Slovenská lékárnická komora velkolepě oslavila 25 let a ocenila deset kolegů za společenský přínos – APATYKÁŘ®
Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Lékárny Dr.Max

V síti Dr.Max má odborné vzdělávání tak velké zastání, že nemusíme být závislí na sponzorech

Druhá část prezentačního podcastu společnosti Česká lékárna holding, a.s., mj. o systému vzdělávání a Akademii Dr.Max. Hosté: PharmDr. David Mendl (provozní ředitel Lékáren Dr.Max), MUDr. Gabriel Pallay, CSc. (manažer odborného vzdělávání).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaLÉKÁRENSTVÍ U NÁS I VE SVĚTĚ
V této rubrice jsou zařazeny všechny informace a události z oblasti lékárenství, lékárenské péče a farmaprůmyslu jak v ČR, tak zejména ze světa, stejně jako užitečné rady a tipy. Rubrika je dále členěna dle oblasti zaměření (tématické sekce najdete v pravém sloupci). Podrubrika Události, komentáře obsahuje výhradně názory uvedených autorů, které se nemusejí shodovat s názorem redakce portálu APATYKÁŘ®.
25. LET SLOVENSKÉ LÉKÁRNICKÉ KOMORY

Slovenská lékárnická komora velkolepě oslavila 25 let a ocenila deset kolegů za společenský přínos

Vloženo: 13.11.2015, 18:11 | Poslední aktualizace: 14.11.2015, 02:06 | Čteno: 15688×
FOTO: APATYKÁŘ®

Oslavy 25. výročí Slovenské lékárnické komory dnes v prostorách bratislavského divadla Arena vyvrcholily za účasti významných zahraničních hostů a pod záštitou slovenského presidenta Andreje Kisky slavnostním sněmem. President SLeK rovněž předal nová ocenění za společenský přínos deseti lékárníkům.

Hodinu před polednem se sešla necelá stovka hostů v hledišti divadla. Slavnostního sněmu se zúčastnili mj. president Svazu lékárníků EU Darragh O'Loughlin, president Rakouské lékárnické komory Mag. pharm. Max Wellan, president České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba, sekretář Maďarské lékárnické komory dr. Attila Horváth-Sziklai, proděkan Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě PharmDr. Jaroslav Tóth, PhD., děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D., PharmDr. Jana Klimasová, Ph.D. MPH ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv či bývalý prorektor Univerzity veterinárního lékařství a farmacie v Košicích Prof. MVDr. Jaroslav Legáth, CSc., prezident Slovenské lékařské komory MUDr. Marián Kollár, vicepresident Slovenské lékařské společnosti Prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., Ph.D. a v neposlední řadě také poslankyně Evropského parlamentu MUDr. Anna Záborská.

Po slavnostním projevu presidenta SLeK k hostům promluvil president PGEU. Ve svém projevu se mj. vrátil k dřívějšímu rozsudku Soudního dvora, který dává jednotlivým státům možnost individuálně nastavit systémy zdravotní péče, tj. i s možností jejich omezení a regulace.

Stejně tak uvedl, že se lékárenství v celém světě mění a lékárníci musejí čelit těmto novým výzvám a přinášet nové služby. Jako jednu z nich uvedl mj. i elektronizaci lékárenství a prosazování elektronického receptu s možností nabídnout pacientům i přímý přenos do lékáren a zjednodušení např. opakovaného výdeje léčiv pro chronické pacienty s automatickou možností obnovy preskripce a zaslání léčiv, aniž by pacient musel z domova.

Jak dodal závěrem, Slovensko se v rámci struktur PGEU zapsalo poměrně zásadně, nejen při slovenské lékárnické krizi, ale i v dalších letech díky nezměrné práci PharmDr. Štefana Krchňáka (vicepresident v roce 2013, president 2014), jehož činnost vyzdvihl jako vysoce přínosnou.

Po následném proslovu emeritního presidenta SLeK RNDr. Antona Bartunka, který se vrátil ke vzniku samostatné komory a historickým milníkům v jejím vývoji zazněla i velmi podnětná přednáška bývalého ústavního soudce JUDr. Jiřího Nykodýma na téma „Základní právní aspekty stavovské samosprávy“.

Upozornil v ní na právní aspekty a smysl nezávislého postavení stavovských komor, povinné registrace (nikoli členství) i nutnost ze své zákonné podstaty zastupovat všechny členy i nutnost nastavení takových pravidel, aby jejich činnost mohli registrovaní příslušníci daného stavu ovlivňovat.

Celým programem provázela velmi profesionálně, bezchybně a s grácií PharmDr. Simona Simanová, vystudovaná farmaceutka a nyní moderátorka zpravodajské relace na veřejnoprávní televizi.

Slovenské lékárnické komoře se podařilo velmi reprezentativním způsobem oslavit své 25. výročí a její prestiž byla dána mj. i přítomností nejvyšších představitelů nejen okolních sesterských organizací, ale i samotného PGEU.

I přesto, že se slovenští lékárníci sami potýkají s nemalými problémy, ocenila SLeK své řecké kolegy a rozhodla se věnovat příspěvek 5 tis. EUR na pomoc Řecké lékárnické komoře k řešení humanitární uprchlické krize.

Na samotný závěr pak president SLeK PharmDr. Ondrej Sukeľ společně s členkou prezídia SLeK PharmDr. Tatianou Geročovou, Ph.D. ocenění „Artemide – uznání SLeK za společenský přínos lékárníka“ deseti farmaceutům na základě nominací veřejnosti. Stalo se tak vůbec poprvé v historii.

Ocenění představovaly diplomy a kresby autistických dětí z trenčanského autistického centra Proautis. Tímto oceněním komora poděkovala za šíření dobrého jména lékárnického stavu v prostředí, kde vykonávají své povolání a představují výrazné osobnosti. Slavnostním sněmem současně SLeK otevřela „Rok farmaceuta jako pomáhající profese“.

SLeK udělila ocenění těmto lékárníkům:

  • PharmDr. Danica Bošanská
  • PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.
  • RNDr. Roman Smieško
  • PharmDr. Alena Chytilová
  • PharmDr. Peter Mihálik
  • Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.
  • Mgr. Andrea Biščová
  • Dr. Jozef Blahovec
  • PharmDr. Vasiľ Šatnik, PhD.
  • PharmDr. Viliam Fedorko
Zdroje informací:
APATYKÁŘ®
Sdílet | Vytisknout článek | Diskuze není povolena
» OBRÁZKY K PŘÍSPĚVKU
Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaTÉMATICKÉ SEKCE
» LÉKÁRENSTVÍ U NÁS
» LÉKÁRENSTVÍ VE SVĚTĚ
» RADY, TIPY
» UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE
apaNEPŘEHLÉDNĚTE

» Soudní dvůr EU: Německé pevné ceny jsou v rozporu s evropským právem

» Soudní dvůr EU: Pro regulaci lékáren nelze obecně použít demografické kritérium

» Soudní dvůr EU: Státy mohou vyhradit prodej léčiv jen lékárnám

» Soudní dvůr EU: Léčivo bez registrace může být připraveno pouze v lékárně na recept pro konkrétního pacienta

» Soudní dvůr EU: Stejný výrobek nemůže na stejném trhu existovat současně jako zdravotnický prostředek i lék

» Soudní dvůr EU: Lékárny mohou vyrábět léčivé přípravky bez registrace ve velkém

» Soudní dvůr EU: Nařízení o zdravotních tvrzeních platí i při doporučení prostřednictvím lékařů

ISSN 1214-0252 | Copyright © 2000-2018, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.