domě začaly oslavy 25. výročí SLeK

Vloženo: 12.11.2015, 22:48 | Čteno: 15034×
FOTO: APATYKÁŘ®

V Bratislavě dnes začala oficiální oslava 25. výročí Slovenské lékárnické komory. V prostorách Lékárnického domu v Bratislavě se uskutečnil Historický seminář, jehož součástí byl také odborný program sestávající ze série příspěvků významných osobností slovenského farmaceutického vzdělávání o historii komory, o dalším vzdělávání farmaceutů a přípravě nové generace lékárníků v duchu pomáhající profese.

Po přivítání účastníků presidentem SLeK PharmDr. Ondrejem Sukeľem vystoupila jako první doc. RNDr. Silvia Szücsová, CSc. z Ústavu farmacie Lékařské fakulty Slovenské zdravotnické univerzity v Bratislavě s poměrně obsáhlým příspěvkem o minulosti i současnosti dalšího vzdělávání farmaceutů.

Upozornila mj. na fakt, že díky specifickému slovenskému výkladu evropské směrnice došlo ke zrušení povinnosti specializace pro vedení lékárny a jejímu nahrazení třemi, později pěti lety praxe.

Logicky největší ohlas měla historická vzpomínka a ohlédnutí za revolučním obdobím po roce 1989 a obnovování stavovského života na Slovensku a osobní pohled na významné historické události ve slovenském lékárenství v podání prvního presidenta SLeK RNDr. Antona Bartunka (jako president působil v letech 1990-1993).

Vzpomněl nejen porevoluční nadšení a soudržnost, ale také zklamání po slovenské lékárnické krizi v listopadu 2003 a následnou silnou podporu Svazu lékárníků v tomto pro slovenské lékárenství těžkém období, jakož i lobbying zájmových skupin za zrušení zákazu vlastnictví a provozování lékáren pouze lékárníky a celkové rozvolnění podmínek pro výkon lékárnické profese.

V následné diskuzi byly zmíněny i současné problémy slovenského lékárenství, jako jsou reexporty léčiv, které Slovensko zasahují podstatně více než české kolegy, a také faktický konec nemocničního lékárenství. Jak zaznělo, počet nemocničních lékáren se od roku 2011 – kdy novela zákona o léčivech umožnila oficiálně vytvářet v rámci nemocničních lékáren i oddělení výdeje pro veřejnost, přičemž už dřívější novelizace umožnila dodávat léčiva do nemocnic i veřejným lékárnám – snížil cca na polovinu.

Propojení praxe s teorií a přípravu budoucí generace lékárníků v duchu pomáhající profese následně představila velmi precizně PharmDr. Miroslava Snopková, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského.

Součástí dnešního slavnostního semináře bylo mj. rovněž odhalení galerie bývalých presidentů SLeK a prezentace publikace vydané u příležitosti 25. výročí SLeK.

Organizátorům se tento počin opravdu vydařil a prestiž této události byla podpořena mj. i tím, že se jí zúčastnili všichni bývalí presidenti SLeK – RNDr. Anton Bartunek, Mgr. Pavel Černák, RNDr. Tatiana Kubovičová, PharmDr. Štefan Krchňák, PharmDr. Peter Mihálik, PharmDr. Ján Valjan, PharmDr. Tibor Czuľba a současný president PharmDr. Ondrej Sukeľ.

Prvního dne oslav se zúčastnila i řada dalších významných hostů, mj. prof. PharmDr. Pavel Mučaji, Ph.D., děkan bratislavské FaF, PharmDr. Jana Klimasová, Ph.D. MPH ze slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv ad.

Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999/2000-2019, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.